Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė Empty
MesazhTitulli: Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė   Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė Icon_minitime9/2/2009, 01:39

Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė
Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė Ismail_kadare_pres

Ēmimet e pėrvitshme tė letėrsisė qė tashmė kanė ndėrruar emėr nga “Penda e artė dhe e argjendtė” duke u bėrė „Ēmimet kombėtare tė letėrsisė”, janė shpallur dje nė njė ceremoni nė Ministrinė e Kulturės nė Tiranė.
Juria e kryesuar nga Mark Marku vleresoi me “Ēmimin e madh te letėrsisė”, qė akordohej pėr herė tė parė, ēmim i cili iu dha shkrimtarit Ismail Kadare pėr veprėn “Darka e Gabuar”.
“Faleminderit! Jurisė, juve dhe lexuesit shqiptar i cili kam pėrshtypjen se po kthehet nė atė shijen e tij tė mirė qė ka pasur prej vitesh” u shpreh Kadare.
Kryetari i jurisė, Marku, vlerėsoi prurjet e vitit 2008 sidomos ne proze dhe poezi, ndėrkohė qė dy ēmimet qe i perkasin letersise per femije dhe tregimit nuk jane akorduar fare per shkak te perfaqesimit te dobet. “Si romani, edhe poezia, duket se tashmė janė shkėputur si nga realizmi socialist, ashtu dhe nga eksperimentimi imitues nė kėrkim tė modernitetit duke hyrė kėshtu nė njė fazė pjekurie. Por edhe pse e vlerėsoj solemnitetin ceremonial nuk mund tė fshihet ajo qė u vu re gjatė kėtij procesi nė disa gjini si letėrsia pėr fėmijė dhe tregimi, gjini ku vihet re njėfarė rėndomėsie dhe mesatarizėm gati retograd” tha Marku.
“Ēmimi Gjergj Fishta” e fitoi Artan Fuga me vepren “Briret e dhise” per ndikimin qe ka patur kjo ese nė mėnyrė tė veēantė nė mendimin kombėtar shqiptar.
“Ēmimi Faik Konica” per kritiken letrare e fitoi Jorgo Bulo me “Veprėn e plotė tė Ēajupit”.
Ndėrsa "Ēmimin Fan Noli” i cili i kushtohet perkthimit eshte ndare mes mesuesit dhe nxenesit Pashk Gjeci dhe Shpetim Cucka, qe te dy kane sjelle ne shqip ne kohe te ndryshme nje nga veprat me te rendesishme te letersise boterore e pikerisht “Faustin” e Getes.
Ndersa “Ēmimi Petro Marko” iu dha shkrimtarit nga Kosova Mehmet Kraja me vepren “Selvitė e Tivarit”.
“Ēmimi Lasgush Poradeci” e fitoi Prec Zogaj me motivimin qė pėrgjatė njė viti, me veprėn e tij poetike “Gjalle une pashe” ka pėrcjellė te lexuesi risi dhe vlera tė reja nė poezinė shqipe.
Ēmimi “Migjeni” qe i jepet nje autori debutues, u fitua nga Albana Shala me veprėn “Papa Dixhital”.
Ēmimin “Jusuf Vrioni” e fitoi John Hodgson per promovimin e vlerave te letersise shqipe ne gjuhen angleze.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēmimi i madh i letėrsisė pėr Kadarenė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: