Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Baleti zhvillohet nė Ballkan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Baleti zhvillohet nė Ballkan   13/11/2007, 17:16

Trupa teatrore nga Anglia, Bullgaria, Rumania, Maqedonia, Serbia e Shqipėria ngjiten nė skenėn e Butrintit nga 14-21 korrik. Dy Medea, njė Elfride Jelinek dhe Shekspir. Tendencat e teatrit nė Festivalin e Butrintit, njė rast pėr t’u krahasuar
Jo vetėm shfaqje, por edhe njė matje forcash. I njėjti autor, nė disa variante, madje edhe e njėjta vepėr. Euripid, Shekspir dhe dramaturgė bashkėkohorė janė pėr kėtė vit nė programin e festivalit tė teatrit “Butrinti 2000”, edicioni VIII. Trupa nga Anglia, Bullgaria, Rumania, Maqedonia, Serbia e Shqipėria, nė skenėn antike nė datat 14-21 korrik. Marrin pjesė 8 trupa teatrore, dy prej tė cilave shqiptare. “Butrinti ėshtė nė njė fazė tė tillė, kur nuk shqetėsohet mė pėr gjeografinė e trupave, por pėr spektaklin e vėrtetė”,- thotė drejtori Alfred Bualioti, i cili tregon se gjatė procesit tė seleksionimit, pėr shkak tė nivelit, apo tė papėrshtatshmėrisė me skenėn e Butrintit, u ėshtė dashur tė lėnė jashtė trupa teatrore me emėr nga St. Petersburgu, Amerika, Italia e Hungaria.

Tė gjitha pjesėt pjesėmarrėse janė parė paraprakisht nga organizatorėt pėrmes DVD-ve. Kėtė vit Shqipėria paraqitet me dy trupa. Ėshtė “Atelier 31” qė hap festivalin me “Medean” e Euripidit, me regji tė Mikel Kalemit dhe Teatri Kombėtar me “Berberin e Seviljes” tė Beaumarchais me regji tė Eric Vigner-sė, qė mbyll festivalin. Sipas Bualiotit, kėtė herė Shqipėria paraqitet nė mėnyrė tė plotė dhe tė dyja veprat pėrbėjnė spektakle nė vetvete. Interesant ėshtė fakti qė pėrballė “Medeas” shqiptare do tė jetė njė “Medea” angleze. “Ėshtė njė pėrzgjedhje jo pa qėllim. Ėshtė njė mundėsi pėr tu ballafaquar dy kultura, dy gjuhė, elementė tė aktrimit.

Ėshtė njė pėrballje nivelesh tė larta”, - pretendon drejtori i Festivalit, sipas tė cilit, ėshtė hera e parė qė nė Shqipėri vjen njė trupė angleze dhe mė konkretisht kompania teatrore “Collisions”. Gjatė ditėve tė festivalit shfaqen dy vepra tė Shekspirit. Bėhet fjalė pėr “Natėn e 12-tė”, qė vjen nė Butrint nga teatri bullgar “Nikolai Binev” me regji tė Krikor Azaryan dhe “Mbreti Simbėrlen” i Teatrit Kombėtar gjerman i Timisoarės nė Rumani, me regji tė Alexander Hausvater.
Mėsohet se kjo e fundit ėshtė njė vepėr qė nuk ėshtė pėrkthyer ende nė shqip dhe vjen nė skenė pėrmes njė loje spektakolare dinamike dhe njė kostumografie tė veēantė. Ndėrsa “Nata e 12-tė” na kthen nė kohėn e Shekspirit. Gjithēka serviret si tė ishte shek. XVI, madje edhe rolet e grave do tė luhen nga burrat, ashtu si nė kohėn e dramaturgut. Rikthehet edhe kėtė edicion Teatri Kombėtar i Greqisė sė Veriut, i Selanikut, me njė tjetėr vepėr tė Euripidit, “Bakantet” me regji tė Tassos Ratzos. Teatri i Dramės sė Beogradit shfaq “Njė trilogji e vogėl e vdekjes” tė nobelistes austriake Elfride Jelinek me regji tė Nebojsha Bradiē, ndėrsa Teatri Maqedonas paraqitet me “Jonadab” tė Peter Shaffer, nėn regjinė e Dejan Projkovski.

Drejtori i “Butrinti 2000” premton se veprat do tė jenė tė gjitha tė subtitruara, pėr tė ardhur mė pranė spektatorit, por edhe pėr tė plotėsuar gjithė kriteret e njė aktiviteti serioz. Por si ēdo vit, pikėpyetja qėndron tek paratė. “Kemi sinjale pozitive nga ana e Ministrisė sė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, pėr mbėshtetje financiare tė festivalit. Pretendojmė tė paktėn shumėn e njė viti mė parė, 9 milionė lekė tė reja, por ende nuk ėshtė hedhur firma pėrfundimtare”, - thotė Bualioti. Ende indiferentė duken edhe pėrfaqėsuesit e pushtetit vendor nė Sarandė, tė cilėt vazhdojnė tė ngurojnė pėr t’iu bėrė shpatull tė vetmit aktivitet serioz qė ka Saranda, si nė dimėr dhe nė verė. Nga ana e organizatorėve ėshtė menduar qė festivali tė zhvillohet nė pikun e sezonit turiztik (14 – 21 korrik), pėr tė thithur mė shumė spektatorė, dhe pėr tė qenė njėherėsh njė alternativė mė shumė nė jetėn e zbrazėt tė turistėve kėsaj ane tė jugut tė Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Baleti zhvillohet nė Ballkan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Muzika nėpėr Botė-
Kėrce tek: