Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Intel ndėrton prototipin e ēipit teraflop, me 80 bėrthama

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Intel ndėrton prototipin e ēipit teraflop, me 80 bėrthama   18/11/2007, 13:48

Intel ndėrton prototipin e ēipit teraflop, me 80 bėrthama


Intel kėtė javė e zbuloi ēipin me 80 bėrthama qė ka aftėsi tė bėn mė shumė se njė trilion llogaritje pėr sekondė (teraflopa). Ēipi teraflop nuk ėshtė lėshim komercial por vetem prototip. Madhėsia e kėtij procesori nuk ėshtė mė e madhe sesa e njė thua.

Sfida mė e madhe ėshtė ndėrtimi i programeve qė mund ti pėrdorin kėto 80 bėrthama. Procesorėt e sotėm i kanė deri mė katėr bėrthama.

Dr Mark Bull, nga Edinburgh Parallel Computing Center, deklaroi se procesorėt shumė bėrthamor janė duke e ndryshuar tėrėsisht pejsazhin e inxhinierisė softuerike.

Ai thotė se "nuk ėshtė vėshtirė tė gjinden dy apo katėr gjėra pėr ti bėrė nė mėnyrė konkurente, por tė gjinden 80 apo mė shumė ėshtė mė vėshtirė, sidomos pėr kompjutera personal".

Dr. Bull shton se "do tė kėrkohet njė revolucion i madh nė inxhinieri softuerike".

Shpejtėsia nė masė teraflope ėshtė arritur pėr herė tė parė para 11 viteve nė superkompjuterin ASCI Red tė
Intel, i ndėrtuar pėr Sandia National Laboratory.

Ajo makinė i zėnte 185 metra katror, ishte e fuqizuar nga 10,000 procesora Pentium Pro dhe konsumonte mė shumė se 500 kilowatt.

Ēipi i ri i Intel konsumon shumė pak elektricitet, mė pak sesa ēipat e sotėm pėr pėrdorim tė lartė. Ēipi konsumon 62 watt dhe bėrthamat mund tė ndizen apo ndalen nė mėnyrė tė pavarur, gjė qė e ngritė efikasitetin energjetik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Intel ndėrton prototipin e ēipit teraflop, me 80 bėrthama
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: