Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Latest imagesLatest images  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 AlbaniaSky TEAM ScipT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 38
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

AlbaniaSky TEAM ScipT Empty
MesazhTitulli: AlbaniaSky TEAM ScipT   AlbaniaSky TEAM ScipT Icon_minitime20/8/2010, 03:37

AlbaniaSky TEAM ScripT

1. Ēėsht AlbaniaSky Team ScipT

AlbaniaSky Team ScipT ėshtė njė program anglez, te cilin jemi munduar per ta perkthyer megjith ate nuk ėshtė e komplikuar pėr ta pėrdorur atė, edhe pse ndoshta nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e udhėzimeve jan ne shqip por ka edhee nė gjuhen angleze, janė tė thjeshta dhe nuk janė tė vėshtira. Instalimi i AlbaniaSky Team ScipT ėshtė vėshtirsia mė e parė ndoshta edhe e fundit. Ky tekst ju ndihmon qė ju pa probleme ta instaloni AlbaniaSky Team ScipT.


Ēka ėshtė IRC?

IRC (Internet Relay Chat) ėshtė njė takim virtual, ku gjithė njerzit e botės takohen dhe flasin sė bashku, ose mė mirė tė themi komunikojn pėrmes shkrimit. Si pjesėmarrės startoni thjeshtė vetėm AlbaniaSky Team ScipT, njė program i vogel I cili lidhė kompjuterin tuaj me njė rrjetė (server) tė IRC`it.Tė gjitha rrjetat janė tė lidhura sė bashku dhe kėshtu ndėrrojnė lajmet prej njė pjesėmarrsi nė pjesėmarrsin tjetėr. Me ėshtė e mundur qė ju nė njė diskusion tė mijave “chanelave” mė qindra tė rrjetave tė IRC tė komunikoni, poashtu mundeni qė privat tė komunikoni me shokėt apo me pjestarėt e familjes kudo qė janė. Tė gjitha kėto gjėra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni nė IRC.

Ēka ėshtė AlbaniaSky Team ScipT?

Pėr tė marrė pjesė nė ndonjė rrjetė tė IRC`it duheni qė ta keni njė program siē ėshtė AlbaniaSky Team ScipT, njė klient i IRC`it i cili ėshtė falas (shareware), ky ėshtė i shkruar nga Khaled Mardam-Bey. dhe i perkthyer jo aq shum nga TheBest ėshtė njė klient I IRC`it I cili ka shumė opcione tė ndryshme. Ju mundeni qė AlbaniaSky Team ScipT`in ta marrni nė kėtė adres: apo si dhe nė siē thamė mė parė ky klient ėshtė falas. Nė kėtė tekst do tė mundohemi qė t`ju spjegojm se si instalohet AlbaniaSky Team ScipT dhe disa ndihma tjera nė pėrdorimin e AlbaniaSky Team ScipT.

Si mundeni tė marrni pjesė nė IRC

Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm nė setup tė AlbaniaSky Team ScipT. Nė qoft se deri kėtu keni arritur, me siguri se lehtė edhe AlbaniaSky Team ScipT do ta marrni dhe do ta instaloni nė kompjuterin tuaj, nė qoft se sot jo, atėhere nesra. Lexoni mė posht dhe pėrcjellni tė dhėnat…!

Nė qoft se pėr tė parėn here nuk e kuptoni kėtė tekst atėhere lexoni edhe njė herė kėtė pjesė ose vazhdoni me kapitujt tjera (shqiptari me siguri e kupton pėr tė parėn here). Ju e shohni se shumė thjeshtė ėshtė pėrdorimi i AlbaniaSky Team ScipT. Si lektyre kėshillojm qė ta lexoni hyrjen nė IRC tė cilėn e gjeni nė: http://www.mirc.com/ircintro.html (anglisht). Duhet ta dini se ndihmė dhe informacione keni gjithėhere, por duheni vetėm ti lexoni.

Si e merrni AlbaniaSky Team ScipT?

AlbaniaSky Team ScipT mundeni si njė “file” tė zipuar ta marrni nga interneti dhe nė kompjuterin tuaj ta instaloni, ashtu si programet tjera.Mund ta Mirni duke Klikuar mbi tė ketu fillon downladimi i AlbaniaSky Team ScipT Kėtė fajl futeni nė kompjuterin tuaj aty ku mundeni ma lehtė ta gjeni. Keni pak durim, sepse vonohet disa minuta deri sa ta marrni kėtė.

Ēka duhet tė bėni tani? Vijon instalimi…!

Pra pasi keni marrė AlbaniaSky Team ScipT nė kompjuterin tuaj, jeni tani tė gatshėm qė ta instaloni AlbaniaSky Team ScipT. Klikoni dyherė nė fajlin tė cilėn pak mė parė e morėt! Dhe kėshtu filloi instalimi. Programi ju lutet qė ti lexoni licensimin dhe ju pyet nė cilen pjesė doni ta instaloni. Zakonisht instalohet nė c:\\\\\\\\\\\\\\\\AlbaniaSky Team ScipT\\\\\\\\\\\\\\\\. Natyrisht se mundeni ta marrni njė pjesė tjetėr si psh: c\\\\\\\\\\\\\\\\programe\\\\\\\\\\\\\\\\AlbaniaSky Team ScipT. Klikoni disa herė nė VAZHDO dhe pastaj nė install. Tani keni kryer punėn. Pjesėn tjetėr pėr juve e kryen programi instalues!

Si startoni pėr tė parėn herė AlbaniaSky Team ScipT

AlbaniaSky Team ScipT ėshtė instaluar nė kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta startoni. Para se ti lexoni kėshillat tjera shikoni qė kompjuteri juaj tė jetė i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconėn e AlbaniaSky Team ScipT e cila gjendet nė desktop apo nė start menu. Klikoni thjesht nė kėtė icon pėr tė startuar!

Nė qoft se startoni AlbaniaSky Team ScipT pėr tė parėn herė, shohni menu me opcione. Ju mund te mos i plotsoni te tjerat veq at ku shkrun Emri-Juaj ( Albania )dhe te klikoni ta shtypni at ''Lidhu ne irc Server'' Nė fillim ėshtė pėr ju vetėm susta “Lidhu ne Irc Server” e rėndėsishme. Harroni njėherė tė gjitha opcionet tjera.


Emri i Plot: emri juaj i vėrtet (psh. Albania)
Emaili juaj: e-maili i juaj (psh. Admirali@live.com)
Emri Juaj: emri juaj i thjeshtė (ang. Nick), me tė cilin dalni nė IRC. Ky mundet tė ketė 1 deri 12 shkronja (psh. Kreet)
Emri Kaluar: nė qoft se emri juaj i shkurtė (ang. Nick) nuk ėshtė i lirė, atėherė merret alternativa, ose ju lyp njė emėr tjetėr (psh. emri1)
Nė qoft se doni, mundeni njė server tjetėr ta bėni standard ta ndėrroni atė qė ėshtė Server. Provone psh. njė IRCnet server! Natyrisht nuk ėshtė patjetėr qė t`ja japni emrin dhe mailin e juaj tė vėrtet, nė qoft se doni tė jeni anonim. Mundeni tė klikoni te “Invisible mode” dhe kėshtu aktivoni qė tė jeni anonim. Nė qoft se i keni ndryshuar keto rreshta apo i keni len ashtu siq kan qen atėherė klikoni te “Lidhu ne Irc Server” pėr tė startuar direkt me AlbaniaSky Team ScipT. MIRĖSEVINI!

Ėshtė njė gjė e mirė qė herave tjera, nuk ka nevojė pėr ti mbushur kėto rreshta.

Ēka ndodhė tani?

Merrni pak kohė dhe shikoni njėherė…. Nė kėtė moment ndodhin disa gjėra…AlbaniaSky Team ScipT ėshtė lidhur me njė Dardania server (apo me njė tjetėr tė cilėn ju e keni zgjedhur). Ky server ju dėrgon disa informacione lidhur me statutin e systemit. Kėto i gjeni nė dritaren e “Status”-it. Poashtu hapet njė dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl. Channels). Lexoni njė herė kėto emra tė “channel”-ave, kėto janė “channel”-at mė tė popullarizuara shqipetar tė IRC`it. Nė qoft se doni ta provoni njė nga ata vetėm klikoni dy herė nė kėtė listė! Dhe shpejt do tė hapet ky “channel”.

Nė qoftė se hyni nė ndonjė “channel” do tė hapet njė dritare. Nė pjesėn e djathtė tė kėsaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” tė cilėt gjenden momentalisht aty. Nė pjesėn e majtė shohni shkrimet tė cilat janė shtypur. Kėtu pra bėhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt “tung”. Shkruni thjesht vetėm “tung” apo “hallo” nė pjesėn e poshtme tė dritares. Ēaste te kėndshme me AlbaniaSky Team ScipT


Nėse skuptoni diēka atėher qelni njė tem tė re dhe spjegonani problemin tuaj.

Argetim tė kėndshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
 
AlbaniaSky TEAM ScipT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Chati dhe Chatuesit :: Chati dhe Chatuesit-
Kėrce tek: