Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 poezi nga Danel Cana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: poezi nga Danel Cana   10/5/2012, 18:38

- SHPELLA E ARTĖ

Natėnė varganė gjer mė tė aguar,
Nėntė burra besnik, qė varrit ja thanė,
Tridhjet mushka plotė, me flori ngarkuar,
Punuan t’i fshehin, pėr Ali Pashanė.

Muret e kalasė ishin gjithė sy,
Dhe guret kalldrėmit ishin gjithė veshė!
Urdhėri Pashait nukė bėhej dy,
Kujt i delte gjuha, kokėn kish nė thes...!

Tridhjet mushka plotė, mbartėn atė natė,
Pa zile nė qafė, pa patkoj nė kėmbė,
Xhevaire plotė nė argjėnd dhe ar’ė.
Gjer te shpell e errėt, tek i arti vėnd!

Te shpell e hajdutit qė e njihte mirė,
Nė moshėn e njomė e kishte konak,
Kur zinte karvanet natėn mė tė gdhirė,
Aty i dėrgonte, sa ishte kaēak!

Danel Cana

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: poezi nga Danel Cana   11/5/2012, 13:21

- SHPELLA E ARTĖ

Natėnė varganė gjer mė tė aguar,
Nėntė burra besnik, qė varrit ja thanė,
Tridhjet mushka plotė, me flori ngarkuar,
Punuan t’i fshehin, pėr Ali Pashanė.

Muret e kalasė ishin gjithė sy,
Dhe guret kalldrėmit ishin gjithė veshė!
Urdhėri Pashait nukė bėhej dy,
Kujt i delte gjuha, kokėn kish nė thes...!

Tridhjet mushka plotė, mbartėn atė natė,
Pa zile nė qafė, pa patkoj nė kėmbė,
Xhevaire plotė nė argjėnd dhe ar’ė.
Gjer te shpell e errėt, tek i arti vėnd!

Te shpell e hajdutit qė e njihte mirė,
Nė moshėn e njomė e kishte konak,
Kur zinte karvanet natėn mė tė gdhirė,
Aty i dėrgonte, sa ishte kaēak!

Kishte nxierr Aliu trimat rreth e qarkė,
Karakoll tė rrinin gjith natėn pa gjumė,
Frymė tė mos dinte ē’ndodhi atė natė,
Ndryshe pėrfundonte kokė e tij nė lumė!

Mjekrrėn e bardhė fėrkoi ngadalė,
Dhe me gisht tregoi krye arqitektin!
Pasi tė mbaroni, e dua tė gjallė,
Nė pallat ma bini t’i japė Ylyfetin!

Atė natė yjet ishin si tė pakėt,
Hėna nė tė bėrė e di se ē’ka parė..
S’tregon e pa besa, thirrjet e rėnkimet,
N’atė shpell tė zezė, qė u kthye nė varr!

S’patėn kohė as zėrat qė tė shkonin largė,
Si shkaba u hodhėn pėrmbi ustallarė..
Me dhjetra gurmaz tė prerė atė natė,
Thika jataganė qė kullonin gjak!

Tespiet po hidhte qetė nė divan,
Tridhjet e tre kokrra vetėm qelibar.
Kjo ishte dhurata pėr Vasiliqinė,
Gjithė thesari fshehur nė argjėnd dhe ar!

Nuk ishin tespije me njė xhufk nė ballė,
Kishin domethėnie dhe pėr vet Alinė!
Rojes sė barutit nė dor kur i vanė,
Largoi pishtarin atje nė Janinė.


Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: poezi nga Danel Cana   18/6/2012, 12:09

- SKLLAVI EVROPIAN

Sapo dora nis tė shkruaj,
mallėngjen!
Edhe pena ėshtė e lodhur,
mė nuk ngjyen!

Nė bodrumin e rracizmit,
flakur keq...
Emigranti i braktisur ,
si pėr dreq!

Nga rrot e burokracisė,
nuk shpėton!
Zinxhirėt e skllavėrisė,
si duron?

Nė shekullin e teknikės,
i privuar!
Pa tė drejta...pa liri...
pa votuar...

Veē pėr punė tė shfrytėzojnė,
o mjeran!
Gjith tė zezat ...moderuar,
mbi ty ranė!

Vjenė e ikėn kundėr rrymės,
politika,
Njerz pa zemėr, pa idera...
pa merita!

Njėzet vjet paguaj taksa,
rregullishtė,
Asnjė ditė s’na respektuan,
ligjėrishtė!

Mbushėm dosje, plot me letra,
pa hesapė...
Nė rregjistra, tė pa ligjshėm,
mbetėm prapė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: poezi nga Danel Cana   20/7/2012, 09:32

poezi nga Danel Cana;


LUM E PĖRRUA

Ē’tė tė them lum e pėrrrua,
Zėmra jote u bė gurė...
Kurrė s’mė kuptove mua...
Edhe pėr tė dashur, kurrė!

Ē’tė tė them a unė i shkreti,
Qė s’u bėre dot e gjallė!
Dashuron njė her nė vitė,
Edhe puthesh shumė rrallė!

Ē’tė tė them lum e pėrrua,
Natėn kur tė shoh nė shtrat...
Si kėrcu mė dukesh mua,
Bėnė zjarr sa pėr njė fshat!

Hedh livando lloj-lloj,
Tė mė marrėsh me tė mirė,
Ē’tė tė bėj u nxifsh me bojė,
Je si shakull me shėllirė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi nga Danel Cana   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi nga Danel Cana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Shoqėrore-
Kėrce tek: