Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Monuments

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 34
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

Monuments Empty
MesazhTitulli: Monuments   Monuments Icon_minitime26/9/2010, 15:31

Monuments

Monuments Monumenti_skenderbeut_krujeSkanderbeg Monument, Kruja
This statue was inaugurated in 1949 and it is the first monument of Skanderbeg in Albania.

Skanderbeg Monument, Tirana
This 11 m statue is located in Tirana on a stone basement. It is the work of sculptos Odise Paskali inaugurated in 1968 on the 500th anniversary of the death of George Kastrioti, Skanderbeg.

”Mother of Albania” Monument
Monuments Monumenti_nene_shqiperiMonumenti Nene ShqiperiIt is located in “Martyrs of the Nation” Cemetery in Tirana. The Statue of Mother Albania (Nėna Shqipėri) is 12 meters high and it is made of granulated stone. It was inaugurated n 1971.

Monument of National Fighter, Korēa
Inaugurated in 1933, this work of Odise Paskali is one of the first monuments in Albania.

Monument of Independence, Vlora
At the center of the Square of the Flag (Sheshi i Flamurit). In the middle of the statue stands Ismail bey Qemali, the man who proclaimed Albania’s independence and headed its first government. The bronze monument is 17 m high and it was inaugurated in 1972.

Skanderbeg Memorial
The Memorial is built on the site of the ruins of Shėn Kolli Church. It was inaugurated in 1981. After the Ottoman forces occupied Lezha, the Turks destroyed the church and turned it into a mosque. They also destroyed Skanderbeg's grave.

« Back

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albania.123.st
 
Monuments
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Albania - The Land of the Illyrians-
Kėrce tek: