Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sekreti i gjuhes se trupit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Sekreti i gjuhes se trupit   30/12/2007, 04:43

Po qe se ndokush po te na kerkonte se si ne i mbajm duart kur flasim me diken? Ne nje konference, ku ulemi? Ēfar distance mbajm nga personat? Ne nuk dijm te japim pergjigje. Kjo eshte pershkak se nuk i vejm re vetvetit se si sillemi. Por trupi ka shume gjeste qe e perbejne nje gjuhe shume me reale se sa ajo e te folurit. Trupi me gjestet e veta shprej nje realitet ku fjala ēdo here mbron, dhe ne fakt thuhet: Fjala ju ehste dhene njeriut qe te meshef mendimin e tije. Shpesh takomi me persona ku nga reagimi i ti na duket nervoz, nese e pyesim thot, krejt mire, gjitheēka ne rregull, e ndersa kemba e ti shpon token, ketu realitetin e tregon gesti i ti jo fjala e ti. Ne gjeste njeriu nuk e vene mendjen dhe shpreh gjithe ate qe possedon, por njeriu duhet kuptuar gjuhen trupore, duhet te ket nje empati (empati don te thote me provu tjetrin me gjeste duke e marr mbi vete ate gjeste dhe duke e aprovuar ne vetveti aksionin e tjetrit). Nga fjala njeriu vetem 7% trameton nje mesazh, 38% nga tonaliteti i zerit, kurse 55% nga gjestet trupore, don te thote nje shifer shume me te madh merr gjuha trupore.
Per ta lexuar gjuhen e trupit duhet te jemi te gatshem te shofim me zemer, ehste nevosa qe ta perdorim zemren. Vetem me zemer njeriu mundet te shef ne te vertet.
Do te vazhdoj me von!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
Shqiptari
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 43
Location : franc
Registration date : 22/11/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i gjuhes se trupit   24/11/2008, 21:24

kjo osht nje secret i madh admiral
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sekreti i gjuhes se trupit   18/12/2008, 18:00

hahahahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sekreti i gjuhes se trupit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sekreti i gjuhes se trupit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Hapėsirė filozofike-psikologjike-
Kėrce tek: