Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 64
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime19/5/2012, 12:01

Danel Cana

POEZI PATRIOTIKE

1- NGA VĖNDROJA
Natėn e mirė, atdheu im!
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vendroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shoh bukurinė e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.

* * *


2- DUKE KERKUAR KENGEN

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat peshė m'i ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa.
Ėmbėlsia e kėngės tėnde
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde,
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur, sa bukur,
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtenje,
tė lagur nga ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oj, shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtenjkė, moj gjėmbaēe,
vallė ē’farė fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
* * *


3- TA SHPĖRBLEFSHIM NĖ LIRI

(kushtuar Fato Berberit)

Duart e tua tė bardha, tė buta,
s’tu lodhėn kurr me ato gėrshėrė.
Vrapoje ti mes breshėris’ plumbave,
plagėt shokėve pėr t’ua zėnė.

Dhe ēoje ti, melhem mbi to.
Dhe ikte dhimbja, sa prekje ti.
-Fato moj motra e vogėl,
ta shpėrblefshim nė liri.

Etje djegur, plagėve tė marra,
tė uronin shokėt shpeshė.
- Nė liri kur ta fitojmė,
do tė bėhesh doktoreshė.

Mbi tavolin gėrshėrėt flasin.
Nė stendė ti na buzėqesh.
Ato gėrshėr, njė libėr i rallė,
pėr Faton trime, doktoreshė.

v.o.i kam dorzuar vet nė muzeun e Tepelenės
gėrshėrėt e F.Berberit, tė ruajtura nga nėna ime.
Mė 1978
* * *

4 - PĖR TOKĖN TIME

Pėr tokėn time do shkruaj me zjarr.
E tėrė nervat ti tendos.
Do shpreh njė brengė, do shpreh njė mallė.
Si letėr shpirtin ma palos.

* * *

5 - PRAP DO VIM TEK TY

1-Vlorė moj e zeza tinė.
Prap e bėre tragjedinė!
Hodhe nė detė rininė
Me ca varka si Opingė.

2- Pa kujtohu mir moj Vlorė..?
Sa ke hequr deri sotė?
Sa ke veshur nė tė zeza?
Sa mbyte nė vaj e lotė?

3-Vlorė me tradita shumė
Qė nuk flė, po rri pa gjumė!
Edhe netėt me furtunė,
Zėmrėn nga vėndi e ēkulė.

4-Vlorė plakė burrėreshė.
Bėhu njėher trimėreshė.
Thuaj ndalė shesh pėr sheshė
Atij qė tė bėri pėrsheshė.

5-Ngrihu Vlorė, e bėja forra
Si qėmoti me Qemalė.
Ngrihu moj t'u thaftė dora,
Bjeri hasmit mu nė ballė.

.

6-Ata djem qė u mbytnė,
Nuk ėshtė se deshėn vetė!
Dikush mė qafė i mori,
Shkundur i hodhi nė detė!

7-Priji ato tentakula
Vlorė zėmėr e rinisė.
Kontraband e korrupsionin,
Qė jan varr i Shqipėrisė.

8-Pėrsėri do vim tek ty
Vlorė moj e shtrėnjta jonė.
Do vim me flamurin lartė
Tė ndėrtojm e zbukurojmė.

11.1.2004
* * *

6 - VAJTIMI I NĖNĖS

1 - Mbi njė shkėmb tė zbardhėllyer
Kishte dalė plak’ e shkretė.
Me duart tė kryqėzuara,
tretė shikimin thell nė detė..!

2 - Ah moj zemėr si duronė..!
Si duronė moj e shkretė..?
Mė mirė plaēė pėr gjithmonė,
se sa heq ato qė heq.

3 - Ē’qe kėshtu kjo jeta jonė,
Kush e priste kėtė ditė?
U hap pėrsėri kurbeti,
na mori bijat dhe bijtė.

4 -Mbeti toka si e djegur!
I ka rėnė flakė e pa parė!
Mbenė njerzit qyqyndrakė!
Ėshtė bėrė.. pėllėmb e varr!

5 - Kush e pruri kėtė gjėmė?
Qoftė mallkuar pėr sė gjalli...
E kthyen vėndin nė lėmė,
tė shijė dreqi edhe djalli!

6- Dhjetė pata e s’u mėrzita,
Bijė e bija si u rrita...
Nga tė dhjetė asnjė s’kam pranė!
Bijė... qysh mė lat mėnjanė ?

7 - Nga t'a zė e drithėruar,
Nuk do rrojė sa kam rruar.
Tė mos shihja ēfar kam parė,
ca tė vdekur, ca tė gjallė.

8 - Djalė e nuse ē’mi ke bėrė,
Det i thellė edhe i gjėrė?
Ē'omi, mos m'i mbaj nė gji,
det i madh...det i zi.

9 - Thanė se shkanė e ranė nė detė!
Thanė... se i pėrpive vetė...
Thanė... e ēfar nukė thanė,
po lot'e nėnave ku vanė?

10 - Nga t'i hedh sytė mė parė?
Keq nė detė.. e keq nė malė.
Dhe nė malet e Greqisė
mbenė bijt e Shqipėrisė.

11 - U pėrmbyēi more male,
More male tė rėnduar!
Sa kanė mbetur, sa kanė ikur,
vallė i kini numuruar?

12 - Dhe ata qė kanė arritur,
pėr atė bukė tė shkretuar...
Si t'i gjejnė nėnat e shkreta,
kur dhe emrat kanė ndėrruar?

13 - Pse u bėtė tė liqtė e vetes,
U bėtė tė mirėt e botės?
Djem o bij.., mendohi mirė...
vėrjani gishtin kokės.

14 - Si t'a lėmė vėndin tė shkretė,
Tė humbasim mall e gjėnė?
Tė mohojmė gjuhėn tonė,
tė mohojmė se kemi qėnė?

15 - Nuk ngjirohet dhe kurbeti...
Tėrė jetėn i pėrkulur...
Nuk ke pikė autoriteti...
qeseja sa kokėr hurdhėr...

16 - Mir or bij e kishim zėnė...
Rronim qetė nė vėndin tėnė...
Ishim shokė, ishim miqė...
po nuk ishim kaq tė liq !

17 - E nė kishte gjė qė s’shkonte,
S’kish pse bota t'a mėsonte !
S’kish pse bota t'a diktonte,
gjoja sikur na ndihmonte !

18 - Se nė botė ka pak miqė.
Ka tė mirė, e ka tė liqė.
Ka disa qė duartrokasin
kur ne njėri-tjetrin vrasim.

19 - Ka dhe ca qė na nderojnė.
Kėrkojnė tė na ndihmojnė.
Po sa do tė mbaj i huaj,
po s’punuat nė vėndin tuaj?

20 - Pra dhe mikun mbaje mik.
Dhe mos e bėj pėr tė lik!
Por tė ligut... tregoj vėndė,
mos i beso vėndin tėndė!

21 - K’tė qė them, e them nga derti,
Syt e nėnės mbenė nga deti.
Zėmėr e nėnės mir e di,
se do kthehi nė shtėpi.

22 - Bij, tė keqen nėna juaj !
S’sheh hair nė vėnd tė huaj.
Por punoni, e fitoni.
vėndin tuaj tė ndėrtoni.

23 - Kush beson se dielli ynė,
nuk do ndrij njė ditė?
Kush mundohet ta pengojė,
diellin qė tė ndrijė?

Danel Cana Zakynthos tetor 2001


6 - VAJTIMI I NĖNĖS —Varianti II-tė

1 - Mbi njė shkėmb tė zbardhėllyer
Kishte dalė plak’ e shkretė.
Me duart tė kryqėzuara,
tret shikimin thell nė detė..!

2 - Ah moj zemėr si duronė..!
Si duronė moj e shkretė..?
Mė mirė plaēė pėr gjithmonė,
se sa heq ato qė heq.

3 -Ē’qe kėshtu kjo jeta jonė,
Kush e priste kėtė ditė?
U hap pėrsėri kurbeti,
na mori bijat dhe bijtė.

4 - Mbeti toka si e djegur,
I ka rėnė flak e pa parė.
Mbenė njerzit qyqyndrakė,
ėshtė bėrė pėllėmb e varr.

5 - Nga ta zė e drithėruar,
Nuk do rrojė sa kam rruar!
Tė mos shihja ēfar kam parė,
ca tė vdekur, ca tė gjallė.

6 - Djalė e nuse ē’mi ke bėrė,
Det i thellė edhe i gjėrė?
Ē'omi, mos m'i mbaj nė gji,
det i madh...det i zi.

7 -Nga t'i hedhė sytė mė parė?
Keq nė detė, e keq nė malė!
Dhe nė malet e Greqisė
mbenė bijt e Shqipėrisė.

8 - U pėrmbyēi more male,
More male tė rėnduar.
Sa kanė mbetur, sa kanė ikur,
vallė i kini numuruar?

9 - Dhe ata qė kanė arritur,
Pėr atė bukė tė shkretuar...
Si t'i gjejnė nėnat e shkreta,
kur dhe emrat kanė ndėrruar?

10 - Si t'a lėmė vėndin tė shkretė,
Tė humbasim mall e gjėnė,
Tė mohojmė gjuhėn tonė,
tė mohojmė se kemi qėnė?

11 - Se nė botė ka pak miqė.
Ka tė mirė, e ka tė liqė.
Ka disa qė duartrokasin
kur ne njėri-tjetrin vrasim.

12 - Ka dhe ca qė na nderojnė.
Kėrkojnė tė na ndihmojnė.
Po sa do tė mbaj i huaj,
po s’punuat nė vėndin tuaj?

13 - Pra dhe mikun mbaje mik.
Dhe mos e bėj pėr tė lik!
Por tė ligut... tregoj vėndė,
mos i beso vėndin tėndė!

14 - K’tė qė them, e them nga derti !
Syt e nėnės mbenė nga deti !
Zėmėr e nėnės mir e di,
se do kthehi nė shtėpi.

* * *
7 - MARATONOMAK
(Kushtuar Gramoz Palushit)

Thika pret Flamurin.
Zemra gjak kullon.
Ē'faj bėri Gramozi,
Fitoren kur feston?

Thika drejt nė zemėr,
Goditi pa mėshirė.
- Mė vrau! I pa besi.
Njeriu i lig, pėr cmirė.

Dora gjakatare,
Nuk di tė ndaloi.
Tė tjera jetė kėrkonte.
Kėshtu di tė fitoi!

Tė verbėr tė k'tij shekulli,
Largė cmirės pa emėr.
Fitorja nė njė lojė.
Nuk matet me njė zemėr!

Fitoreja nė lojė
Dhe vete dhe vjenė.
Prapė nė jetė njė Zemėr,
Asnjėri nuk e kthen!

Pusho i qetė Gramoz!
Pėr nderin derdhe gjak.
Nė shekuj do tė mbetesh,
MARATONOMAK.

Zakynthos 2004
* * *
8 – BRENGA KOSOVARE

Nuk mė lė njė breng e shkretė,
tė dal nė dritare.
Mė thotė ulu, shkruaj dy vargje
kėngė Kosovare.
Nuk mė lė tė qetė njė brengė,
nuk mė lė tė fle!
Mė ngacmon pėrher mė shumė,
mė thotė:- Nuk e pe?!
Po. I pashė, i pash tė gjitha.
Dhe sa nuk kam parė!
I pash nėnat me tė zeza,
me zemėr tė vrarė!
I pash gratė e Kosovės,
me duar nė gji!
Qajnė pėr burrat, pėr vėllezrit,
qajnė pėr fėmijtė!
Qajnė e s’kanė tė pushuar…
Ah ē’duron kjo zemėr!
Mbushur pirgu me kufoma,
nuk i vė dot emėr!
Qajnė gurėt, qajnė pemėt..
Edhe malet qajnė!
Pėr tė gjorėt Kosovarė
s’kanė nga t’ja mbajnė!
Tė pėrzėn nga vėndi jot,
nuk paska mė keq!
Burra, gra edhe fėmij,
tė rinj edhe pleq.
Ah Evrop, Evropa plakė!
U tregove skile.
Dikujt i hyre nė hakė,
ja pate me hile.
Ata qė kohėn e shkonin,
nė dhoma sedefi!
Aqė ditėn, atė bėnė.
Si u deshi qejfi.
Por s’mbaron aty e drejta,
s’shuhet historija!
Veē lirisė, asgjė s’kėrkojė,
nė trojet e mija.
Duam liri, nė tokėn tone…
Jo pranga nė duar!
Shqipėtari kurr nuk rronė
shtypur , skllavėruar.


D. Cana tetor 2001
* * *

9 - BĖHU SĖRISH TRIMĖRESHĖ

1 - Vlorė moj e zeza tinė;
Prap e bėre tragjedinė!
Me ca varka si opingė
Valė me valė hodhe rininė.

2 - Ditė me zi sikur pa shpresa
Numurojė gjer mė sotė!
Sa ke veshur nė tė zeza?
Sa ke lėnė nė vaj e lotė?

3 - Ata bijė mbytur vale
Tjetėrkush nė hon i ēon.
Priji ato tentakula,
Kontrabandė e korrupsion.

4 - Vlorė e njohur burrėreshė.
Bėhu sėrish trimėreshė.
Tek flamuri, mu nė shesh
Ndal atė qė t’bėn pėrshesh!

5 - Ky lloj hasmi qė u ngjall
Tė mbuloj porsi dėbora .
Si qėmoti me Qemalė,
Ngrihu Vlorė, e bėja forra.

2004
* * *

10 - MĖ I BUKUR

Ēdo njeri ka njė tė shėnjtė,
qė ai e dashuronė.
Pėr tė gjumė s’bėn i qetė,
pėr tė fal, pėr tė kėndon.

Mė i bukur vėndi imė.
Me pyje e lule shumė.
Me ujė tė kulluar fare.
Mes maleve shkon njė lumė.

* * *

11 - ĒAMĖRIA

Unė do tė jem i qetė,
Kur tė shoh ēamerinė,
Nė vėnd tė saja tė rrojė.
Edhe si njerėz tė lirė,
Tė qeshė edhe tė gėzoj.
Ma do zemra qė tė bėhet,
Ajo qė njeriu do.
Po ke zemėr prej njeriu,
Nuk i thuhet zemrės Jo!
Kush ka zemėr prej njeriu,
Nuk e bėn tjetrin tė vuaj!
Por dhe kur e sheh qė vuan,
E ndihmon, e i jep shpresė!
Se dhe botėn po t'mė falin...
Ēameria... do therresė!


12 - ZEMĖR JATAGANĖ

Sa bedena ka kalaja
Nuk mjaftojnė trimat tanė.
Pas ēdo guri e bedene,
Rri njė zemėr-jataganė.

Lab i sertė mustaqeziu!
Nė dorė palla seē tė ngriu!
S'duron dotė kjo tokė jallane,
Pėrveē pallės Iliriane..!
* * *

13 - PORTRET PĖR ALI PASHANĖ

“ Koka nė Stambollė trupi nė Janinė,
Tė vranė Ali Pasha,o Pasha tė grinė.”
-Kėngė-

Ulur kėmbėkryqė, i heshtur qėndron.
Sytė nga Janina, mėndjen nė Stamboll.
Koburja nė brezė pa shkrehur tė mbeti,
Mbi njė tradhėtar njė gjarrpėr dovleti.

Poshtė ballit tė rudhur sytė e pėrqėndruar,
Tregojnė nė heshtje atė qė kanė shkruar.
Fjalėn amanetė botės po i thotė:
“-Kush e beson hasmin e paguan me kokė!”
* * *
14 - NGRIHU TEPELENĖ

Ngrihu, tundu Tepelenė..!
Dil e pritė Ali Pashanė...
Si qėmoti nė Dervenė,
Hakė edhe besė i dhanė.

Aliu nga der e Hysajve,
Doli trim, u bė Pasha.
Mbretėroi nė Janinė,
Hapi porta tė mėdha.

Dil e pėrqafo tėt’ birė
Se, bėri pėr atė vėnd.
Tė la pasė historinė,
Gjithė bota e pėrmėnd.

Fjalė e tija s'bėhej dy,
Qoftė me hir a me pahirė.
Labė e Toskė i bėri njėsh’,
I bashkoi me Ēamėrinė.

Nuk u dorzua luani,
E shtrinė me tradhėti.
Bashkė me Vasiliqinė
Ndriēojnė nė histori.

* * *

15 - SHQIPĖRIA NATYRALE

Shqipėria natyrale,
lumenj, dete, fusha,male,
Ėshtė qė nga Pellazgjia,
....Iliria, ....Arbėria.

Do rilindė me gjak e gjuhė,
Zemėrmadhe
Hynė i mbarė shekull'i ri,
rroftė e qoftė Shqipėria.

Shqipėtar..kjo rracė Arjane,
zemėrgjer edhe bujare,
I vendosur i pamposhtur nė beteja,
e ka njohur historia.

Lashtėsia..Pellazgjia,
....qė ka lindur Perėndinė
I dha botės gjithė ē'i duhet...
mbi tė gjitha dashurinė.

Mblidhni mblidhni mėnd e kokės,
Mos u sillni si tė marrė...
Nukė kemi tjetėr Fe,
Pėrveē kombit shqipėtarė.

16 - NDĖRRIM MONUMENTESH

Shqipėri moj hallemadhe,
S'mendove njė herė pėr vete!
E mbushe vėndin me varre,
Ulė e ngri veē monumente!

Shqipėri o vėndi im,
Me asgjė nuk tė ndėrroj,
Me ty jam dhe nė mėrgim,
Pėr ty qaj, pėr ty kėndoj.

Si furtunė shkon politika,
Me ca njerėz tė pa shpirt,
Pėrmbi ty me tradhėtira,
Tė coptojnė ēik-nga-njėēikė.

Shkojnė e vijnė si perandorė,
I riu tjetrin e shanė,
Ndėrrojnė bustet,e maskat,
Ulė e ngri ca sharlatanė!

* * *

17 - TA PAĒIM HUA

Lumja ti moj Shqipėri,
Lule je, lule tė thonė,
Luftove me trimėri,
Vatanin etnik kėrkonė.

Shqipėri atdhe i dashur,
Llogaritėm edhe mua.
Brezat jetėn ta kanė taksur,
Ta paēim pėr jetė hua.

* * *

18 - GJUHĖS TONĖ

Zbritėn ujqit e uritur,
Nga pyjet e Evropės, pėrsėri!
Kėrkuan kulishėt, sa ishin rritur,
...T'i mėsonin pėr gjueti!

Shqipen e kapėn pėr gjuhe,
Kėtė shqerkėz tė pafaj...!
Qė u rrit, u zbukurua...
Tani duhet qė tė vuaj!

Se...Naimi u mbulua,
Qė e mbrojti me aq zjarr!
Ē'do tė thosh bilbil i kombit,
Po tė ishte mė tė gjallė?

Ē'do tė thoshin patriotėt,
Ēajupi e Noli i madh?
- Kini turp tė turpėrohi,
Mos u bėni tradhėtar!

Gjuha shqipe ėshtė e shenjtė,
Dhe ata qė e kėnduan,
Kishin njė barrė me mend,
Pėrmi libra u munduan!

Gjuha shqipe ėshtė folur,
Qė ditėn qė leu bota,
Erdhi dita pėr t'u shkrojtur,
Nuk na e dashka Evropa!

Janė shum tė djallėzuar,
Ndėrsen gegė edhe toskė!
Sikur vlerat jan mohuar,
Qė tė hahen me shoshoqnė!

Ndalni kėtė dorė tė zezė,
O vėllezėr shqipėtarė!
Mos e quani nder e besė,
Po kėrkon qė t'ju bėj varrė!

Gjith bota nuk ish' kėshtu,
Por me kohėn ka ndryshuar!
Edhe gjuha po ashtu,
Ėshtė rritur e zbukuruar.
* * *

19 - DIL PASHA NA VARRI

Kini dėgjuar pėr Alinė ?
Ali Pasha Tepelena...!
Qė la mbrapa historinė !
Qė se shkruan dot as pena !

Atij q’i kėndoj dhe hasmi :
“ O Ali Pas'a kaimeni !”
S'ishte Turk, por Shqipėtarė !
Dervenas e bir Derveni !

Dil na varri dhe njė herė ,
Tė llafosesh me Helenė !
Se kėrkojnė zorrėt tona ,
T'i bėjnė kukurec pėr mbrenė !

“-Ē'kėrkon ai edepsėz...?”
- Vjen pėrgjigja pėrtej varrit !
"- Ja kam lėnė me testamentė ,
Plakut Ismail Qemali...!

Nuk isha pasha i huaj,
Por nė tokat atėrore !
Sikur kockė gjuha tė bluaj,
S'trėmbet rraca Arbėrore!”

* * *

20 - MOS I FRYNI PABESISĖ

Atje lartė nė Prishtinė,
Bėhet luftė me Serbinė!
Shiko o Serb i pa besė...
Priti djemtė e UĒK-sė!

Shiko “Krajli Jugosllav...”,
Si luftojnė djemt Shqipėtarė!
Miqėsi tė madhe kanė,
Gjith shtetet Amerikanė!

I shikon gjithė bota mbarė,
Bijtė e kombit Shqipėtarė!
Tė gjithė njė betim kanė,
Tė luftojnė pėr vatanė!

Shekuj me furtunė ka parė,
Gjithė kombi Shqipėtarė,
Mos i fryni pabesisė!
Sot ėshtė dita e lirisė!

Sot ėshtė dita historike,
Tė jetė Shqipėri Etnike,
Iku dita e dredhisė,
E Serbisė dhe Greqisė!

S’jemi Turq e as Bullgarė,
As na Mali Zi,
Jemi vetėm Shqipėtarė,
S’rrojmė pa LIRI !
* * *

21 - KUR TĖ HYN VETJA NĖ QEJF

Thotė greku: - E shikon,
Atė Diell qė ndriēon?
Dua unė pa dritė jep,
Ndryshe na vėndi e heq!

A e di se sa ēudira,
Janė nė duart e mia?
Qielli, retė, vetėtima...
Komandohen na greqia...!

Thotė fjala:- Ėshtė keq,
Kur tė hyn vetja nė qejf!
Por paska edhe mė keqė,
Kur hunda tė rri pėrpjetė!

Thotė:-Ato male qė ushtojnė,
I ka bėrė kombi jonė...!
Dhe Zeusin atje lartė,
E hoqėm...mė s’komandon!

Edhe detet rreth e rrotull,
Janė tė mitė, pėr besė e di...!
Njė anė unė,e njė anė serbi,
Nuk ka fare Shqipėri!

Kėshtu thotė historia,
E di mirė...Nuk mė besoni?
Tė bindet gjithė njerėzia,
S’ėshtė nevoja ta lexoni!

Gjithė bota greqisht ka folur,
Ndaj vendosa ta ndėrrojė!
Tė flasė gjyshi,me stėrnipin,
Do pėrkthyes ta kuptojė!

Kėtė gjuhė donte prej kohėsh,
Aleksandri i madh me vlerė!
Pavarsisht se nuk arriti,
Ta flas mirė gjuhėn e mjerė!

Dhe Homeri i dėgjuar,
Gjuhėn greke na rrėfeu!
Pavarsishtė se Pisistrati,
Dyqind vjet mė pas pėrktheu!

Thonė, e ēfar nukė thonė,
Tani nė shekullin e shkencės!
Dhe gomarin veshė gjatė.
Ja bėjnė pėr burrė bletės!

Krahė lehta,nėpėr lule,
Rend e punon porsi zonjė!
Ku ajo..e ku gomari...?
Grekėt tė vėrtetėn s’thonė!
* * *

22 - KRISJA E TRĖNDAFILI

Krisja apo grami, kėshtu i thonė,
Me njė trėndafil u ndodh gjitonė.
Rrinte trėndafili prehej nė qetėsi,
Se koha nuk ishte pėr gonxhet e tij!

Pėr krisjen fatlume s’kishte qetėsi,
Shtohej e zgjatej si dinte ai,
E vėndin mbuloi me fijet e tij!
S’pyeste trėndafilin nė kishte bezdi!

Dimėri kaloi me netėt e ftohta,
Pranvera po vinte me ditėt e ngrohta.
Njė mėngjez tė bukur nėn diellin me rrezė,
Gonxhe e trėndafilit filloi tė buzėqesh!

Gonxhen kur e pa, krisja u lėvdua:
- Nuk po dukesh fare, dielli del pėr mua!
Shiko sa jam rritur e rritem pėr ditė,
Ti si trėndafil, ē’i do bukuritė?

- Ti moj zvarranike, o krisje e gjorė,
S’mund tė zbukuroshė kopshtin mbretėror!
Mund ta fshehėsh gonxhen nė ditėn me diell,
Por jo dhe aromėn qė zemrat i ndiell!

- Kėto tha e heshti trėndafil i mirė,
Ndėrsa krisja ngjitej trupit si rrėshirė!
Kalon aty pranė barēevan i urtė,
Dhe krisjen nga rrėnja fillon e kėputė!

Rėnkon krisje gjorė: Oh e mjera jetė!
Kur bezdis tė tjerėt, qėnka e vėrtetė,
Dhe nė vėndin tėnd nuk tė lėn tė qetė,
Tė shkulkan me rrėnjė lirin e humbetė!

* * *
23 – MEMALIAJ

Memaliaj..Memaliaj..
Je qyteti mė i ri!
Ne tė duam, se na fale,
Jetė edhe dashuri!

Memaliaj, Memaliaj..
Me asnjė se krahason!
Nėntoka me thesare,
Ėshtė ajo qė e nderon!

O qyteti heroik,
O qyteti punėtor
O qyteti me tradita.
Tė kemi nė zemrėn tonė!

Ti qė mban arin e zi,
Ke frymėn e industrisė,
O qytet i minatorėve,
Krenari e shqipėrisė!

Vjosa tė ka pėrqafuar,
Shėndėllija ty tė mbronė,
Si Zeusi perėnditė,
Kur i mblidhte nė Dodonė!

Danel Cana


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 64
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime19/6/2012, 21:12

Danel Cana

- LĖSHO BRITMĖN KOSOVĖ

Atdhe me male tė lartė,
Djalėrin aty e shkova..
Ėndėrrat u gatuan me baltė,
Ėndėrrat me vete i mora!

Atdhe, qė s’je vetėm fjalė...
Je damar i zemrės time!
Je buza qė pikon mjaltė!
Je dielli qė ēel agime!

Nėna ime e pėrvuajtur,
Zemėrmadhe e historisė...
Kush ngre dorėn pėr tė gjuajtur,
Bukurit e Shqipėrisė?

Ngirje ballin moj krenare!
Lėsho thirrjen anė e mbanė!
Tė tė vijnė si njė herė motit,
Gjithė bijtė ku jan shpėrndarė!

Tė mblidhemi pėrsėri,
Si me Gjergjin atdhetar..
Tė bashkohemi nė Nji...
Kudo jemi shqipėtar!

Lėsho britmėn moj Kosovė,
Tė pėrgjigjet Ēamėria!
Sotė, se nesėr ėshtė vonė..
Ndryshe s’bėhet Shqipėria!

Jemi kombi mė i vjetėr,
Qė jetojmė nėn k’tė diell !
Kemi gjuhėn mė tė bukur..
Edhe ...perėndit nė qiell !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 32
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime11/7/2012, 16:22

Poezi te mira Flm ali baba
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albade.com
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 64
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime22/7/2012, 10:13

Nga Danel Cana

– TĖ FLASIM SHQIP

Gjuha jonė sa e mirė,
E lėvduan tė parėt tanė!
Gjuha e dallon njerinė,
Nderon nėnėn dhe babanė!

Sa e ėmbėl gjuha jonė,
Qė tė parėt na mėkuan!
Sa fatkeqė i shikonė,
Gjith ata qė e mohuan!

Fol shqip or tungjatjeta,
Si mohon gjuhėn e nėnės?
Gjuha s’varet nga kuleta,
Ajo ėshtė ēelsi i zemrės!

Kur ka dhimbje zemėr e shkretė,
Nėnėn e thėrretė pranė...
Dhe dashuri e sinqertė...
Kėtė gjuhė brėnda e mbanė!

Ndaj, ju flas o shqipėtarė!
Gjuhėn tonė mos e mohoni!
Atė flisni nė familje,
Me fėmijėt kudo shkoni!

Sikur gjithė gjuhėt e botės,
Tė arrini t’i mėsoni...
Sa gjuhė e nėnės sė kokės...
...Mė tė ėmbėl z’do shikoni!

Gjuha jonė, gjuhė e vlerė,
Ka qėnė dhe kėshtu do mbetet!
S’krahasohet me tė tjerė,
Nuk zhduken malet e detet!


©cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 64
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime22/7/2012, 18:37

SIMBOLI I KOMBIT

Vetė natyra na e fali,
Qė t’a kemi nė flamur,
Mbretin mė krenar tė qiellit,
Shqiponjėn qė s’trėmbet kurrrė !

Ėshtė simboli kuptimplotė,
Qė ka brėnda historinė,
E nė do tė dish pėr moshė...
Pyet Diellin qė ndrinė..!


Ėshtė njė simbol i bekuar,
Kėtė tė gjith nuk e dinė...
Ėshtė e fshehta mė e madhe,
Pėr tė gjithė njerėzinė !

Qė kur zbriti si dhuratė,
Qė nga qielli paqėsishtė,
U pėrjetėsua ndėr Pellazgė,
U lartua nė Iliri !

U mbrojt me hekur e zjarrė,
Pėr tė, trimat binin fli,
Nėpėr dete, nėpėr male,
Qė nga jugu nė veri !

Nėpėr lugje nėpėr kroje,
Kudo nėpėr Pellazgji,
Kėndohej gojė me goje.
Lėvdohej me krenari !

Aleksadri Madh me famė,
Kėtė simbol e trashėgoi...
Edhe Pirrua gjeneralė,
Vėndit tė tij ja kushtoi !

Kur ushtarėt e uronin,
Pėr guxim e trimėri...
“Shqiponja me flatra jemi”,
U thoshte me dashuri !

Edhe Gjergji ynė i ndjerė,
E mori e bėri dy...
T’a kishte mė vigjilentė,
Geg e Toskė, Jug e Veri !

Plaku Vlorės patriot,
Lart e ngriti pėrsėri...
Atė qė na bėn krenarė,
Flamuri ynė... kuq e zi!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 64
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime1/9/2012, 12:29

Danel Cana

VLORA LEGJENDARE
(kėngė)

Ja ku erdhėm pėrsėri, tek ty Vlora jonė,
Shqiptaria anė e mbanė, tek ty sot festonė!
Veshur rroba nusėrie,
O Vlora ime me derte.
Buzė Jonit Fanar ishe,
Fanar nė histori mbete!

Si njė fllad i ėmbėl deti, qė mban jod e krip me vete,
Nė flamur buza ē’tė mbeti, gjallė i mbajte amanetet.
Ėshtė ky kombi shqipėtar,
Qė feston me krenari.
Tirqet tė larė nė ar,
Me flamurin kuq e zi!

Tetqind vjet sundoi Romaku edhe prap s’tė nėnėshtroi,
Pesqind vjet Anadollaku ...edhe huqet s’ti mėsoi!
Nga trup i kombit tė ndanė,
Vlorė moj, nė katėr pjesė.
Ti dite lidhjet ti mbash,
Kundėr hasmit tė pa besė.

Vlorė fisnike dhe bujare, vėndi Donikės sė bukur,
Yll i femrės shqipėtare, nė krah tė Gjergjit e lumtur.
Donika lulja nga Vlora,
Pėr Gjergjin nuse tė mora,
Nė derė tė Kastriote
Ndriēove shekuj e mote!

Vlorė e bukur bregdetare,
Vlorė me fusha e me male,
Vlorė e zemrės shqipėtare,
Do tė mbetesh legjendare.

©cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA   POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PATRIOTIKE NGA DANEL CANA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Kombėtare-
Kėrce tek: