Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Eksporti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Eksporti   5/2/2009, 23:25

Eksporti


Eksporti nė ekonomi nėnkupton transportimin e tė mirave ose materialeve nga njė vend nė njė tjetėr nė mėnyrė legjitime sipas rregullave dhe standardeve tė vendeve pjesmarrėse nė njė ndėrrim mallėrash ose tė mirash. Eksportimi i mallėrave bėhet drejt konsumatorėve tė huaj nė njė shtet tjetėr nga ai prodhues i atyre mallėrave. Eksporti veprim i kundėrt i importit ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr njė vend dhe pėr pjesmarrjen e atij vendi nė tregun ndėrkombėtarė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e tregėtisė ndėrkombėtare   5/2/2009, 23:26

Historia e tregėtisė ndėrkombėtareTeoria e tregėtimit ndėrkombėtarė dhe politikės sė rregullimit tė tregėtisė ndėrkombėtare ėshtė njė nga degėt mė tė vjetra tė ekonomisė botėrore nė pėrgjithėsi. Elemente tė ekzistimit tė tregėtisė ndėrkombėtare dokumentohen qysh nė Greqinė Antike e gjer nė kohėn e sotme gjė pa tė cilėn nuk muindė tė paramendohet jeta nė ditėt e sotme.

Gjat historisė sė ekzistimit tė ekonomisė ndėrkombėtare vende tė ndryshme nė periudha tė ndryshme kan patur qasje tė ndryshme ndaj eksportit gjė qė ndikon nė paraqitjen e fazave tė dallueshme tė zhvillimit tė politikės ndėrkombėare tė eksportit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Llojet e eksportit   5/2/2009, 23:28

Llojet e eksportit  • Ekport ėshtė pozitiv nė rastė se vler e mallrave tė eksportuara (tė kėmbyera pėr valuta) ėshtė mė e madhe se vlera e mallrave tė imprtara.


  • Ekport ėshtė negativ nė rastė se vler e mallrave tė eksportuara (tė kėmbyera pėr valuta) ėshtė mė e vogėl se vlera e mallrave tė imprtara.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Barierat   5/2/2009, 23:29

BarieratEdhe pse eksporti pėr njė vend ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe niveli i tijė sado mė i madh qė tė jet aq mė pozitivisht ndikon nė ekonominė e njė vendi prapė se prapė ka degė ekonomike apo pdrodukte pėr tė cilat politika shtetėrore vendon kufizime. Krijimi i njė politike tė tillė kufizuese vie pėr arsye tė ndryshme politike, ekonomike, shoqėrore etj.

Kontrollimin e kufizimeve tė kėtilla shteti e bėn pėrmes ndėrmarjes sė pėrmasave tė ndryshme ekonomiko-politike. Ndėr kėto pėrmasa kufizuese mund tė jenė: subvencionet, tarfat, kuotat etj.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Promocioni i eksportit   5/2/2009, 23:29

Promocioni i eksportitPromocioni i eksportit ėshtė shumė i rėndėsishėm nė politikėn e zhvillimit tė marketingut tė eksportit.

Pėr arritjen efektive tė njė ndikimi ndaj konsumatorėve apo ndėrmjetėsuesve nė eksportimin e mallėrave pėrdoren mediat. Ndėr llojet e mediave qė pėrdoren pr promocion tė eksportit janė:

Mediat e shkruara (Udhėzues eksporti, Gazetat, Revistat, Broshurat etj.)
Mediat elektronike (T.V. Radio, Celularėt etc.)
Interneto (Motorrėt kėrkues, Udhėheqėsit e biznesit etj.)
Media tjera (Panaire tregėtimi etj.)
Ka shumė udhėzues botėrorė nė biznesin ndėrkombėtarė nė internet, nga kėto mė poshtė po paraqesim disa nė listė, kėto jan udhėzues nė kėndėndin e veprimit ekonomik B2B, internet biznes model ky qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr arritjen e njė eksporti tė suksesėshėm.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Eksporti   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Eksporti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: