Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 The people

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 34
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

The people Empty
MesazhTitulli: The people   The people Icon_minitime25/9/2010, 02:55

The people

There are an estimated seven million ethnic Albanians in the world, but fewer than half of them live within the boundaries of the Albanian state.


The largest concentrations of Albanian-speaking people outside Albania are in the portions of Yugoslavia and Macedonia bordering the country; notable is the Kosovo region, where Albanians constitute a majority population.

There are also large Albanian communities in Italy, Greece, Turkey, Bulgaria, and Romania. Since the 1970s, many Albanians have emigrated to western Europe and the United States.

No country in Europe has a more homogeneous population than Albania, where non-Albanians account for only 2 percent of the total population. Greeks, concentrated mainly in the southeast, and Slavs, almost all of them Macedonians, constitute the largest minorities.

Population (2007 est.): 3,600,523.
Growth rate (2007 est.): 0.529%.
Ethnic groups (2004 est., Government of Albania): Albanian 98.6%, Greeks 1.17%, others 0.23% (Vlachs, Roma, Serbs, Montenegrins, Macedonians, Egyptians, and Bulgarians).
Religions: Muslim (Sunni and Bektashi) 70%, Albanian Orthodox 20%, and Roman Catholic 10%.
Official language: Albanian.
Health (2007 est.): Life expectancy--males 74.95 years; females 80.53 years. Infant mortality rate--20.02 deaths per 1,000 live births.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
 
The people
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Albania - The Land of the Illyrians-
Kėrce tek: