Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Vampirizmi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 34
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

Vampirizmi Empty
MesazhTitulli: Vampirizmi   Vampirizmi Icon_minitime9/2/2009, 04:59

Vampirizmi
Vampirizmi ėshtė njė sėmundje e rrallė organike dhe fiziologjike. Fjala ėshtė pėr njė sėmundje qė nė gjuhėn e mejksisė quhet ”porfiria” apo nė anglisht ”PORPHYRIA”.
Porfiria ėshtė njė ērregullim organik, ku tek i sėmuri, mė tepėr se sa qė ėshtė normalja, organizmi prodhon njė substancė kimike tė quajtur porfirin (porphyrin).
Kjo substancė organizmit tė njeriut i shėrben pėr krijimin dhe ripėrtėritjen e hemoglobinės, qė ėshtė pjesė e rruazave tė kuqe tė gjakut dhe shėrben pėr bartjen dhe shndėrrimin e oksigjenit nė gjak.
E gjithė teprica e porfirinit nė gjak, largohet nga trupi pėrmes urinės. Kur organizmi i njeriut tajit mė tepėr porfirinė, siē ndodh nė rastin e kėsaj sėmundje, atėherė nė gjak mbetet shumė pak hemoglobinė pėr mirėmbajtjen e shėndetit.
Porfiria si sėmundje, kryesisht sulmon sistemin e pėrgjithshėm nervor dhe lėkurėn. Kur ndikon nė sistemin nervor, shkakton dhembje tė mėdha nė gjoks, shtangim tė muskujve, dobėsim dhe paaftėsi motorike, shpesh shfaqen halucinacione, urina ka ngjyrė vjollce, i sėmuri ėshtė i deprimuar me elemente tė theksuara paranoje dhe aneksioziteti. Nė anėn tjetėr, simptomat e kėsaj sėmundje si shprehje nė lėkurė paraqiten pėrmes kruarjes sė madhe, paraqiten i thatat nė lėkurė, i sėmuri ndjen alergji ndaj diellit, etj.

Ku ėshtė lidhja e kėsaj sėmundje me vampirizmin?
Mjkėsia njeh shum lloje tė kėsaj sėmundjeje, njėra prej tyre ėshtė e ashtuquajtura: ”CongenitalErythropoietic Porphyria” (CEP), e cila, gjenetikisht konsiderohet trashėguese, ndėrsa pėr mjekėsinė e sotme bashkėkohore, si njė sėmundje e pasherueshme.
Tė gjithė ata persona qė vuajnė nga kjo sėmundje janė alergjikė. Kjo alergji posaēėrisht ėshtė e theksuar ndaj rrezeve tė diellit, prandaj, njerėzit qė vuajnė nga kjo alergji nuk guxojnė tė dalin dhe tė ekspozohen ditėn, por lėvizin vetėm natėn. Nė tė shumtėn e rasteve, tė sėmurėt nga kjo sėmundje kanė ten tejet tė bardhė tė lekurės, gjė qė vetvetiu na aludon te vampirėt.
Simptomet e kėsaj sėmundjeje, po ashtu ndikojnė nė eshtra dhe dhėmbė, andaj, te kėta shpesh paraqitet edhe deformimi i dhėmbėve. Me kohė iu bien edhe flokėt dhe bėhen tullacė, ndėrsa qimet fillojnė t’iu dalin nė ato pjesė tė trupit ku ato nuk janė tė zakonshme.
Gjithashtu vuajnė nga anemia kronike, andaj gjithnjė kanė nevojė pėr konsumimin e gjakut tė freskėt pėrmes infuzioneve ose edhe, pėrmes rrugės orale (me gojė).
Sipas medicinės sė sotme bashkėkohore, kjo sėmundje ėshtė tejet e rrallė nė botė. Nė historikun e saj tė gjithėmbarshėm, janė evidentuar gjithsejt 130 raste tė kėtilla.
Nėse i marrim pėr bazė tė gjitha kėto simptoma tė kėsaj sėmundjeje, si, ta zėmė: rėnien e flokėve dhe pigmenteve tjera dhe mbirja e qimeve nė vendet e pazakonshme tė pjesėve tė ndryshme trupit, teni i bardhė i lėkurės qė shprehet nė fytyrė, ndryshimi i strukturės sė indit ashtėror qė shprehet edhe pėrmes deformimit tė dhėmbėve, pėr shkak tė alergjisė nga rrezet e diellit, mosdalja gjatė ditės, por vetėm natėn, si dhe nevoja permanente e marrjes dhe konsumimit tė gjakut tė freskėt, kanė ndikuar qė nga mosdija, njerėzit gjatė historisė, kėta tė sėmurė i kanė konsideruar si VAMPIRĖ.
Ndoshta mu kjo injorancė kolektive, ka ndikuar qė nė shumė vende dhe popuj tė ndryshėm, tė qarkullojnė gjithė ato mite pėr ekzistimin e vampirėve, apo lugetėrve, qė zgjohen nga varri natėn kur ėshtė hėna e plotė dhe ushqehen pėrmes kafshimit dhe thithjes sė gjakut tė freskėt tė njerėzit e shėndoshė!

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
 
Vampirizmi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia :: Fenomene Paranormale-
Kėrce tek: