Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kompjuteri kuantik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Kompjuteri kuantik   18/11/2007, 13:40

Kompjuteri kuantik


Kompjuteri kuantik ėshtė ēdo aparat njehsues qė shfrytėzon dukurinė e mekanikės kuantike, si mbivendosjen kuantike dhe kurthimin kuantik, pėr tė kryer veprime me tė dhėnat. Ne kompjuterat e sotėm, sasia e tė dhėnave kompjuterike matet me ane tė bitėve ndersa ne kompjuterin kuantik, te dhenat maten me kubitė. Parimi themelor i njehsimit kuantik ėshtė qe vetite e grimcave kuantike mund te perdoren te riparaqesin ndertueshmerine e te dhenave, dhe qe mekanika kuantike mund te sajohet dhe ndertohet pėr te kryer veprime me keto te dhena.
Kompjuteri kuantik do te lejoje qe biti te mbaje vlerat 0 dhe 1 njekohesisht. Ai mund te kryeje poashtu njekohesisht veprime kerkuese te shumefishta, me perfundimin e fundem te mvarur me modelin nderhyres te krijuar nga njehsimet e ndryshme.
Megjithese njehsimi kuantik ndodhet ende ne hapat fillestare, janė kryer tashme eksperimente ne te cilet janė zbatuar veprime njehsuese kuantike me nje numer shume te vogel kubitesh. Kerkimi ne fushen teorike dhe praktike vazhdojne me hapa marramendes, dhe shume qeveri dhe fonde ushtarake agjenturore perkrahin kerkimin e njehsimit kuantik pėr te zhvilluar kompjutera kuantike si pėr perdorimin qytetar ashtu edhe pėr sigurimin kombetar, tek ky i fundit veēanerisht perdorimin e njehsimit kuantik ne kriptoanalize.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Parimi i funksionimit te kompjuterit kuantik   18/11/2007, 13:41

Parimi i funksionimit te kompjuterit kuantik


Ne kompjuterin kuantik gjithcka ka te beje me nivelin nenatomar. Thelbi i tij ėshtė kubiti, i cili punon me gjendjen pozitive ose negative te vertitjes atomike. Meqe vertitja (rrotullimi) i nje atomi ne kompjuterin kuantik nuk mund te percaktohet me saktesi, por 0 dhe 1, janė te mundhme me shume veprime nejhsuese (kompjuterike) sesa gjithėsia e dukshme ka (permban) atome. Me kete fuqi te papare do te ishte e mundur p.sh. te thyheshin kodet me te koklavitura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Kompjuteri kuantik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: