Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:21

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu
Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Skenderbeu


Rreth viteve nėntėdhjetė mė pat rėnė nė dorė njė vėllim me tregime i shkrimtarit ultranacionalisht serb, Ivo Andriē, i cili kishte fituar edhe ēmimin "Nobel". Meqė libra tė tillė ishin tė rrallė nė atė kohė, edhe leximi nuk ishte lexim, por pėrpirje e tekstit, ngaqė kėrkonim tė dinim sa mė shumė, tė shikonim gjykimet e tė tjerėve, veēanėrisht pėr ne, shqiptarėt, teknikėn artistike, tė vėrenim kėndshikimet ndryshe, idetė qė autorėt publikonin pėrmes veprės etj.

Ndėrmjet tė tjerave, lexova njė tregim, nė qendėr tė tė cilit ishte vendosur njė figurė shumė e dashur e jona, njė mit i yni qė respektohet, komentohet, mėsohet e merret si shembull, shkurt krenohemi me tė: Gjergj Elez Alia.

Tė them tė drejtėn mu plagos mendja! Ku e kishte pikasur ky shkrimtar nacionalist serb tė tallej me kėtė figurė tė dashur legjendare tė shqiptarėve!? Pse, pse pikėrisht Gjergj Elez Alinė, mu atė qė me nėntė plagė nė trup marrė nė luftė kundėr balozit lėngonte nėntė vjet nė shtrat. Nėntė plagėt ia lante motra e vet me lotėt e syve dhe ujėt e krojeve. Dhe kėshtu, nė kėtė gjendje kur ishte fjala pėr ruajtjen e vendit nga pushtimi dhe e nderit qė kėrcėnohej seriozisht mori forca, u ngrit dhe e shtriu pėrdhe balozin. Pas kėtij akti, zuri pėrsėri shtratin, la amanetet e fundit, Atdheun, tokėn dhe motrėn dhe iku nga kjo botė mbuluar me nder e lavdi.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:22

Nėntė plagėt e shqiptarėveStudiuesi suedez, Ullmar Qvick, njė prej njohėsve tė historisė, kulturės e traditės shqiptare nė njė analizė qė i bėn kėngės sė Gjergj Elez Alisė, krahas vlerėsimit tė madh tė kėsaj kėnge monumentale legjendare tė popullit tonė, thotė: "Kjo kėngė, pėr fisnikėrinė e shpirtit shqiptar ka njė mesazh pėr rininė e sotme shqiptare: Krenohuni! Ju keni pasuri qė as koha nuk do t‘i prekė! Dhe nė tė njėjtėn kohė kjo kėngė ėshtė njė kushtrim. Jo pėr luftė, por pėr rilindjen e shumėvonuar shqiptare me mjete paqėsore. Nėntė plagėt mbi trupin e Gjergjit janė trashėguar brez pas brezi. Sot kėto plagė mund tė quhen: varfėria, papunėsia, korrupsioni, hakmarrja, shfrytėzimi i femrave, mosbesimi, demoralizmi, mėrgimi dhe prapambetja shoqėrore. Nėntė plagė mbi trupin shqiptar sot". Pėrnjėmend, duke qenė pėrfaqėsuesit tipikė tė mentalitetit tonė dhe tė historisė, mitet dhe epokat e tyre mbartin me vete, por edhe transmetojnė, shqetėsimet e brengat qė pėrjeton populli tė cilit i pėrkasin. Prandaj mitet janė jo vetėm frymėzuesit e pėrhershėm, por edhe pėrcjellėsit autentikė tė gjithēkaje qė jetohet e pėrjetohet te njė popull edhe qindra apo mijėra vjet mė pas.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:22

Duke lexuar me vėmendje ato pak faqe tė tregimit tė Ivo Andriēit, duke pėrpirė ēdo fjalė, ēdo rresht, ēdo paragrafā€¦deri nė pėrfundim, ndjeva tronditjen shpirtėrore qė nuk e kisha pėrjetuar kurrė nė jetėn time. Ivo Andriēi kishte ditur se ē‘tė trajtonte, kishte ditur ku tė godiste, ku tė prekte pikėrisht aty ku dhemb mė shumė. Me njė fjalė kishte ditur me mjeshtėrinė e tij tė futet nė psikologjinė e atyre pėr tė cilėt shkruante dhe tė ndikonte shumė me fjalėn e tij, me idenė e tij, me strategjinė e tij. Andriē, i pajisur me aftėsi e talent artistik, kishte studiuar mjaft mirė, gjerė e thellė mitin tonė, krenarinė tonė, sintezėn e kulturės tonė kombėtareā€¦ Ashtu siē kishte ditur tė hartojė edhe njė elaborat pėr shfarosjen e shqiptarėve, aty nga fillimi i shekullit tė njėzetė, njėlloj si Vasa Ēubriloviēi, nė mos mė keq.

Kush ka pasur rastin ta lexojė atė tregim (mė duket se titulli i tij qe "Gjergj Elez Alia nė han"), shikon menjėherė se me ēfarė urrejtje tė madhe autori denigron figurėn tonė legjendare, e shpėrfytyron atė, e deformon nė atė masė saqė kur pėrfundon ato pak faqe thua me vete se sa me plan e synim ėshtė shkruar.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:22

Denigrimi qė i kishte bėrė ky autor Gjergj Elez Alisė kishte qėllimin e poshtėrimit tė figurės legjendare e mitike dhe pėrmes kėtij akti tė poshtėrojė popullin shqiptar, tė forcojė edhe me shumė nė psikozėn veēmas evropiane, se shqiptarėt jo vetėm se janė njė popull i pakulturė, pa aftėsinė e shtetbėrjes, por edhe i padenjė pėr tė pasur vendin qė i ka falė zoti qė nga krijimi i kėsaj bote. Gjergj Elez Alia paraqitet si njė njeri i pagdhendur, i trashė, i paditur, injorant, pa asnjė princip e qėllim, njėlloj siē ka trumbetuar e trumbeton edhe sot makina akademike dhe politike serbe pėr ne.

Aludimi ėshtė i qartė: duke denigruar e shpėrfytyruar figurėn tonė mitike, Gjergj Elez Alinė, shkrimtari serb synon tė denigrojė popullin shqiptar, ta paraqesė atė pa kulturė, pa histori, pa traditė, pa origjinė, pa moral, pa vetėdije, tė paorganizuar, tė paaftė pėr tė ndėrtuar shtėpinė e vet, tė padenjė pėr tė bashkėjetuar me fqinjėt... Mjafton kjo qė mė tej tė mos thuhet mė asnjė fjalė!

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:23

Pse t‘i ēmitizojmė heronjtė!?


Sot ėshtė hedhė ideja e ēmitizimit tė figurave tona. Pse!? Kujt po i prishin punė tė jenė nė kėtė pozicion qė janė!?

Sė pari, shėtit njė koncept pa asnjė pėrmbajtje te disa mendje studiuesish se njė popull qė jeton ende me mite ėshtė popull i paqytetėruar. Nė fakt, ėshtė e kundėrta. Popuj tė qytetėruar, shumė mė shumė se ne, mbajnė gjallė mitet e tyre, i kthejnė ato nė legjendė, edhe sikur tė mos e meritojnė, frymėzohen prej tyre, ndikohen prej bėmave tė tyre tė kryera nė kohėn kur jetuan e vepruan, u thurin atyre lavde dhe krijojnė vepra pėr to pėr t‘i kthyer nė legjenda.

Sė dyti, orvatje tė kėsaj natyre tentohet tė bėhen nga politikanė me mendje diabolike, pikėrisht pėr shkak se kėrkohet qė tė krijohen mite tė tjera duke vėnė nė tė shumtėn e rasteve veten e tyre nė qendėr dhe njėkohėsisht duke punuar pėr tė sfumuar mitet e ngritura me tė drejtė. Ne shqiptarėt e kemi pėrvojėn mė mirė se ēdokund tjetėr. Madje edhe sot kemi pėrpjekje tė kėsaj natyre. Ka disa pėrpjekje qė ndonjė politikan i yni tė lejojė qė ta quajnė Skėnderbe. Merre me mend! Sa herė janė krahasuar me Skėnderbeun kemi pasur njė heshtje qė flet, qė pėrkthehet qartė se ky krahasim i pėlqen. Kėsaj i thonė tė matėsh veten me hijen e mėngjesit. Realisht kjo dukuri e matjes apo konkurrencės me mitin e vėrtetė sot ėshtė rrezik serioz i kohės tonė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:23

Po le tė mbetemi nė temėn e shkrimit.


Konkretisht, sot ėshtė nė rend tė parė tentativa e ēmitizimit tė Skėnderbeut. Pse!? Njė pyetje e thjeshtė del para tė gjithėve dhe vetėm njė: Pse tė ēmitizohet figura jonė qendrore kombėtare? Kujt i shėrben ēmitizimi, apo kujt i prish punė tė mbetet nė paltronin e mitit ku ėshtė? Ē‘i ka bėrė, kujt i ka prishur punė dhe kujt i ka zėnė rrugėn Skėnderbeu, qė tė veprohet kėshtu? Shumė pyetje dalin e shumė probleme mbijnė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:23

Mitet janė pasuri e madhe e njė kombi


Mitet kombėtare, duke qenė pronė e tė gjithėve nėpėr historinė tonė tė ashpėr e tė pėrgjaktė, kanė shėrbyer pėr tė pėrballuar situatat e vėshtira nė rrugėn tonė tė mbijetesės. Pėr shkak tė nevojės sė domosdoshme mitet janė thirrur nė skenė pėr tė ndikuar nė formėsimin e psikologjive kolektive kombėtare, pėr tė frymėzuar brezin tė cilit historia i ka vėnė detyrėn e ruajtjes sė identitetit e pėrparimit. Skėnderbeu kur e ka lypė nevoja jonė historike ėshtė ngritur nė qiell me plot tė drejtė e ėshtė bėrė mburojė e padiskutueshme.

Kohėn kur jetoi e luftoi miti e krenaria jonė, rilindėsit tanė e quajtėn "moti i madh". Nė pėrputhje edhe me konceptet e kohės Skėnderbeu frymėzoi dhe ndikoi nė mėnyrė vendimtare pėr tė ruajtur identitetin, pėr tė formuar edhe psikologji kombėtare tė cilat i vlejtėn pėrparimit e formimit tė vetėdijes tonė kolektive kombėtare. Naimi, De Rada, Gavril Dara e ngritėn nė qiell, jo vetėm se epoka e lavdishme e heroit tonė kombėtar e meritonte, por edhe se kėshtu e kėrkonte koha kur ata jetuan e vepruan. Rilindėsit ishin mėsuesit moralė tė popullit tonė dhe nuk kishin se si tė mos ngrinin nė piedestalin e merituar figurat tona qė pėrbėnin e pėrbėjnė krenarinė tonė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime9/2/2009, 03:24

Shekujt 18-19 ishin periudha e formimit tė kombeve dhe ēdo popull nė formėsim kombėtar thirri nė skenėn e historisė mitin e vet. Ne si popull i lashtė kishim tanėt; Pirron, Aleksandrin e Madh, Gentin, Teutėn... Skėnderbeun, mė tė afėrtin nė kohė dhe mė tė madhin nė bėma. Mė shumė se katėrqind vjet pas epokės sė tij, na u desh mė shumė se kurrė.

Mė vonė, nė shekullin e njėzetė, Fan Noli, Sabri Godo, Ismail Kadare e bėnė njerėzor, tė prekshėm, njeri tė zakonshėm... ashtu siē ishte realisht, por edhe siē e kėrkoi koha nė tė cilėn jetuan kėta autorė. Por nė asnjė rast, as dje dhe as sot, Skėnderbeu nuk ka zbritur prej mitit me tė vetmen arsye, se njė vendi i duhen mitet, i duhen si mjet, i duhen pėr tė dėshmuar mė shumė dinjitet, pėr tė treguar lashtėsinė, qenien, autoktoninė, kulturėn, origjinalitetin. I duhen se edhe tė vdekur ata janė shėmbėlltyrė e sė mirės, e tė drejtės, e cilėsive morale, trashėgimisė gjenetike. Ata janė pėrfaqėsuesit sintetikė tė pėrvojės mė tė mirė, tė intelektualitetit, dijes dhe pėrvojės pėr tė kapėrcyer vėshtirėsitė qė historia nxjerr pėrpara.

Mesazhi i studiuesit Ullmar Qvick ka njė domethėnie tė madhe pėr sot. Ai vjen prej njė vendi tė civilizuar siē ėshtė Suedia, por askund nuk shikohet ideja apo pėrpjekja e ēmitizimit. Pse tė ēmitizohen figurat tona dhe pse duhet bėrė ky akt? Ē‘dobi kemi ne si popull? Pse tė ēmitizohet, Akili, Ēezari, apo Vilhem Teli, Roza Luksemburgu, Garibaldi apo Beniamin Pissi...?

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Empty
MesazhTitulli: Re: Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu   Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nėntė plagėt e shqiptarėve - Skenderbeu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: