Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar Empty
MesazhTitulli: Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar   Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar Icon_minitime9/2/2009, 01:42

Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar
Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar Papavrami

Pėr gati dy orė, violinisti shqiptar Tedi Papavrami ka provuar ngrohtėsinė e publikut kosovar, ndonėse jo nė salla tė mėdha si ato kur ai luan pjesė tė muzikės klasike nė Francė.Ekzekutimi me violinė i Papavramit ka hapur sezonin koncertal tė vitit 2009 nė Prishtinė. Ngjarja ka ardhur nė regjinė e fondacionit "Argjiro", i cili organizon festivalin nė Gjirokastėr qė bazohet nė idenė e gėrshetimit tė muzikės popullore polifonike dhe asaj serioze me moton "muzika e dy botėve".
"Qe njė moment shumė i mirė prej fillimit deri nė fund. E ndjeva veten mirė, shpreha atė qė doja. Pati nėj dozė improvizimi, imagjinate dhe reagimi i publikut qe shumė i ngrohtė dhe me bėhet qejfi shumė", u shpreh violinisti Tedi Papavrami.
"Ėshtė ēėshtje e njė profesionalizmi tė lartė, njė perfeksion nė instrument, njė punė e pėrkushtimit tė madh qė nuk mund tė arrihet pa punė dhe ushtrime tė shumta", tha ministri kosovar i Kulturės Valton Beqiri.
Nė botėn e artit, Papavrami njihet edhe si pėrkthyes nė frėngjisht i veprave ė shkrimtarit tė njohur shqiptar, Ismail Kadare. Ai tashmė sapo ka mbaruar pėrkthimin e romanit tė fundit "Darka e Gabuar", botimi i tė cilit nė frėngjisht pritet tė bėhet sė shpejti. Papavrami thotė se ndjen pėrgjegjėsi tė madhe kur merr nė dorė veprat e kandidatit tė Nobelit pėr t'ia transmetuar lexuesit francez.
"Sigurisht nė fillim kisha njė goxha stres sepse tė prekėsh veprėn e njė shkrimtari kaq tė madh ėshtė moment qė ėshtė nė dorėn time se si do t'i transmetohet botės, sepse pėrveē shqiptarėve, sigurisht qė tė tjerėt do ta lexojnė nė gjuhė tė tjera kėshtu qė ėshtė gjithmnonė njė pėrgjegjėsi dhe mundohem ta bėj sa mė mirė", tregon violinisti Papavrami.
I lindur nė vitin 1971, Papavrami ka nisur tė punojė me violionė qysh nė moshėn 4 vjeēare me babain e tij, Robertin. Nė vitin 1982 ai pėrfitoi njė bursė studimi nga qeveria franceze pėr tė ndjekur mėsimet te Pierre Amoyal, nė Konservatoriumin e Parisit. Violina me tė cilėn Papavrami luan tani ėshtė bėrė nė vitin 2005 ekskluzivisht pėr tė nga Christian Bayon.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Violinisti Papavrami ekzekuton para publikut kosovar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: