Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shkencėtarė amerikanė zbulojnė planet me kushte pėr jetė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shkencėtarė amerikanė zbulojnė planet me kushte pėr jetė   3/10/2010, 14:59

Shkencėtarėt amerikanė bėnė tė ditur se kanė zbuluar njė planet jashtė sistemit tonė Diellor nė tė cilin ka kushte tė nevojshme pėr jetė. Bėhet fjalė pėr trupin qiellor tre herė mė tė madh se Toka dhe ėshtė larg 195 trilionė kilometra. Sipas shkencėtarit, Pol Batler, rėndėsia e zbulimit ėshtė se kjo ėshtė hera e parė qė tė gjendet njė planet me njė masė dhe largėsi tė saktė qė i mundėsojnė tė ketė ujė tė rrjedhshėm dhe ambient tė pėrshtatshėm pėr jetė. Temperatura arrin prej minus 4 e deri mė plus 71 gradė. Aktualisht, deri tani janė zbuluar 500 planeta jashtė sistemit tonė Diellor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Shkencėtarė amerikanė zbulojnė planet me kushte pėr jetė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: