Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU   18/11/2007, 13:49

IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU
Nė konferencėn Ndėrkombėtare pėr qarqe solide, IBM do tė tregon mbi zbulimin e ri "Embedded DRAM" apo eDRAM. eDRAM ėshtė i dizajnuar pėr pėrdorim nė CPU dhe ėshtė i shpejtė sa SRAM por nuk ze aq shumė vend.

DRAMi pėrdoret si
memorie e makinės por pėrshkak tė vonesės sė madhe nuk ishte i pėrshtatshėm pėr pėrdorim nė procesor.

IBM pohon se ka prodhuar prototipin e eDRAM-it 65
nm me vonesė prej 1.5 ns, dhe 2 ns pėr ciklat e "rastit", qė mund tė krahasohet me SRAM.

Dr. Subramanian Iyer, drejtori i zhvillimit 45 nm nė IBM, thotė se "me kėtė zgjidhje pėr hapėsiren mes memories dhe procesorit, IBM e ka dyfishuar efikasitetin e mikroprocesorit mbi mundėsitė qė i ofron shkallėzimi klasik".

IBM do tė zbulon prototipin e procesorit 65 nm por fokusi do tė jetė aplikimi i kėsaj teknologjie nė procesin 45 nm.

eDRAM pėrdoret nė procesorat POWER tė PlayStation 3 si L2 cache.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: