Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Studimet ne Itali

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Studimet ne Itali   9/1/2008, 12:26

Dalin emrat, kush do tė ketė mundėsi tė studiojė nė Itali
KLARIDA RROGOZI - GAZETA METROPOL
4 Gusht Studime nė itali

Konsulltatat shpallin listėn e studentėve qė kanė fituar tė drejtėn pėr tu marrė nė intevistė

Tė gjithė studentėt shqiptarė, qė kanė dėshirė qė nė shtator tė ulen nė auditoret e Universiteteve Italiane, pas pak ditėsh do tė marrin vesh nėse do tė realizohet ėndrra e tyre. Nė bazė tė kalendarit tė pėrcaktuar nga Ministria e Arsimit Italiane, tė gjithė Universitetet Italiane i kanė dėrguar konsulltave italiane nė Shqipėri emrat e studentėve, tė cilėt janė pėrzgjedhur pėr tė vazhduar studimet nė kėto Universitete. Tė gjitha kėto pėrzgjedhje janė bėrė nė bazė tė dokumentave qė studentėt kanė dorėzuar nė konsullatat pėrkatėse, nė bazė tė qytetit nė tė cilin ndodhen brenda 20 majit tė kėtij viti. Ē’ka do tė thotė qė kėto ditė, pas marrjes sė kėtij informacioni Konsulltat nė Tiranė, Shkodėr dhe Vlorė do tė fillojnė tė publikojnė listat e kandidatėve tė pranuar si dhe gjithė informacionin e nevojshėm qė duhet pėr tė vazhduar “garėn” pėr dhėnien e intervistės, deri nė mbėrritjen nė Itali. Pėr ccdo kandidat, pavarėsisht Universitetit qė kanė pėrzgjedhur, tė gjithė pas mbėrritjes nė Iitali do t’i nėnshtrohen provimit tė gjuhės italiane para fillimit tė vitit akademik. Ky fakt ėshtė i detyrueshėm pėr tė gjithė dhe e gjithė kjo procedurė do tė pėrfundojė para 4 shtatorit, datė nė tė cilėn starton dhe dhėnia e provimeve, nė bazė tė degės qė keni zgjedhur pėr tė studiuar.

Procedura

Pas dhėnies sė intervistės nė konsullatėn italiane, nėse jeni njė ndėr kandidatėt e pėrzgjedhur fitues do t’ju jepėt njė vizė pėr tė hyrė nė Itali, falė tė cilės, pasi tė ndodheni nė vendin fqinjė do tė kėrkoni njė lejė qėndrimi (permesso di soggiorno), e cila zakonisht ėshtė e vlefshmė deri nė dhjetor, nėse nuk e keni marrė provimin e gjuhės italiane. Vetėm nėse kaloni provėn e gjuhės dhe rregjistroheni nė Universitetin qė keni pėrzgjedhur do t'ju jepet e drejta e fitimit tė lejes sė qėndrimit njėvjeēare, pėr motive studimi.

Statistikat

Studentėt shqiptarė zėnė vendin e parė tė studentėve tė huaj, qė studjojnė nė Universitetet italiane. Kjo ėshtė bėrė e ditur nė bazė tė njė studimi tė fundit tė Karitasit, pėr vitin 2004-2005, ku ka rezultuar se nė Universitetet italiane kanė qenė tė regjistruar 35 mijė studentė tė huaj, 2 pėr qind i gjithė totalit tė studentėve nė Itali. Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave Shqipėria, Greqia dhe Kroacia kanė pasur numrin mė tė lartė tė studentėve tė huaj qė studiojnė nė Universitetet Italiane dhe Shqipėria renditetet e para: pas kėtyre studentėve vijnė studentėt e vendeve tė tjera europiane

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Studimet ne Itali
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Studentėt Shqiptarė-
Kėrce tek: