Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:09

Jeta :

Daut Demaku lindi mė 13 tetor tė vitit 1944 nė Abri tė Epėrme (Drenicė), ėshtė shkrimtar Shqiptar Dhe Ligjerues i lėndės "Arti i Mendimit Pozitiv". U shkollua nė vendlindje dhe nė Prishtinė. Kater vite ishte kryeredaktor i gazetės sė studentėve tė Kosovės "Bota e Re", kurse njė mandat kryetar i Lidhjes sė Studentėve tė Kosovės.

Njė kohė tė gjatė ishte redaktor nė Redaksinė e Revistave tė Rilindjes, redaktor i Kooperativės botuese tė Librit Bujqėsor nė Prishtinė dhe sė fundi edhe drejtor i Shtėpisė Botuese Rilindja.

I perkthyer nė maqedonisht , serbisht , norvegjisht dhe anglisht


Krijimet :

* Brigjet e Thata - 1967
* Plisat e Kuq - 1969
* Plisat e Kuq (ribotim ne Tirane) - 1971
* Kapituj jete - 1977
* Shi e Puhi - 1979
* Buka - 1981
* Bletaja - 1976
* Nė mjaltishtė - 1978
* Mote tė thata - 1983
* Trėndafila pa gjėmba - 1986
* Guralec nė kėpucė -1989
* Tregime Shqiptare -1996
* Mendimi dhe Suksesi - 1997
* Magjia e Urtisė - 2000
* Shenjat para kthesave - 2002
* Thuaji jetes miremengjes - 2003
* Rina Dhe Gjyshi - 2004
* Aforizma - 2005
* Tregime Shqiptare dhe Mendimi Pozitiv

RadioDramat:

* Trenat e mesnatės - 1972
* Selgjishtja ėshtė dėshmitare - 1978
* Ndryshoe vehten o njeri - 2004

Komedit e luajtura ne teatėr :

* Servisi i shpirtit - 1997
* Ulerima - 2004


Proze

* Tregime te sotme shqiptare - 1968
* Toka e pergjakur - 1972
* Djepi i lashte - 1984
Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku


Merre kėtė tufė mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetėm pėr vete. Unė kam marrė diku dhe t’i kam dhuruar Ty. Ti merre prej kėtu dhe dhuroja dikujt tjetėr. Sikur jeta qė i jep jetės. Kjo ėshtė forca e njerėzimit. Mėsimi ėshtė gėzim.

Po tė mėsonim pėr ēdo ditė nga njė mendim tė mirė, nė fund tė vitit pėr 365 mėsime do tė ishim mė tė pasur. Dashuria dhe dituria kur tė ndahen me tė tjerėt-shumėzohen. Mos e ndal vetėm pėr vete diturinė, se askush nuk mund tė jetojė vetėm nė kėtė botė.

Nė brezin e pastėr tė potencialit tė gjithė jemi njė dhe vlera e individit matet me fuqinė e tij pėr dhėnie e marrje. Dhėnia e marrja mund tė jenė edhe tė natyrės materiale, por dhėnia e marrja e natyrės shpirtėrore - dashuri dhe dituri - ėshtė mėnyra mė e mirė e jetėsimit tė forcės sė njerėzimit.”-Autori:-D. Demaku

Njė buqetė me aforizma nga miku ynė, veprimtari Daut Demaku

Mendimi pozitiv ėshtė ēelės, qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės. Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por ajo vetėtimė ėshtė gjithėēka

Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn. Nė qoftė se vetėdijėsohemi pėr fuqinė e menimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askend pėr dėshtimet tona.

Eshtė i njohur mendimi krijues: -Tė krijosh do tė thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes. Nė qoftė se, vėrtetė, vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do tė kemi vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė kremtet e gėzimeve.

Nėnvizoje me vijė tė trashė: -Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nėqoftė se ai mendim nuk tė sjell gėzim nė zemėr.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:10

Mėsuesi tha: Jam betuar se do ta dėgjoj vetėm njeriun, qė fjalėn e pėrdor pėr tė thėnė njė MENDIM dhe mendimin e pėrdor pėr tė thėnė TE VERTETEN. Pėr mendimin pozitiv duhet tė jesh vetėm NJERI.

Mendimet rrinė tek secili njeri, si ajka nė ēdo pikė tė qumshtit.

Mendimi i mirė ėshtė herė-herė sikur brumi: duhet ngjeshur mirė e mirė, qė tė shndėrrohet nė mendim jetėgjatė.

Mendimet shpesh janė sikur era: -shuajnė zjarrin e vogėl, por nderzin edhe mė shumė zjarrin e madh.

Mendimet e kėndshme sjellin kthesa.

Mendimet e fuqishme, permes njeriut sundojnė botėn.

Nuk ka asgjė nė botė qė tė ēarmatos mė shumė e mė fortė sesa mendimi qė pėrmban mirėsi.

Mendimi pozitiv ėshtė mbret i gjithė botės, kurse mendimi negativ ėshtė mbret vetėm i budallenjve.

Mendimet janė si diamanti, aq sa ėshtė zor tė gjenden, aq ėshtė zor tė pėrpunohen.

Tė gjitha qeveritė nė botė mbledhin tatime e bėjnė investime, por, asnjė qeveri nė botė nuk mund tė mbjellė gėzime nė zemrat e njerėzve si mendimi pozitiv.

Thuhet: Njerėzit vdesin, pėrmendoret rrėnohen, vetėm mendimet qė ndėrtojnė jetėn e brezave, jetojnė deri nė amshim.

Plaku tha: Mendja e fuqishme qė ndjek qėllimet praktike ėshtė mendja mė e mirė nė botė.

Pėrvoja tha: Kur tė arrish nė majė tė bjeshkės, do tė shohėsh dhe do tė bindesh se nuk paska qenė maja aq e lartė.
Andaj, kur pi ujė, mendo pėr burimin. Mos kini kurrė qėllim pėr tė qenė dikushi, nėqoftė se nuk jeni mė parė NJERI.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:10

Me lehtėsi mund tė arrien sukseset nė jashtėsi;lehtė dhe me para bėhesh Prof. Mr. Dr. Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vėshtirė, njėmend shumė vėshtirė, ėshtė tė arrihet grada mė e lartė nė jetė - NJERiiii....

Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli; gjithė natyrės i jep dritė e jetė dhe nuk krijon zhurmė; asgjė nuk rėndon, asgjė nuk lėndon dhe, asgjė nuk rrėnon.Dielli depėrton edhe nėpėr ujė e nėpėr xham; as nuk stėrpik, as nuk thyen gjė dhe, prapė jep dritė e ngrohtėsi.

Burimi i begatisė hyjnore,qė nuk shteron kurrė,gjėndet nė shtratin e mendimit pozitiv. Mendimi pozitiv ėshtė begati e pafund; mund tė marrin tė gjithė sa tė duan dhe, prapė, kurrė fundi s’i shihet
...dhe, kjo dhėnie e marrje pėrsėritet ēdo ditė, prej fillimit tė botės e deri nė amshim. Mendimi pozitiv ėshtė si fara; nė njė farė gjėndet njė mal i tėrė me lisa. Mendimi pozitiv depėrton nėpėr tėrė qenien e njeriut, sjell dritė, ngrohtėsi, energji dhe kurrė nuk thyen as nuk lėndon asgjė. Ashtu si bleta qė prodhon mjaltė ēdo vit, ashtu si pjergulla qė jep rrush ēdo vit, dhe njeriu duhet tė pėrsėrisė vazhdimisht bamirėsitė e tij.-VAZHDON !

Zgjodhi pėr botim: Ibrahim, alias Imi Egriu

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:13

DAUT DEMAKU


Beteja mė e rėndė qė do ta luftosh ėshtė beteja pėr tė qenė vetja jote. Njeriu qė nuk rrezikon asgjė, nuk arrinė asgjė. Ai/ajo mund t’i shmanget vuajtjes por thjeshtė ai/ajo nuk do tė mėsojė kurrė, nuk do ndjej, nuk do tė ndryshojė, nuk do tė rritet, nuk do tė dashuroj, nuk do tė jetoj. Ai/ajo e imiton lirinė. Sepse vetėm njeriu qė rrezikon ėshtė I lirė. Nuk mjafton tė jetosh. Duhet tė jetosh pėr diēka.

.........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

Vdekja na mėson – nėse dijmė ta dėgjojmė – se koha ėshtė TANI. Ėshtė koha qė ta marrim nė telefon njeriun e zemrės. Vdekja na e mėson lumturinė e momentit. Na mėson se „pėrgjithmonė“ nuk ekziston. Na mėson se asgjė nuk ėshtė e pėrhershme. Na mėson tė heqim dorė nga pritja. Vdekja tė thot JETO TANI. Dhurata e Zotit pėr ty ėshtė JETA, dhurata jote pėr Zotin ėshtė se TI e JETON atė.


..........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

“Zemėrimi ėshtė mekanizėm mbrojtės. Mbrohemi pėr shkak se jemi tė frikėsuar”, L. Hej.

Daut Demaku

Vrasėsi mė tinzak, mė i rrezikshėm dhe mė i padukshėm, ėshtė zemėrimi. Kjo energji e natyrshme nė qenien tonė, pėr ilustrim qė tė qartėsohet mė mirė, mund tė krahasohet me rrymėn elektrike. Tė gjithė e dimė se rryma elektrike ėshtė e domsodoshme, madje nė botėn moderne gati se pa rrymė nuk mund tė ketė as jetė. Rryma, ėshtė e ditur, pėrdoret pėr gjithēka: pėr dritė, transport, ngrohje-ftohje, telekomunikim, pėr tė gjitha aparatet, pėr tė gjitha makinat prodhuese, pėr tė gjithė kompjuterėt e robotėt... thjesht si tė thuash pėr gjithēka. Por, nė qoftė se ndaj kėsaj mrekullie tė quajtur rrymė e bėjmė VETĖM njė gabim: prekim telat e xhveshur tė rrymės, ajo tė bėn shkrum e hi brenda njė ēasti.

E njėjta gjė ndodhė edhe me zemėrimin. Nė qoftė se do tė dimė ta pėrdorim kėtė energji tė natyrshme, valėt e zemėrimit do tė kalojnė nėpėr ne pa asnjė shėnjė e asnjė pasojė. Por, nė qoftė se nuk e njohim kėtė energji, sidomos nė qoftė se nuk i njohim pasojat e saj, atėherė rrėnimet shkatėrrimtare qė mund t’i krijojė zemėrimi, pėr njė periudhė bukur tė gjatė kohore, nuk do tė mund tė riparohen.

Do t’iu referohem autorėve tė literaturės inspirative qė qartėsojnė dy momente shumė tė rėndėsishme pėr jetėn. E para: ē’ėshtė zemėrimi dhe si duhet tė lirohemi prej tij. E dyta: qysh mund tė ndėrrohet kahja e mendimeve qė tė jemi vėrtet tė qetė dhe tė lumtur?

SI TĖ SILLEMI NDAJ ZEMĖRIMIT?

Zemėrimi – thotė literatura – ėshtė proces normal dhe i natyrshėm. Mė sė shpeshti zemėrohemi pėr shkak tė gjėrave tė NJĖJTA.Kur jemi tė zemėruem, ndjejmė se nuk kemi tė drejtė ta shprehim zemėrimin tonė dhe, prandaj,, e PĖRMBAJMĖ. Ky zemėrim i pėrmbajtur rėndom grumbullohet nė pjesė tė caktuara tė trupit dhe manifestohet si SĖMUNDJE. Zemėrimi me vite grumbullohet nė tė njėjtin vend. Pėr kėtė arsye, me qėllim tė shėrimit, ėshtė e domodoshme t’i SHPREHIM ndjenjat tona. Nė qoftė se nuk mund t’ia thoni drejt nė sy personit qė iu ka zemėruar, ndaluni para pasqyrės dhe filloni t’ia thoni sikur pasqyra tė ishte personi qė iu ka zemėruar. I thoni: jam (i,e) hidhėruar nė ty”. “Mė ke lėnduar” e tė tjera tė kėsaj natyre dhe vazhdoni kėshtu derisa tė liroheni plotėsisht nga zemėrimi. Pastaj merrni frymė thellė, shikojeni veten nė pasqyrė dhe pyetne veten: “Ēka ishte ajo qė shkaktoi zemėrimin e kėtillė nė mua?” Sikur tė arrinim ta ndryshonim sistemin tonė tė BINDJEVE, i cili e ka shkaktuar kėtė sjellje, atėherė ne kurrė nuk do tė kishim nevojė tė zemėrohemi.

NDĖRRONI KAHJEN E MENDIMEVE


Mund tė humbim kohė duke u marrė me gabimet tona,duke menduar pėr pavlefshmėrinė tonė, ose tė mendojmė pėr ngjarje tė gėzuara. Mendimet e hareshme dhe tė gėzuara dhe dashuria ndaj vetes – janė rruga mė e shkurtė pėr krijimin e jetės sė lumtur. Prandaj thuani kėshtu: “Nė pafundėsinė e jetės nė tė cilėn gjendem ēdo gjė ėshtė ė tėrė, e plotė dhe e pėrkryer. Gėzohem qė e di se jam NJĖ me fuqinė qė na ka krijuar. Ajo fuqi i do tė gjithė qė i ka krijuar, prandaj mė do dhe mua. Unė jam fėmijė i dashur i universit dhe mė ėshtė dhėnė ēdo gjė. Ne jemi forma mė e lartė e jetės nė kėtė planet dhe jemi tė paisur me tė gjitha qė na duhen. Mendjet tona janė nė lidhje tė pėrhershme me mendjen e pakufishme, kemi menēurinė dhe dijen e tėrėsishme. Me BESIM krijojė pėr vete vetėm atė qė ėshtė pėr tė mirėn dhe harenė time dhe atė qė ėshtė e pėrkryer pėr rritėn shpirtėrore dhe pėr evolucionin tim. E dua kėtė qė jam. Mė gėzon hapėsira e pakufishme dhe e di qė para meje shtrihen hapėsira dhe mundėsi tė pakufishme nė tė gjitha pikėpamjet. E di qė nė ēdo moment mund ta formėsoj dhe riformėsoj personalitetin tim, madje edhe trupin tim qė tė mund t’i shpreh potencialet e mia. Plotėsisht i besoj Fuqisė unike dhe e di qė nė botėn time ēdo gjė ėshtė ashtu siē duhet tė jetė...”

Kėto dy mundėsi janė vetėm dy pikla uji nė oqeanin e mundėsive pėr ndryshimin dhe vetėdijėsimin tonė. Por e vlejnė t’i pėrdorim dhe tė analizojmė pastaj veten tonė: si po ndihemi?


.........
__________________


Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

E vėrteta mbi magjinė e bardhė dhe magjinė e zezė

Magjia e bardhė dhe magjia e zezė janė vetėm dy pole tė energjisė. Tė dyjat janė: ekzistojnė, por duhet ditur t’i pėrdorim. Liria e njeriut ėshtė e madhe, prandaj NJOHJA ia mundėson njeriut tė zgjedh polin pozitiv apo negative. Kėtu ėshtė ēelėsi pėr hyrje nė LUMTURI apo nė MJERIM.

Qe qysh krijohen: me pėrsėritje, me pėrsėritje dhe vetėm me pėrsėritje. (Nė kėtė bazė ėshtė CD-ja jonė “Dėshirat…” qė krijon polin pozitiv ose magjinė e bardhė).

Sikur zgjimi prej gjumit me orėn me zile: bie zilja e orės ose alarmit tė telefonit nė orėn 7 tė mėngjesit – ti zgjohesh. 21 ditė kur pėrsėritet kjo zile – nėpėr trupin e njeriut krijohet “shtrati” rruga e ecjes sė energjisė. Tė 22-tėn ditė, pa zile apo alarm, nė orėn 7 nis qarkullimi i lėngjeve nėpėr trup dhe ti do tė zgjohesh – patjetėr, pa kurrfarė mjeti ndihmės.

Keni parasysh kėtė fakt: ēdo gjė lindė nėpėr vijen shpirtėrore: nė shpirt lind idea, idea formėsohet nė mendim, mendimi shprehet me fjalė, fjala KRIJON energji qė ndėrton apo rrėnon jetėn e njeriut.

Pėrsėritja e fjalės krijon aq shumė energji qė – me tė vėrtetė – e fuqizon jetėn e njeriut deri nė majat e suksesit e tė lumturisė apo e rrėnon deri nė fundin e gėrminės apo tė mjerimit. (Kėtu ėshtė PIKA qėndrore ku e thėrras mendjen tuaj tė ndriēohet!)

Sepse (po e pėrsėris): me pėrsėritje tė fjalėve (ose mendimeve) pozitive (afirmimeve pozitive) krijohet energjia qė ndėrton jetėn dhe tejkalon TĖ GJITHA pengesat.

Keni dėgjuar ndonjėherė pėr SHTRIGAT? Ēka ėshtė shtriga? Asgjė. Njė grua normale, qė nė moshė tė thyer, e dėshpėruar, gjeloze ndaj jetės sė shoqeve, e lodhur nga vuajtja, nis tė mendojė keq pėr shkatėrrimin e jetės sė ndonjė shoqeje. Dhe, ajo grua, prodhon aq shumė mendime negative, aq shumė dėrgon sugjestione tė zeza sa – ia shkatėrron jetėn dikujt. Por e shkatėrron edhe jetėn e vet: mendimet e saj, mendimet apo fjalėt negative, ia ndryshojnė metabolizmin e trupit tė saj (secila fjalė krijon njė emocion, secili emocion krijon njė ndryshim metabolistik!) dhe, pėrditė ngapak, ajo grua shėmtohet: i deformohen mollėzat e faqeve, hunda, mjekėra – tėrė fytyra dhe – kur ėshtė tepėr negative – nuk mund tė jetojė mė mes njerėzve – sepse bėhet tepėr e shėmtuar…dhe populli e quan: shtrigė. Sepse njėmend e meriton kėtė epitet. (Populli nuk gabon kurrė, sepse mėsimet i merr nga pėrvoja!)

E kundėrta e SHTRIGĖS, njerėzit e mirė, njerėzit shpirtbardhė, hajde t’iu themi: tė SHENJTĖ, pėrqėndrohen nė polin pozitiv - nė prodhimin e mendimeve dhe fjalėve pozitive, qė krijojnė BUKURINĖ e qenies fizike, bukurinė e qenies shpirtėrore, shijen e jetės, suksesin, shėndetin, fatlumėrinė e tėrėsishme.

Kjo ėshtė liria e njeriut: zgjidh e merr! Do shmėti apo shenjtėri?

Pėr qartėsim tė plotė pėr FUQINĖ E PĖRSĖRITJES po e pėrmendi shembullin mė tė tmerrshėm tė historisė sė njerėzimit. Lufta e dytė botėrore. 52 milionė viktima i ka shkaktuar PĖRSĖRITJA E NJĖ GĖNJESHTRE. Vetė Hitleri ka thėnė: kur kam thėnė se gjermanėt janė racė fisnike qė duhet tė komandojnė botėn, e kam ditur se ėshtė gėnjeshtėr e pastėr (tė gjitha racat nė start janė tė barabarta!), por e kam ditur se kur ta pėrsėris unė 100 herė kėtė gėnjeshtėr - unė do t’i besojė gėnjeshtrės sime, kur tė pėrsėritet 1000 herė – do t’i besojė gjeneralshtabi, kur ta merr Gebellsi e ta pėrsėritė me miliarda herė – nuk do tė ketė gjerman tė gjallė qė nuk do t’i besojė. Dhe, e dini tė gjithė:
KĖSHTU NDODHI.
Nuk ka pasė ushtar gjerman qė nuk ka shkuar drejt nė vdekje – nė bazė tė cilit fakt: nė bazė tė njė gėnjeshtre tė PĖRSĖRITUR. Dhe PĖRSĖRITJA e kėsaj gėnjeshtre shkaktoi Luftėn e Dytė Botėrore dhe shkaktoi 52 milionė viktima.

E keni tė qartė tash ēfarė fuqie tmerruese ( por edhe MREKULLI mahnitėse) krijon PĖRSĖRITJA E FJALĖS.

Populli nuk ėshtė fajtor qė bie viktimė e mashtrimeve tė ndryshme, SEPSE POLET E ENERGJISĖ ekzistojnė, JANĖ. Fajtor jemi NE qė nuk e ndihmojmė vetveten dhe popullin tonė - qė ta ketė NJOHJEN.

Prandaj unė kėmbgul dhe JU FTOJ tė vini me mua. Dhe tė jeni qindpėrqind tė sigurtė: askush nuk do tė kėtė ASNJĖ humbje – TĖ GJITHĖ DO TĖ FITOJMĖ.

P.S.
(Ju lus tė gjithėve: shpėrndajeni kėtė shkrim, kėto tė dhėna, le t’i dinė tė gjithė, sepse vetėm kėshtu do tė jemi NJERĖZ tė vėrtetė!)

Me shumė dashuri,
Daut Demaku


............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------


MENDIMI shprehet me FJALĖ, fjala krijon ENERGJI, energjia rrėnon ose ndėrton JETĖN. Nėnvetdija, mendja shėrbėtore, mendja kujdestare, nuk mendon, nuk analizon, nuk tallet, ajo i zbaton urdhėrat qė i mer nga vetėdija. Si toka. Ia hedh farėn e misrit tokės, nuk mund ta mashtrosh se i ke hedhur farė gruri, tallu sa tė dua...sh, ajo misėr ta bėn.
DĖSHIRA QĖ THUHET ME FJALĖ, por me bindje e besim tė plotė - PLOTĖSOHET.
...........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjitha dėshirat normale njerėzore mund tė plotėsohen.Nė mendjen e njeriut, brenda nje dite, qarkullojnė 14.000 mendime e dėshira.Nėse dėshiron tė tė plotėsohet njė dėshirė, lirohu nga shumėsia, qartėsoje NJĖ dėshirė. Jeta pa dėshira ėshtė vetėm njė mugėtirė.Dhe ēdo dėshirė ėshtė e verbėr, nė qoftė se nuk ka dituri. Dhe ēdo dituri ėshtė e kotė, nėse nuk ka punė.Dhe ēdo punė ėshtė boshe, nėse nuk ka dashuri.


.......
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------


Zemra ėshtė si lule – nėse nuk ėshtė e hapur nuk mund ta shijosh aromėn e sajė. Aroma e zemrės pėrbėhet nga vlerat e shpirtit tonė. Sot duket se nevojitet njė kurajo e madhe qė ta hapėsh zemrėn. Ky guxim vjen atėherė kur e kuptojmė se askush nuk mund tė na lėndoj nėse NE NUK IA LEJOJMĖ. Lėndimet qė tė kanė bėrė ta mbyl...lėsh zemrėn duhet t’I falesh. Kur ta hapėsh zemrėn me besim tė plotė, atėherė e ke filluar shėrimin.


.......


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:14

........

Mė ka thanė
Njė plak i thinjur.
Njė plak
Mjekėrrbardhė,
Mos u ngut shumė,
O djalė,
Se po dua ta them
Njė fjalė:

Nėse ke humbur
Shėndetin
Dije
Shumėēka ke humbur
Dhimbjet
Ta bėjnė orėn vrer
Shėndeti
Ėshtė me vlerė,

Nėse ke humbur
Pasurinė
Mos lejo
Ngushtimi tė tė pushtojė
Zanat e ka
Kjo kurvė – pasurie
Tė vijė, tė rrijė
E tė shkojė.

Por nėse ke humbur
Guximin,
Ke humbur
Ēdo gjė nė kėtė botė
Se trimėria ėshtė, o bir
Mjalta e jetės
Nė gotė.

Prandaj aty
Ku tė ka rėnė koka
Aty trupin drejtoje
Ti bimė e fitimtarit
Kryet lart nė qiell
E kėmbėt nė tokė
Se vetėm kokėlartit,
Vetėm guximtarit
I ka hije
Jeta nė kėtė botė.
Edhe kur varfėria
Tė copton,
Edhe kur sėmundja
Tė sulmon
Edhe kur vetmia
Tė robėron
Edhe kur dhimbja
Tė shpon
Edhe kur mėrzia
Tė lėndon
Edhe kur bota
Tė harron
Edhe kur dėshpėrimi
Tė rrėzon
Kokėn lart,
Trupin drejtoje
E kokėn lart ēoje
Kokėlartin
Edhe toka e nderon
Se kokėlartin
Edhe Zoti e don.

Kokėn lart
Nė humbje
Kokėn lart
Nė fitim
Se tė gjitha
Vijnė e shkojnė
Mbetet zemra
Qė ka guxim.

Edhe njėqind herė
Nėse pėrtoke
Rrėzohesh
Kurrė e kurrė
Kurrė mos u dorėzo,
Gjej fuqi e nisu
Nė beteja tė reja
Dhe hidhu nė sulm
E si lua e fito.

Dėshtimet janė
Ndalesa
Dėshtimet janė
Pushimore
Qė si nėna fėmijėn
Tė marrin pėrdore
Dhe tė ēojnė
Prej humbjes
Drejt nė fitore.

Prandaj Kokėn lart, bir
Edhe kur bota
Ta bėn me hile
Edhe kur tė duken Engjuj
E tė dalin gjarpėrinjė me zile
Edhe kur tė gjithė
Humbin mendjen
E ty tė akuzojnė
Edhe kur tė gjithė
Fryhen prej hajnie
E ty tė injorojnė
Edhe kur prindi yt
Tė hedhė pėrtoke
Si letėr tė vjetėr
Edhe kur fėmija yt
Tė thotė hupė
Unė dua dikend tjetėr
Edhe kur miku
Tė shikon dorėn
Mos ke pėr tė
Ndonjė dhuratė
E nuk tė sheh nė sy
E nuk tė pyet
Ē’ėshtė kjo lodhje,
Ē’ėshtė kjo lėngatė?

Kokėn lart, bir
Ti je shtizė flamuri – dije
Pasha emrin e Zotit
Kokėlartit edhe vdekja
I ka hije.


Ma dėgjo kėtė fjalė
Ti vajzė e re,
Ti djalė i ri
Nėse mban kėtė fjalė
Krejt bota ėshtė e jotja
Dhe ti do tė jesh
NJERI.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:14

Beso se ke shėndet tė mirė, beso se je i lirė, i pasur, i lumtur dhe besimi yt do tė shndėrrohet nė farė qė mbillet nė nėndėrdije.

Pse tė dyshosh, kur moti ėshtė vėrtetuar se:
TĖ GJITHA ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut.
E do njė dėshmi:
Kur njeriu e thyen dorėn, ligjet e natyrės bėjnė qė tė rriten qelizat e ashtit dhe dora tė shėrohet.

Njeriu me mendime negative gjithė ditėn punon kundėr vetvetes.


................

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:16

.......

Secili njeri vjen nė kėtė botė me njė detyrė tė caktuar – pėr tė pėrmbushur nje qellim, pėr tė pėrcuar njė porosi. Ti nuk je kėtu aksidentalisht – je kėtu qėllimisht. Universi ka dicka pėr tė arritur pėrmes teje. E ju mund tė thuani “Po njerėzit e kqinjė?” - Eh po – nėse nuk ke ardhė nė kėtė botė pėr tė qenė shembull, ke ardhur pėr tė shėrbyer si vėrejtje!!! Tash zgjidh vet se cka do tė bėhesh!!!

........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

....

E dini anekdotėn e Lekės sė Madh kur iu ka dhėnė urdhėr shėrbėtorėve, qė sa herė ta zgjojnė nga gjumi t’i thonė: zgjohu Perandor dhe mos harro se je njeri! Ky pushtues i madh ka pasė tė drejtė tė besoj se ėshtė mė shumė se njeri, por ka dhėnė urdhėr qė t’ia kujtojnė.Kur tė jetė njeriu – njeri, ēdo gjė e bukur nė jetėn ...njerėzore behet e tij.
Se pari NJERI pastaj gradat e tjerat!!!...........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

PĖR TY, POPULLI IM (1)

Tė dua, tė dua
Ty zemėr
Shqiptare
Ta njohė historinė,
Shumė mirė
Vuajtjen ta di
Ty shqipe krenare.

Po tė hyjė
Nė kompjuter
Vuajtja
E zemrave tona
Dhe ti thuash
O kompjuter
Ti qė vuajtjet
I matė me kriter
Shqiptarėt
A janė gjallė
Mos janė tretur
E tė gjithė kanė vdekur
Apo jeton
Ndonjė i rrallė?

Kompjuteri do tė thotė
Sa helmi ėshtė derdhė
Mbi shqiptarė,
Sa thika e zjarri ka ra
Mbi shqiptarė,
Sa bishat janė sulė
Mbi shqiptarė,
Tash e 100 vjet
Tė gjithė
Janė zhdukur
Dhe nga ai popull sot
Asnjė mė
Nuk jeton i gjallė.

E ti populli im
Nuk u zhduke
Ia bėre dardhė
Historisė
Ia bėre varrin
Robėrisė,
Pėreherė mė i fuqishėm
U ngrite
Pėrherė mė i rilindur
U rrite
Pėrherė mė i bukur
U zbukurove
Pėrherė mė i menēur
U menēurove.

Ti populli im
Nuk u zhduke
Pėrherė faqebardhė
Nė jetė
Pėrherė gur graniti
I vėrtetė.

Gjithmonė
Plisi i bardhė
Gjithmonė
Mbi barbarė
Gjithmonė
Fitimtar e krenar.
Sepse ti je popull
Shqiptar
Ti nuk zhdukesh
Kurrė
Tė dua - shqiponjė
Nė flamur.

Tė dua populli im
Edhe kėshtu siē je
Tė dua
Edhe kur ti s’mė do
Tė dua atdhe
Edhe kur ti s’mė flet
Tė dua atdhe beso
Edhe vend pėr vorr
Kur nuk jep
Tė dua atdhe
Edhe kur kėnaqem me ty
Por tė dua,
O i miri atdhe
Edhe nė vuajtje nė gazep
Edhe nė gėzime
Kur fjala tė ka lezet.

Tė dua atdhe
Edhe kur ēmendesh
E ti e di edhe vet
Ty tė ndodhė shpesh
Shpesh ti egėrsohesh
Edhe fėmijėt tu
Nganjėherė i vret!

Tė dua atdhe
Edhe kėshtu siē je
Se nė kėtė tokė
Tė vjetėr
Unė fėmija yt i vogėl
`Nuk kam asnjė
Atdhe tjetėr.

O tė dua, o tė dua
O tė dua ty shqipe
E mbarė,
E sa tė dua
Nuk e di kush tjetėr
Veē Zotin
E kam dėshmitar.


........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------


Frika se nesėr gjithēka mund tė ndryshoj...dikush mund tė vdes, mund tė humbasėsh pasurinė, mund ta humbasėsh punėn – ka njėmijė gjėra qė nesėr mund tė jenė ndryshe. Por a ia vlen ta humbasėsh ditėn e sotme duke menduar pėr to? Ty tė rėndon frika POR AJO NUK VLENĖ. Edhe dje ke qenė i mbushur me frikė, pa kurrėfar nevoje. Gjėrat ndryshojnė por ti do tė mbijetosh. MOS HARRO: EDHE KJO KALON


.................
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

............

Tė gjithė ne do tė donim tė jemi mė tė mirėt, mė tė menēurit, mė tė zotėt, mė tė diturit, mė tė dalluarit. Por jemi kėta qė jemi dhe kėshtu siē jemi. Sepse:tė kėtillė siē jemi,secili nga ne,e ka vlerėn e vet tė veēantė e tė jashtzakonshme qė nuk e ka asnjė njeri tjetėr nė kėtė planet. Gjithnjė kur je ai (ose ajo) qė je, gjithnjė dukesh i bukur, gjithnjė dukesh i vėrtetė, gjithnjė je i natyrshėm............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

PĖR TY, POPULLI IM (2)


E tash me ty
Shqiptar
I kam nja dy fjalė.
A e di se krejt
Kjo botė
Ėshtė helm e mjaltė
Nė njė gotė.

Nė daē pi helm
E veten helmoje
Nė daē merr mjaltė
E jetėn gėzoje
Nė dorėn tėnde
Ėshtė liria
Prej mjerimi
Te lumturia.

Hyjnorja
Qė meriton uratė
Jetėn ta ka dhėnė
Dhuratė
Dhuratė tė dha
Dritė e terr
Dhe tė drjetėn
Zgjidh e merr.


Hyjnorja tė ka dhanė
Shumė liri
Tė jetosh si tė duash:
Nė terr e mjerim
Apo nė dritė e lumturi.

Prandaj nė daē kėndo
Vallėzo e luaj
Nė daē ulu nė qoshe
Qaj e vuaj
Kjo botė, moj zemėr
Ėshtė pėr tė menēurin
Dhe nuk i takon
Asnjė fije
Tjetėrkuj.


..............


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:16

PĖR TY, POPULLI IM (3)

Shqiponjave do t’iu qėllojė
Edhe poshtė pulave tė ulen
Po pula
Sado veten ta mundojė
Asnjėherė nė botė
Te shqiponja
Nuk ngritet dot.

Prandaj respektoje
Shqiponjen
Nė qiell sundimtare
Por nderoje edhe pulen
Qė krimbat
Di t’i pastrojė
Nė oborr shtėpie
Kujdestare.

Nėse do tė jetosh
Si njeri
Nėse do tė jetosh
Si burrė
Kėtė porosi tė vogėl
Mos e harro kurrė.

Fikall vetėm
Ke ardhė nė jetė
Fikall vetėm
Do dalėsh nga kjo botė
Kjo ėshtė
Krejtėsisht e vėrtetė
Ēdo rruga tjetėr
Ėshtė e kotė.

Sido qė tė jetosh
Fundi
Pėr tė gjithė dihet
Sado qė tė fitosh
Mė vete
Asgjė s’mirret.

Kanė provuar
Para teje
Faraonė, mbretėr
E perandor
Tė marrin floririn
Nė varr
Por muarėn
Trashtė e surles
Dhe tė gjithė
U bėn horė
Kanė menduar
Magarėt
Se edhe parajsa
Blihet
Me pare
Nė dorė.

Tė gjithė e dinė
Se do tė vie
Njė ditė
Kur tė gjitha fitimet
Do t’i marrin
Kėmisha e mbramė
Nuk ka xhepa
As banka, as trezor
As sefa.

Prandaj dhuroje
Me gėzim
Tash kur dora
Tė punon
Mos e prit fundin
Kur fjalėn
Faleminderit
Mė ti
Nuk e dėgjon.

Dhe dhuroje
Vetėm nė dy vende
Pėr tė paaftit
Dhe pėr dije
Mos krijo parazitė
Me djersėn tėnde
Se tė vret buka jote,
Tinėz, si hije.

Vetėm ai qė jep
Me gėzim
Vetėm ai vėrtet
Vlerė ka dhėnė
Ai qė dhuron
Dhe ndjen dhimbje
Ai ka bėrė humbje,
Shenjė nuk ka lėnė.

Jeta ėshtė marrje
E dhėnie
Asgjė tjetėr
Pas njeriut nuk jetė,
Edhe vet populli
Ka thanė:
Ti e ndalė, Zoti ta ndalė
Ti e jep – Zoti tė jep
Gjithmonė pėrsėritet
Kjo e vėrtetė.
Por e vėrteta
Tė menēurit i flet
Budallai mbetet
Se mbetet hajvan
Edhe kur t’i biesh
Ēekiq krye
Ai thotė
Ēka po cokatė nė tavan?

..........

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:17

...........

Ju lutem kuptojeni njėherė e pėrgjithmonė se lumturia e vėrtetė gjendet brenda nė ju. Mos humbni kohė dhe mund duke kėrkuar paqen dhe kėnaqėsi e lumturi nė botėn e jashtme. Mbani mend se nuk ka lumturi nė marrje dhe pasje nėse nuk ka dhėnie. Zgjateni dorėn. Ndani me tė tjerėt. Buzėqeshni. Pėrqafoni. Lumturia ėshtė parfum me tė cilin nuk mund t’i spėrkatni tė tjerėt nėse sė pari nuk ia hudhni vetes ca pika.

.......
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

..........

Tė gjithė ata qė do tė vonohen nė rrugėn e mendimit pozitiv do t’i vjelin frytet e vonesės. Sepse, fundja, njeriu krejt ēka bėn nė jetė, e bėn pėr veten e vet, ose, siē do tė thoshte Franklini: Kush tė ka mashtruar mė shpesh sasa ti vetveten! Le tė vazhdojnė ta mashtrojnė (me mosbesim) veten e tyre, e kjo ėshtė e drejt e tyre. Por, le ta dinė se: jeta nuk buzėqesh kurrė, nė qoftė se ti nuk i buzėqesh jetės i pari!


.............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

.........

Ju qe e keni vrarė vetėbesimin dhe nuk keni kurrfarė sigurie nė jetė, qė keni humbur dashurinė ndaj vetvetes dhe ndaj njerėzve nė tėrėsi...Tė gjithėve do t’u drejtohem me njė fjali e do t’u them zėshėm: Mos u dorėzoni! Kurrė mos e pėrdorni fjalėn “nuk mundem”. T’i bini me gomė, me shqelma, fjalės “nuk” dhe le tė mbetet fjala “mundem”, sepse: pėr tė gjallin kurrė nuk mbyllen tė gjitha dyert e jetės!

.......
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

........

Pse ėshtė fėmijėria aq magjike? Pėr shkak se nė atė moshė – ti je ende pjesė e rrjedhės kosmike, pa asnjė lloj pėrgjegjėsie, krejtėsisht i lirė, pa ndėrgjegje, pa kufizime. E pastaj – vie egoja, pastaj konflikti dhe tė gjitha luftėrat tė tjera, dhe, kėshtu e tėra shndėrrohet nė pėrgjegjėsi tė madhe, dhe, nė ēdo moment vie ndonjė kufizim i ri, kurse liria ėshtė gjithnjė e vogėl dhe mė e vogėl.


...........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

.........


Vendim-marrja ėshtė proces intuitive. Shumica e njerėzve kanė frikė tė marrin vendime, sepse mendojnė qė medoemos do tė gabojnė. E, cka nėse gabon? Punė e madhe. Nga cdo gabim mund tė mėsosh dicka tė re, madje ka disa mėsime qė mėsohen VETĖM prej gabimeve. Mos mendoni se nė jetė ka vetėm njė pėrgjigje tė duhur, keni guxim tė rrezikoni sepse vetėm kėshtu “rriteni shpirtėrisht”.


.................
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

.....

Tė dėgjosh njėqind herė, njėmijė herė apo edhe njė milion herė se tė dhemb dora kur ta prejė tehu i thikės, athua a ėshtė e barabartė me dhimbjen kur vėrtet ta kėpusėsh dorėn tėnde me thikė? Dija memorje ėshtė reēetė e mjekut. Reēeta nuk shėron, por barėrat, apo? Prandaj Gėte i menēur, moti ka thėnė: mendja e fuqishme, qė bėn pėrpjekje pėr zbatimin praktik tė dijes teorike, ėshtė mendja mė e mirė nė botė.


...........


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:18

.............

Tė gjitha nė jetė, fillim e mbarim, nisin dhe pėrfundojnė nė NJERIUN. Mos akuzoni askėnd, sepse tė gjitha sukseset dhe dėshtimet do t’i gjeni nė veten tuaj. Secili prej jush le tė punojė pak mė shumė me veten e vet. Gjatė 24 orėve, 23 orė e 30 minuta - punoni e bėni ēka tė doni, por ama njė gjysėm ore t’ia kushtoni vetvetes. Besoni se ky ėshtė investimi mė i mirė nė jetė.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:18

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

................

Mos t’iu bėjnė pėrshtypje vlerėsimet e tė tjerėve, sepse ato mendime lindin nė kokat e huaja dhe nuk kanė lidhje me ju… Nėse dikush tė takon dhe tė thotė: po dukesh mirė, ēka mendoni, a ka lidhje ai apo ajo me ndjenjat tuaja - ēfarė vlon e ēfarė trazimi gjendet nė brendėsinė tuaj? Sigurisht qė nuk ka lidhje me ju, por ai ose ajo ėshtė mirė dhe disponimi i mirė e shtynė t’iu thotė edhe ju fjalė t'mira. Dhe e kundėrta!


...............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

.................

Mos bėni pėrpjekje t’iu pėlqeni tė gjithėve, sepse njė urti e lashtė thotė: gjithė botės dhe prindėrve tuaj – kurrė nuk do tė arrish t’ua plotėsosh dėshirat! Baza e dėshtimit ėshtė kur pėrpiqesh t’ua bėsh qejfin tė gjithė tė tjerėve dhe e HARRON veten tėnde. Kujdes me fjalėt. Secili mendim dhe secila fjalė ėshtė sikur sendet e gjalla.


...........


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:19

........

NJĖ NXĖNĖS, NJĖ ZOG DHE MĖSUESI


Njė nxėnės shkoi tek Mėsuesi dhe i tha:

- O Mėsuesi im i dashur, mė ndihmo, o Mėsues! Koka ime ėshtė bėrė si zgjua bletėsh dhe vetėm gumzhimė e zhurmė kam nė kokė, sepse i kam njėmijė probleme.

- Ngadalė, tha Mėsuesi, mos u ngut. Njėmijė probleme nuk zgjidhen pėrnjėherė. Problemet duhet zgjidhur njė nga njė. Me qetėsi. Pa ngutje. Por, a di ēka?

- Urdhėro, Mėsues!

- A pijmė kafe, rrimė e pushojmė dhe, tė shohim, mos po krijohet ndonjė situatė prej tė cilės mund tė mėsojmė tė dy: edhe unė edhe ti.

- Mirė...- u pajtua Nxėnėsi

Hynė nė dhomė. U ulėn mirė e kėndshėm. Pinin kafe e rrinin. Nė njė moment, nėpėr njė dritare tė vogėl, qė kishte mbetur rastsisht e hapur, hyri njė Zog.

Ishte njė Zog i vogėl, i bukur, por shumė i trembur. Kur hyri nė dhomė, nė ambientin e panjohur, Zogu i trembur fluturoi mė rrėmbim: herė pėrplasej pėr xhamave tė mbyllur tė driareve tė mėdha, herė pėrplasej pėr dere, e prapė, kthehej dhe pėrplasej nė xhamat e dritareve tė mbyllura. Kur i lodh nga dhimbjet e pėrplasjeve, nga vuajtjet e pėrpjekjeve pėr gjetjen e derėdaljes me rrėmbim, pra kur u lodhė fort, shkoi dhe u ulė nė njė kėnd tė vitrinės.

Mėsuesi e pa Nxėnėsin e i tha:

- E sheh kėtė Zog?

- Po, tha Nxėnėsi, nuk jam i vėrbėr, e shohė!

- Eh, ky Zog je ti Nxėnėsi im i dashur. Dritarja e vogėl qėlloi e hapur. Zogu hyri rastsisht. U pėrplasė me vuajtje e dhembje nėpėr xhama, nė derė e kudo dhe nuk e gjeti rrugėn pėr dalje. Tėrė kohėn, ajo dritare nėpėr tė cilėn HYRI Zogu, ishte e hapur. Kėsaj i thonė zgjidhje impulsive, zgjidhje me panik, zgjidhje e vrullshme. Asnjėherė, kurrė nė jetė, pėrpjekjet e kėtilla nuk pėrfundojnė me rezultate...

Mėsuesi pushoi pak dhe tha:

- Pasi tė pushoi Zogu mirė, pasi tė qetėsohet, shihe me vemendje ēka do t’i bėj unė Zogut.

Nė atė ēast Mėsuesi i pėrplasi duart: baaam! Zogu u tremb nga pėrplasja e duarve tė Mėsuesit, fluturoi dhe, nėpėr dritaren e hapur, doli nė liri.

- E sheh, Nxėnėsi im, kur pushoi Zogu, kur u qetėsua, kur u kthjellė, atėherė e pa dritaren e vogėl, qė tėrė kohėn ishte e hapur. Kėsaj i thonė zgjidhje e vetėdijshme. Kėshtu duhet tė veprosh edhe ti.

- Por unė i kam njėmijė probleme!...

- E di dhe tė kuptojė mirė, por mė kupto edhe ti mua. Tė gjithė njerėzit nė botė dinė tė hyjnė nė probleme, sikur Zogu qė hyri nėpėr dritarėn e vogėl. Por nėntėdhjetė e nėntė pėrqind tė njerėzve nuk dinė tė dalin edhe pse gjithnjė dera e hyrjes ėshtė e hapur siē ishte dritarja e hapur pėr Zogun. Pse? Sepse duan t’i zgjidhin tė gjitha problemet pėrnjėherė, sikur ti, me vrull, me rrėmbim, pa qetėsi e vetėdijėsim.

- E ēka duhet tė bėj unė?

- Tė qetėsohesh, sikur Zogu, qė pushoi nė kėndin e vitrinės. Tė pushosh, tė kthjellohesh mirė, tė tė vijė drita nė sy, apo mė saktė drita nė mendje dhe tė bėhesh dritė e tėrė, tė jesh krejtėsisht syēelė, sepse: secili problem e ka DERĖN pėr hyrje dhe, ajo derė e hyrjes ėshtė edhe DERĖ e daljes. Dhe gjithmonė ėshtė e hapur. Qysh ke ditur tė hysh nė problem, nėpėr cilėn derė ke hyrė nė problem, nėpėr tė njėjtėn derė do tė dalėsh, por dalja gjithmonė ėshtė e kushtėzuar nga SYĒELTĖSIA.


E lexove tregimin, nipēe? E tash, a mė lejon t’i them nja dy-tri fjalė? Nuk hidhėrohesh, a? Mė dėgjo!

Nė qoftė se kėtė tregim nuk e lexon sa pėr ta lexuar njė herė, dy e tri, por e lexon dhe e pėrsėritė shumė herė, atėherė, ky tregim, pas ēdo pėrsėritjeje, do tė hyjė nė qenėsinė tėnde, nuk do tė mbetet vetėm dije nė kokė, por do tė bėhet dije-pėrvojė dhe, atėherė, tė betohem ke mėsuar shumė. Nė qoftė se e lexon sa pėr t’u krekosur para shokėve e shoqeve, edhe mundi im, por edhe leximi yt, kanė arritur tė bėhen njė hiēgjė, njė zhurmė e kotė, njė punė pa vlerė.

Ndėrkaq, nėse e rilexon dhe SIDOMOS nėse ia rikujton vetvetes nė ēdo situatė dhe nė ēdo rrethanė, atėherė, tė betohem se, ky tregim, e ka vlerėn e njė jete: do tė jetė me ty gjatė tėrė jetės sate, do tė jetė me ty gjithmonė dhe do tė mėsojė tė hysh e tė dalėsh nė probleme e brenga, nė hidhėrime e gėzime, por gjithnjė e gjithnjė e gjithnjė – ti do tė dalėsh fitimtar.

Unė ta thashė ty, por edhe ti thuaju tė tjerėve. Sidomos nė familjen tėnde. E ke parė sa zhurma bėhet pėr hiēgjė, sa herė babi e ngritė zėrin pa lidhje, sa herė nėna bėhet nervoz pėr imtėsirat e parėndėishme, sa herė vėllau rrebelohet me teket e tija, kurse motra i tharton turinjtė thuase erdh dita e pėrmbytjes sė botės? Ju thuaj: qetėsi, sepse qetėsia ėshtė kulturė. Pa qetėsi nuk gjendet dera pėr dalje.

.......
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

...........

Nė tė gjitha anėt kufizohemi me urrejtje tė fqinjėve, sepse ata e dinė dhe e njohin fuqinė tonė, por na vetė nuk i besojmė fuqisė tonė shpirtėrore. Kam njė pyetje: a ju ka ndodhė ndonjėherė ta urreni, ta xhelozoni – QYQANIN? Kurrė. Ndaj mjerakut njerėzit ndjejnė dhembje e mėshirė - ai qė ėshtė mė i menēur, mė i zoti, mė i fuqishėm se ti – eh, ndaj tij krijohet urrejtja e xhelozia – sepse ĖSHTĖ MĖ I MIRĖ SE TI.

.........

Ndryshimet nė brendėsinė e njeriut janė tė domosdoshme: me mijera vjet njeriu sillet nė qarkun vicioz duke pėrsėritur tė njėjtat gabime. Sa breze tė njerėzve e kanė kultivuar urrejtjen, xhelozinė, hidhėrimin, lakminė, dhunėn, injorancėn e njėmijė SHĖMTI tė tjera dhe mė sė shumti dėme iu ka sjellė pikėrisht atyre asnjė nga brezat nuk arriten tė mėsojnė se duhet hequr dorė njėherė e mirė nga bashkėpunimi me shėmtitė.

...............

Realisht suksesi i vėrtetė nuk matet me rezultatet e arritura. Suksesi matet me kundėrshtimet qė je pėrballur nė rrugėn drejt arritjeve dhe me kurajon qė tė ka shoqėruar pėr tu ballafaquar me pengesat pėrgjatė kėsaj rruge. Pavarėsisht sa e vėshtirė tė duket njė situatė/punė – MOS U DORĖZO MENJĖHERĖ. Le tė jenė dėshtime pushimore para fitoreve tė reja.


.......


Kur ia thua vetit afirmimet pozitive, energjia e fjalės depėrton nė molekulė, molekula e merr impulsin, vetėdijėsohet dhe vepron sipas URDHĖRIT. Besimi dhe pėrsėritja janė ligjet themelore tė depėrtimit tė urdhėrit nga vetėdija nė nėnvetėdije. Nė qoftė se ky ushtrim bėhet me shumė dashuri, suksesi nuk do tė mungojė. Pėr tė gjallin, kemi thėnė, sa herė mbyllet njė derė, hapėn dhjetė tė tjera!

.......

Njėmijė herė do ta pėrsėrisim njė tė vėrtetė tė amshueshme: njeriu ėshtė DRITĖ E PASTĖR. Pse po e pėrsėrisim? Sepse njerėzit nuk e dinė qė pėrmes dėshirave tepėr tė mėdha, makutėrisė se pangopshme pėr tė gjitha jetėsoret – e kontaminojnė vetėn, prodhojne shqetėsime dhe dėshtime. Vetėdija e njeriut ėshtė njė maje akulli mbi ujė, kurse nėntė pjesėt tė tjera tė vetėdijes janė errėsirė e pavetėdijshme, akulli nėn ujė.

.........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

............

Ne gjithnje i klasifikojme njerezit nga jashtesia. Edhe vet jemi viktima te vleresimeve te jashtesise. Mrekullia do tė ndodhte sikur tė liroheshim nga shumė identifikime: ju nuk jeni rrobat e juaja, as makina e juaj, as diploma, as emri, as... Eh, sa shumė vujatje perjetojmė kur identifikohemi me diēka. Unė e dua dhe v...otoj pėr lirinė. Nuk e dua dhe nuk e preferoj ROBĖRINĖ.

..............

Mund tė humbim kohė duke u marrė me gabimet tona,duke menduar pėr pavlefshmėrinė tonė POR mendimet e hareshme dhe tė gėzuara dhe dashuria ndaj vetes – janė rruga mė e shkurtė pėr krijimin e jetės sė lumtur. Thuani kėshtu: “Nė jetėn nė tė cilėn gjendem ēdo gjė ėshtė e pėrkryer. Gėzohem qė e di se jam NJĖ me fuqinė qė na... ka krijuar. Ajo fuqi i do tė gjithė qė i ka krijuar, prandaj mė do dhe mua."

...............

E ēka ėshtė borxhi jonė si kolektivitet? Tė ndihmojmė dhe vetėm tė ndihmojmė nė VETĖDIJSIMIN e tė gjithėve, qė t’i kuptojnė ligjet e universit dhe tė kėnaqen me jetėn, sepse JETA NJĖMEND ĖSHTĖ SHUMĖ E BUKUR dhe askush nuk ka tė drejtė ta lėndojė!
E qysh tė ndihmojmė? DIALOGU JO MONOLOGU! Faleminderit qe e keni shnderru...ar kete faqe per te bere dialog me njeri-tjetrin.

.................


Urime per fillimin e muajit te Ramazanit. Pėr mua, kam thėnė, tė gjithė besimtarėt E VĖRTETĖ, meritojnė respekt. I dua shumė besimtarėt FALĖNDERUES dhe tė vėrtetė. Ndėrkaq, pėr Ramazanin duhet tė thuhet e vėrteta se agjėrimi shėron. Shėron trupin dhe shėron shpirtin. Gjatė Ramazanit nuk ndodhin shqetėsimet shpirtėtror...e. Ndjehet lidhja me skamnorėt, vlerėsimi i begatisė dhe, mė e bukura: thellohet falėnderimi.

..............

Qetėsia ėshtė fenomen gati i paqartėsueshėm. Tėrė jeta, nė tėrėsinė e saj, ndryshon me shpejtėsi, por tė gjitha kėto ndryshime ndodhin nė qetėsi. Nė qetėsi rritėn bimėt, nė qetėsi rritėn pemėt, nė qetėsi qarkullon drita, nė qetėsi bėhet frymėmarrja, nė qetėsi rrjedh tėrėsia e quajtur jetė. As nuk pėrdoret kund agregati..., as zhurma, as ndonjė forcė e jashtme, thjesht: NDODHIN. Prandaj, LIROHU NGA ZHURMA, te lutem!!!

................

Ligji i dhėnies ėshtė fuqi mahnitėse. Dhėnia e liron lėvizjen e energjisė dhe begatisė nga thesari i pafund hyjnor. Por, ju lus tė mendoni: a keni menduar pėr veten e juaj? Njėherė duhet dhėnė VETVETES, sepse ti je qendėr e botės, ti je krysori-kryesorja. Nėse e fuqizon vetveten tė gjithė nė afėrsinė tėnde do tė kenė p...ėrfitime. Brenda 24 orėve, mos harroni t’ia dhuroni vetės – njė minut, njė orė...

..................

Me duhet ta perseris kete te verteten e cmuar se: Nė qoftė se flet e mendon nė dje, me dorėn tėnde ia vė vetes pėrpara hirin e ditės sė djegur dhe e ndot frymėmarrjen tėnde. Nesėr ėshtė NDOSHTA. Kush e di ajo “nesėr” a do tė vijė? Mos ia keni friken te nesermes sepse te shkon huq e sotmja, e momenti qe humbet nuk ktheh...et me! Ju lutem, kujtojeni gjithenje kete fakt!

................

Ankohen njerėzit, shajnė botėn: "kjo botė ishte njė mashtrim dhe asgjė" ose: "kjo botė ishte vetėm vuajtje". Jo, i/edashur, jo. Mashtrimi je ti. Ėndėrr dhe i fjetur nė ėndėrr je ti, vuajtja je ti. Pėr jetėn tėnde ti je pėrgjegjės. Pėr jetėn tėnde ti je kompetent. Ti je timonier. Nė cilėn rrugė tė duan, mendimet e tua, ...e ēojnė jetėn tėnde, tė ardhmen tėnde. E pse jo: edhe shėmtinė ose lumturinė tėnde.

..............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

..............

TĖ GJITHĖ ATA QĖ SOT GJENDEN NĖ KULMIN E SUKSESIT, ia kanė filluar dikur, sikur edhe ti sot, NGA E PAKTA. Dikur ishin tė panjohur, kėrkusha, dhe, kanė qenė tė detyruar qė hapėsirėn e suksesit ta pushtojnė kėmbė pas kėmbe, jo hap pas hapi. Hapi ėshtė i madh krahasuar me kėmbėn. Nė kėtė mėnyrė duhet tė veprosh edhe ti, nėse do tė pėrparosh e tė ngritesh. Por ngadalė. Pėrtacėt nguten tė pėrfundojnė punėn sa mė shpejtė

...............
__________________

Daut Demaku!

--------------------------------------------------------------------------------

.................

Pa vetėdijėsim tė tėrėsishėm, GABIMI do tė jetė pjesė e jetės sė njeriut. Kur tė arrihet qartėsia e pėrgjithshme e mendjės, kur vetėdijėsimi t’i ngjajė dritės sė mėngjesit, GABIMI dhe jeta me GABIME do t’i takojnė jetės sė dikurshme pėr tė cilėn do tė themi: na ishte njėherė njė turbulencė e errėsirė nė kokat tona qė na detyronte tė bėjmė jetė me DHEMBJE, jetė tė mbushur me GABIME.

...............


Shkolla e vuajtjes ėshtė, njėmend, e vetmja shkollė e vėrtetė pėr jetėn e njeriut. Familjet e pasura evropiane, qė i kanė rritur fėmijėt me shėrbėtorė, qė nuk i kanė lejuar as tė vishen e tė hanė me dorė tė vet – qė tė gjitha kanė prodhuar dembela. Vuajtja ėshtė zjarr qė e kalitė dhe e forcon njeriut pėr furtunat e jetės. Nuk ėshtė thėnė kot: stuhitė e forta e detyrojnė lisin tė lėshojė rrėnjė tė thella.

.......
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

...................

Ligjet e natyrės zbatohen me korrektėsi. Nė ēastin qė e bėnė gabimin, atė ēast niset fatura qė ta paguash dėnimin. Kur tė ecėsh nė rrugėn e teprive, pėrgatitu t’i shijosh mungesat. Thote njė urtėsi shqiptare: "Mendo mirė se ēka po ban se ma mirė me tė metė zhig se m’i ra pishman!" Kjo ėshtė pėr mua qenėsore. Nė qoftė s...e mendon pėr tė bėmat tua, shumė mė shpesh do ta takosh gėzimin e dlirtė se pendimin e hidhur.

.................

MIRĖSIA ĖSHTĖ ĒELĖSI UNIVERSAL PĖR TĖ GJITHA DYERT E JETĖS. Tė marrim shembull kafshėt e egra: ato janė tė ndjeshme ndaj dashurisė dhe tė gjithė zbutėsit e tyre aplikojnė pikėrisht dashurinė qė t’i bėjnė tė dėgjueshme e tė fisnikėruara. Tė lus tė mendosh: nėse njeriu po arrinė tė mirret vesh me egėrsirat duke pėrdorur ėmbėlsinė, butėsinė e dashurinė, pėrse tė mos mirret vesh njeriu me njeriun me tė njėjtat mjete?

............
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

....................

Hidhėrimi ėshtė kėshilltar i keq. Asnjėherė askujt nė botė, hidhėrimi, nuk i ka dhėnė kėshillė tė mirė. Hidhėrimi i shkallės sė lartė e shkakton edhe ēmendinė kalimtare. (Nė kulm tė hidhėrimit – nė shkallėn e ēmendisė kalimtare – njeriu e vret njeriun dhe, kur tė kalojė rryma e hidhėrimit, kur njeriu kthehet nė normalitet nga ēmendia kalimtare, atėherė pason pendimi, por ky pendim ėshtė i vonė dhe i padobishėm.)

..................
__________________

Daut Demaku - NJERIU I KRIJON PROBLEMET E VETA. Derisa nuk e tejkalon vetveten , derisa nuk pėson ndryshime do tė ndodhė vetėm shumėzimi i problemeve. Njė problem e zgjidh, por rrugės pėr zgjidhjen e njė problemi i krijon edhe disa tė tjerė, sepse njeriu ka mbetur ai i njėjti.
__________________

Daut Demaku - Esenca jonė ėshtė e barabartė me dėshirėn qė na vė nė lėvizje.
Ēfarė e kemi dėshirėn, tė tillė do ta kemi vullnetin.
Ēfarė e kemi vullnetin, tė tilla do t`i kemi veprat.
Ēfarė i kemi veprat, tė tillė do ta kemi edhe fatin.
(Kjo urtėsi ėshtė shumė e lashtė dhe shumė e vėrtetė!)


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:20

Daut Demaku - Mė i mirė se mė i miri ėshtė njeriu qė e lavdėron tė mirin, sepse e zbulon tė mirėn, e afirmon tė mirėn dhe kėshtu, ndikon nė mbjelljen e farės sė mirė. (Pėr tė kundėrtėn, pėr tė keqin, populli ynė e thotė shumė bukur: i keshni tė keshė! Pra: edhe mė i keq se i keqi ėshtė ai qė e pėrqeshė tė keqin, sepse edhe ai e afirmon, e pėrhapė dhe shumėzon tė keqen.)

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    22/9/2010, 16:20

.......

Mė i mirė se mė i miri ėshtė njeriu qė e lavdėron tė mirin, sepse e zbulon tė mirėn, e afirmon tė mirėn dhe kėshtu, ndikon nė mbjelljen e farės sė mirė. (Pėr tė kundėrtėn, pėr tė keqin, populli ynė e thotė shumė bukur: i keshni tė keshė! Pra: edhe mė i keq se i keqi ėshtė ai qė e pėrqeshė tė keqin, sepse edhe ai e afirmon, e pėrhapė dhe shumėzon tė keqen.)

.........
__________________

Daut Demaku

--------------------------------------------------------------------------------

.............

Shpesh kur dashurohemi ne dike, shikojme gjerat qe na pelqen t'i shikojme tek ai njeri dhe i mohojme ato qe nuk na pelqejne. E genjejme veten, pastaj ndodhe dicka dhe ti lendohesh. I kujt eshte faji? I yti, qe je dashuruar ne "personin qe ti e ke krijuar" apo i personit qe ka qene vetevetja? Mbani mend: Dashuria e vertete ...eshte qe t'i pranojme njerezit ashtu sic jane - pa u perpjekur per t'i ndryshuar.

...................


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
fuadlumi
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 31
Location : suharek
Registration date : 27/11/2011

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    27/11/2011, 02:00

Admin shkruajti:
Jeta :

Daut Demaku lindi mė 13 tetor tė vitit 1944 nė Abri tė Epėrme (Drenicė), ėshtė shkrimtar Shqiptar Dhe Ligjerues i lėndės "Arti i Mendimit Pozitiv". U shkollua nė vendlindje dhe nė Prishtinė. Kater vite ishte kryeredaktor i gazetės sė studentėve tė Kosovės "Bota e Re", kurse njė mandat kryetar i Lidhjes sė Studentėve tė Kosovės.

Njė kohė tė gjatė ishte redaktor nė Redaksinė e Revistave tė Rilindjes, redaktor i Kooperativės botuese tė Librit Bujqėsor nė Prishtinė dhe sė fundi edhe drejtor i Shtėpisė Botuese Rilindja.

I perkthyer nė maqedonisht , serbisht , norvegjisht dhe anglisht


Krijimet :

* Brigjet e Thata - 1967
* Plisat e Kuq - 1969
* Plisat e Kuq (ribotim ne Tirane) - 1971
* Kapituj jete - 1977
* Shi e Puhi - 1979
* Buka - 1981
* Bletaja - 1976
* Nė mjaltishtė - 1978
* Mote tė thata - 1983
* Trėndafila pa gjėmba - 1986
* Guralec nė kėpucė -1989
* Tregime Shqiptare -1996
* Mendimi dhe Suksesi - 1997
* Magjia e Urtisė - 2000
* Shenjat para kthesave - 2002
* Thuaji jetes miremengjes - 2003
* Rina Dhe Gjyshi - 2004
* Aforizma - 2005
* Tregime Shqiptare dhe Mendimi Pozitiv

RadioDramat:

* Trenat e mesnatės - 1972
* Selgjishtja ėshtė dėshmitare - 1978
* Ndryshoe vehten o njeri - 2004

Komedit e luajtura ne teatėr :

* Servisi i shpirtit - 1997
* Ulerima - 2004


Proze

* Tregime te sotme shqiptare - 1968
* Toka e pergjakur - 1972
* Djepi i lashte - 1984
Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku


Merre kėtė tufė mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetėm pėr vete. Unė kam marrė diku dhe t’i kam dhuruar Ty. Ti merre prej kėtu dhe dhuroja dikujt tjetėr. Sikur jeta qė i jep jetės. Kjo ėshtė forca e njerėzimit. Mėsimi ėshtė gėzim.

Po tė mėsonim pėr ēdo ditė nga njė mendim tė mirė, nė fund tė vitit pėr 365 mėsime do tė ishim mė tė pasur. Dashuria dhe dituria kur tė ndahen me tė tjerėt-shumėzohen. Mos e ndal vetėm pėr vete diturinė, se askush nuk mund tė jetojė vetėm nė kėtė botė.

Nė brezin e pastėr tė potencialit tė gjithė jemi njė dhe vlera e individit matet me fuqinė e tij pėr dhėnie e marrje. Dhėnia e marrja mund tė jenė edhe tė natyrės materiale, por dhėnia e marrja e natyrės shpirtėrore - dashuri dhe dituri - ėshtė mėnyra mė e mirė e jetėsimit tė forcės sė njerėzimit.”-Autori:-D. Demaku

Njė buqetė me aforizma nga miku ynė, veprimtari Daut Demaku

Mendimi pozitiv ėshtė ēelės, qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės. Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por ajo vetėtimė ėshtė gjithėēka

Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn. Nė qoftė se vetėdijėsohemi pėr fuqinė e menimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askend pėr dėshtimet tona.

Eshtė i njohur mendimi krijues: -Tė krijosh do tė thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes. Nė qoftė se, vėrtetė, vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do tė kemi vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė kremtet e gėzimeve.

Nėnvizoje me vijė tė trashė: -Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nėqoftė se ai mendim nuk tė sjell gėzim nė zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fuadlumi
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 31
Location : suharek
Registration date : 27/11/2011

MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    27/11/2011, 02:03

Admin shkruajti:
PĖR TY, POPULLI IM (3)

Shqiponjave do t’iu qėllojė
Edhe poshtė pulave tė ulen
Po pula
Sado veten ta mundojė
Asnjėherė nė botė
Te shqiponja
Nuk ngritet dot. ,

Prandaj respektoje
Shqiponjen
Nė qiell sundimtare
Por nderoje edhe pulen
Qė krimbat
Di t’i pastrojė
Nė oborr shtėpie
Kujdestare.

Nėse do tė jetosh
Si njeri
Nėse do tė jetosh
Si burrė
Kėtė porosi tė vogėl
Mos e harro kurrė.

Fikall vetėm
Ke ardhė nė jetė
Fikall vetėm
Do dalėsh nga kjo botė
Kjo ėshtė
Krejtėsisht e vėrtetė
Ēdo rruga tjetėr
Ėshtė e kotė.

Sido qė tė jetosh
Fundi
Pėr tė gjithė dihet
Sado qė tė fitosh
Mė vete
Asgjė s’mirret.

Kanė provuar
Para teje
Faraonė, mbretėr
E perandor
Tė marrin floririn
Nė varr
Por muarėn
Trashtė e surles
Dhe tė gjithė
U bėn horė
Kanė menduar
Magarėt
Se edhe parajsa
Blihet
Me pare
Nė dorė.

Tė gjithė e dinė
Se do tė vie
Njė ditė
Kur tė gjitha fitimet
Do t’i marrin
Kėmisha e mbramė
Nuk ka xhepa
As banka, as trezor
As sefa.

Prandaj dhuroje
Me gėzim
Tash kur dora
Tė punon
Mos e prit fundin
Kur fjalėn
Faleminderit
Mė ti
Nuk e dėgjon.

Dhe dhuroje
Vetėm nė dy vende
Pėr tė paaftit
Dhe pėr dije
Mos krijo parazitė
Me djersėn tėnde
Se tė vret buka jote,
Tinėz, si hije.

Vetėm ai qė jep
Me gėzim
Vetėm ai vėrtet
Vlerė ka dhėnė
Ai qė dhuron
Dhe ndjen dhimbje
Ai ka bėrė humbje,
Shenjė nuk ka lėnė.

Jeta ėshtė marrje
E dhėnie
Asgjė tjetėr
Pas njeriut nuk jetė,
Edhe vet populli
Ka thanė:
Ti e ndalė, Zoti ta ndalė
Ti e jep – Zoti tė jep
Gjithmonė pėrsėritet
Kjo e vėrtetė.
Por e vėrteta
Tė menēurit i flet
Budallai mbetet
Se mbetet hajvan
Edhe kur t’i biesh
Ēekiq krye
Ai thotė
Ēka po cokatė nė tavan?

..........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: