Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Mbi Kosovė Po Lind Dielli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
AdmiraL

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 100
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

Mbi Kosovė Po Lind Dielli Empty
MesazhTitulli: Mbi Kosovė Po Lind Dielli   Mbi Kosovė Po Lind Dielli Icon_minitime29/12/2008, 19:25

MBI KOSOVĖ PO LIND DIELLI


Mbi Kosovė po lind dielli,
Kaltėsirė qė nga qielli.
E venitur re e zezė,
Bie lirė e bukur rrezė.

Hapu,hapu tokė e ngjeshur,
Horizontin shih' me lule veshur.
Tė ka rėn' mbi flet' e farė,
Fillėmirė e fillėmbarė.

Tehu,tehu errėsirė e murguar,
Jakė, jakė dritė pėr t'na ndriēuar.
Dit' fatbardhe e uruar,
Nė kėt' mot' ka mbleruar.

Mbaj nė krahė tė bardh pėllumb,
Njollė e zezė tash po i humb.
Let fluturoj i lirė tek ti;
Mbaj nė zemėr thellė nė gji.

Gėzohu, gėzohu o Kosovarė,
Se po lind dit' e mbarė.
Gėzohu motėr e Shqipėrisė,
Se po lind' zonjė e mirėsisė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
AdmiraL

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 100
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

Mbi Kosovė Po Lind Dielli Empty
MesazhTitulli: Re: Mbi Kosovė Po Lind Dielli   Mbi Kosovė Po Lind Dielli Icon_minitime29/12/2008, 19:25

A mė ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sėrish tė thėrras nga thellėsia,
O Tokė e vaditun shekullit tė gjatė,
Me gjak e me eshtra qė kėrkoj Liria!

Unė njė vocrrak i yti, i tretun kėsaj bote,
Pa shtėpi, pa strehė, pa liri nė Atdhe…
Nėpėr gjamė e gjėmime tė vajit tė shpirtit,
Po tė thėrras unė sot e tė them: Ku je ?!

E di` se si Truall qėndron nė mes t’ballkanit,
Ti zemėr e Atdheut e tokėve tė Ilirisė!
Po ku mė je ti o popull, o tokė e pėrgjakur
Qė thirre nėpėr flakė emrin e Lirisė?!

Ētė gjeti ty o Kosovė martire, bijt e bijat ku janė ?!
Kur sot ty sėrish po tė qesin nė treg…
E bixhoz po luajnė me ty si atėherė…
Kur gjymtyret ti prenė e tė ndanė me Nanė !

Ēpo bėjnė politikanėt e tu, „Doktorėt, Profesorėt…
Analistė, Gazetarė, Biznesmenė“ e tė tjerė pseudo…ēfarė janė…?!
Ēpo bėjnė ata qė mi ke vėnė nė kyre ?!
Pėr pamvarsinė tėnde, vallė ēfarė thonė?!

Ēfarė thonė pra bijtė e tu qė mi ke mbi krye…
Kur Europa i lėshon fjalet si nė mejhanė...:
“Qė Kosova tė jetė prap nėn Serbi…”
pėr ato deklarata turpi, bijtė e tu, ēfarė bėjnė ?!

Ai` kryeparlamentari, vetė Presidenti,
Kryeministėr-pari, dhe Parlamenti,
Intelektualė e tė tjerė, tė graduarit „Doktorra“…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnė si kodosha?!

***
Oh, asgjė nuk thanė, asgjė nuk bėnė,
As nuk do tė bėjnė, kėtė mirė e di!
Veē ofshamė e popullit pėr njerėzit e vrarė,
Do tė ndigjohet shekujve tė veshur nė tė zi!

Kosovė, Kosovė, unė ta shoh prap lotin...
Gjamėn e vajtimin ta shoh nė sy si atėherė…
Fabrikat e sllavisė po e terin barotin...
Racizmat po i stėrvisin qė tė tė vijnė nė derė...!

Si shefa e drejtues tė autonomisė,
Do tė vijnė ata me maska tė reja…
Tė gjoja integrimit tė shtetit tė Serbisė,
Nė Europėn kurvė, he’ kėtė e vraftė Rrufeja!

E pastaj Kosovė, shikoj krerėt qė mbi krye ke sot,
Se si nė Beograd kafėn e turpit do ta pinė…
Biles nė darkė tė madhe tė fitores sllave,
Vallėn gisht pėr gisht “Doktorrat” do ta shtrijnė…

E vashat Kosovare, nanat qė qėndrojnė
Krenare pėr bijtė e vrarė nė emėr tė lirisė...
Rrobėn e pėrjetshme tė zise do ta harrnojnė,
Dhe vorreve tė Heronjėve vajtimi do tė nisė...!

Ehhh` rinia jonė, jetimėt, bijtė e luftėtarėve...,
Udhėve tė botės do tė tresin sėrish mėrgimtarė…
Sepse shpirti i tyre nuk do tė mundet ta durojė,
Atė shkelje tė gjakut tė Etėrve tė vrarė !

Kosovė, Kosovė, tė shoh tė tradhėtuar si mos mė zi!
Nga klyshėt e tradhėtisė tė etur pėr tituj e lavdi
Qė pas premtimesh tinzare nga shokė e miqasi…,
Po nėnshkruajnė nė heshtje, qė ty tė lėnė “nėn” Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftė njė pikė bash pėrmbi sy!
E kurr, as vorret mbrėnda mos i laēin !
Politikanėve e tė gjithėve ēfarė sot mi ke nė kyre!
Nėse ata pamvarsinė pėr ty urgjent nuk e thėrrasin!

E nėse Europa pamvarėsinė nuk ka me ta ligjėrue,
Si shtet mė vehte, Si popull Kosovar nė pėrgjithsi,
As vetė Europa nuk do tė jetė kurrė e bashkueme
As nuk do tė ketė kurrė paqe, as drejtėsi !

E t`gjithė tė ligat ballkanit dhe Europės mbarė,
Ja sjellin racizmat e sllavit e tė grekofilisė,
Tė cilėt i kanė miqt deri dhe ndėr Shqiptarė
Qė Tiranės e Prishtinės mė rrijnė tuj u kapėrdisė !

Kosovė, Kosovė, mos qoftė e thėnė qė tė heshtė e drejta!
E bota aq mizore mos me u kallzue,
Pėr gjakun qė shkoj krojeve si lumė pa u ndalė,
Pėr atė pamvarsi qė po shkon tuj tu largue!

Dhashtė zoti qė krenė nė Europė dhe nė Shqiptari
U bashkofshin bashkė nė vepra e mendime…
Dhe ta dhaēin ty tė lumėn pamvarsi,
Si shėnjė qytetrimi edhe pėr Europėn nė lindje!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Mbi Kosovė Po Lind Dielli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Kombėtare-
Kėrce tek: