Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 34
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime26/11/2008, 03:52

Sa shqiptarė ka nė tė gjithė botėn?

Kėtė pyetje nuk e bėjmė vetėm ne shqiptarėt, por edhe tė huaj studiues dhe profesionistė.
Nėse do t’u referoheshim tė dhėnave demografike, studimeve tė ndryshme, por edhe burimeve historike, na rezulton se nė gjithė botėn numėrohen tė jenė rreth 15 milionė shqiptarė. Sigurisht nė kėtė shifėr nuk janė tė gjithė shqiptarė autoktonė, apo emigrantė.
Njė pjesė e mirė e tyre janė shqiptarė tė shpėrngulur nė vise tė tjera prej kohėsh, dhe pėr at mund tė themi se vetėm nė dejet e tyre ka gjak shqiptari.
Shqiptarėt

Sipas tė statistikave tė fundit tė CIA-s, nė njė regjistrim tė vitit 2007, rezultojnė 3 milionė 600 mije 523 shqiptarė. Ndėrkohė nė Kosovė janė rreth 2 milionė e katėr qind mijė shqiptarė autoktonė. Nė Maqedoni llogaritet qė shqiptarėt tė zėnė vendin e dytė pėr nga numri i popullsisė pas asaj vendase. Sipas statistikave, numri i shqiptarėve nė Maqedoni mund arrijė rreth 1 milion. Po kaq shqiptarė jetojnė dhe nė Greqi. Fluksi i emigrantėve qė ka zgjedhur shtetin fqinjė jo vetėm pėr tė punuar, por edhe pėr t’u vendosur familjarisht atje, shkon nė njė milion tė tillė. Ndėrsa numri mė i madh i shqiptarėve qė jetojnė jashtė trojeve tė tyre etnike duket se ėshtė ai nė Turqi. Sipas studiuesve dhe historianėve tė ndryshėm shqiptarė, nė Turqi llogaritet tė jenė rreth 5 milionė shqiptarė. Sigurisht kjo shifėr nuk pėrfshin tė gjithė shqiptarėt qė kanė ikur nga trojet e tyre, por edhe shqiptarėt qė janė shkrirė me popullsinė vendase. Numri mė i madh i shqiptarėve ėshtė nė Stamboll, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė shpėrndarė pėrgjatė kufirit turko-sirian. Ndėrsa nė Mal tė Zi, sipas statistikave, jetojnė rreth 200 mijė shqiptarė. Ndėrsa 70 mijė shqiptarė jetojnė nė Serbi nė krahinėn e Preshevės.


Emigrantėt

Qė nga emigrantėt e parė nė fillim tė shekulli tė kaluar e deri mė ditėt tona, nė Amerikė llogaritet tė jetojnė rreth 300 mijė shqiptarė. Ndėrsa nė Evropė duket se ka njė shpėrndarje “tė rregullt” tė emigrantėve shqiptarė me diferenca tė vogla. Kėshtu nė Gjermani emigrantėt shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia Mali i Zi llogaritet tė jenė rreth 300 mijė. Austria ėshtė njė tjetėr vend me numėr tė konsiderueshėm shqiptarėsh, rreth 300 mijė tė tillė. 200 tė tjerė, sipas tė dhėnave tė shoqatave ndėrkombėtare qė merren me emigracionin, jetojnė nė Gjermani dhe po 200 mijė nė Zvicėr. Po ashtu edhe emigrantėt qė janė larguar nga trojet shqiptare drejt Kandasė llogaritet tė jenė rreth 25 mijė. Rreth 100 mijė shqiptarė tė tjerė jetojnė nė Francė, ndėrsa 50 mijė tė tjerė nė Spanjė.


Pėrse nė Turqi pesė milionė?

Pesė milionė shqiptarė nė Turqi janė njė shifėr qė habit jo pak njerėz. Por janė njė sėrė historianėsh dhe studiuesish qė rrumbullakosin njė shifėr tė tillė. Dhe llogaria nis qė nga fundi i pushtimit osman, kur ishin tė shumta familjet qė jetonin nė Turqi. Pėr tė vazhduar mė pas me shpėrnguljet masivet tė shqiptarėve nga serbėt. Nga Kosova drejt Turqisė serbėt dėbuan njė numėr tė konsiderueshėm shqiptarėsh. Vetėm pas luftės sė dytė botėrore serbėt shpėrngulėn nga Kosova rreth 500 mijė shqiptarė. Ndėrsa rreth 100 mijė tė tjerė u dėbuan nga grekėt. Sikur vetėm shtimi i numrit tė kėsaj kategorie tė llogaritet gjatė 50 viteve tė fundit atėherė justifikohet shifra prej 5 milionėsh. Duhet thėnė se shumica e kėsaj popullsie ėshtė asimiluar. Ndėrkohė qė e njėjta strategji u ndoq dhe me shqiptarėt e Ēamėrisė. Sipas statistikave, numri i shteti turk zė vendin e parė tė emigracionit shqiptar. Qytetet ku shqiptarėt janė vendosur me shumicė janė Stambolli, Izmiri, Bursa, Ankaraja, etj. Vendosja e shqiptarėve nė Turqi zė fill qė nė vitet 1500.

Nė shifrėn prej 5 milionėsh bėjnė pjesė dhe ata shqiptarė qė janė shkrirė me familje tė tjera dhe qė kanė prindėrit shqiptarė.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 32
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime8/11/2010, 03:59

SIPAS NJE SHKRIMI TE BOTUAR NĖ FACEBOOK:

3.600 milionė shqiptarė jetojnė nė Shqipėri
2.4 milionė shqiptarė jetojnė nė Kosovė
5 milionė shqiptarė jetojnė nė Turqi
1 milionė shqiptarė jetojnė nė Maqedoni
1 Milionė shqiptarė jetojnė nė Greqi
300 mijė shqiptarė jetojnė nė Itali
200 mijė shqiptarė jetojnė nė Mal tė Zi
300 mijė shqiptarė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
200 mijė shqiptarė jetojnė nė Gjermani
100 mijė shqiptarė jetojnė nė Francė
50 mijė shqiptarė jetojnė nė Spanjė
200 mijė shqiptarė jetojnė nė Kanada
100 mijė shqiptarė jetojnė nė Australi
100 mijė shqiptare jetojnė nė Belgjikė
300 mijė shqiptarė jetojnė nė Austri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 32
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime8/11/2010, 03:59

Eksodet e mėdha tė shqiptarėve gjatė shekujve

Janė njė sėrė arsyesh qė i kanė ndarė shqiptarėt nė gjithė rruzullin. Sė pari, luftėrat dhe copėtimi i Shqipėrisė nė 1913-n, qė la jashtė vendit pjesėn mė tė madhe tė territoreve dhe popullsisė. Ndėrsa pjesa tjetėr ka zgjedhur shtetet e huaja pėr shkaqe emigrimi.

Eksodet e mėdha nga trojet shqiptare

Nė historinė e Shqipėrisė njė nga eksodet mė tė mėdha ėshtė ai pas pushtimit turk. Shqiptarėt u detyruan tė largohen drejt ishujve grekė dhe drejt brigjeve tė Italisė. Sipas studiuesve tė ndryshėm tė historisė shqiptare, mendohet se numri i tyre ka qenė disa qindra mijė. Ndėrkohė rėnia e perandorisė turke nė fillim tė shekullit tė kaluar solli njė tjetėr largim tė shqiptarėve. Ndėrsa mė vonė ndarja e popullsisė shqiptare u bė pas marrėveshjeve tė Fuqive tė Mėdha. Copėtimi i Shqipėrisė nė vitin 1913 nga Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr ishte njė nga ndarjet mė tė mėdha qė iu bė popullsisė shqiptare, ku do tė linte jashtė trungut amė edhe Kosovėn. Ndėrkohė qė serbėt dhe grekėt larguan me dhunė drejt Turqisė qindra-mijėra shqiptarė. Vetėm nga Kosova drejt Turqisė janė dėrguar me dhunė 500 mijė shqiptarė.

Largimi i shqiptarėve


Eksodi i parė i madh i shqiptarėve qė jetojnė nė Shqipėri ėshtė ai i viteve 1991-1992. Janė mbi 500 mijė shqiptarė qė u detyruan tė largohen nga vendi pėr shkak tė kushteve tė kėqija nė tė cilat jetonin. Pas 50 vitesh izolim, shqiptarėt u nisėn nė kėrkim tė njė jetė mė tė mirė. Ndėrsa ikja e dytė ėshtė ajo e vitit 1997. Ngjarjet e marsit 1997 dhe krijimi i kaosit nė vend bėnė qė shqiptarėt tė niseshin edhe njė herė masivisht drejt vendeve fqinje.

Por vitet e tranzicionit nė Shqipėri nuk mund tė klasifikohen vetėm me dy data. Prej 17 vitesh janė tė shumtė ata qė kanė zgjedhur tė largohen nga Shqipėria. Ndėrsa nė Kosovė, Mal tė Zi dhe Maqedoni ka pasur njė tjetėr realitet. Njė eksod i vazhdueshėm si pasojė e represionit serb ka bėrė qė shqiptarėt e kėtyre trevave tė drejtohen nė vendet si Gjermania, Zvicra, Austria, SHBA, Angli e Australi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 32
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime8/11/2010, 04:00

Emigrimet e para

Greqia dhe Italia kanė qenė vendet e para ku kanė emigruar shqiptarėt. Arvanitasit dhe arbėreshėt janė shqiptarėt qė ruajtėn edhe pas shumė shekujsh gjuhėn dhe zakonet e tyre. Nuk ka shifra tė sakta pėr numrin e tyre, por janė zona, qytete dhe fshatra tė tėra qė popullohen nga shqiptarė.


SIPAS WIKIPEDIAS NE ANGLISHT SHQIPTARET JANE AFER 13 MILIONE NE GJITHE BOTEN.JA DHE LISTA E PUBLIKUAR NE KETE FAQE DHE VENDET KU SHQIPTARET JANE ME TE SHUMTE NE NUMER. FLASIM PER NJEREZ ME ETNI DHE DOKUMENTA SHQIPTARE.

Albania 3,500,000
Serbia 2,000,000
Turkey 5,000,000
Macedonia 509,083
Greece 500,036
United States 300,000
Italy 238,000
United Kingdom 200,000
Netherlands 105,706
Germany 100,000
Switzerland 40,000
Sweden 35,000
Montenegro 31,163
Australia 20,000
Austria 20,000
France 20,000
Canada 16,135
Croatia 15,082
Bosnia/Herzegovina 15,000
Romania 10,000
Denmark 8,000
Norway 7,000
Slovenia 6,200
Finland 5,000
Belgium 5,000
Egypt 5,000
Luxembourg 4,802
Ukraine 3,300
South Africa 2,000
Russia 1,200


________________________

Stop injorancės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albade.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
Albulena

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 32
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime15/11/2010, 16:11

flm Admin dhe TheBest qe e keni sjellur kete teme ketu :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
Sponsored content
Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?    Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa Shqiptarė jetojnė nėpėr botė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: