Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Dasma Shqiptare / Tradicion Historik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
AdmiraL

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 101
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

Dasma Shqiptare / Tradicion Historik Empty
MesazhTitulli: Dasma Shqiptare / Tradicion Historik   Dasma Shqiptare / Tradicion Historik Icon_minitime13/11/2007, 17:34

Dasma shqiptare, nė kuptimin e saj tradicional, paraqet nė vetvete njėfarė tėrėsie tė semiozis-it qė e shpie gjithė sistemin e regullave tė pėrdorimit tė gjesteve tė caktuara nė njė tekst tė vetėm. Ndėrkaq ėshtė e qartė se bėhet fjalė pėr gjuhėn e ritualeve, tė ushtruara gjatė ritit tė dasmės dhe qė ka domethėnien e saj tė lidhur pashqitshėm me kontekstin e saj. Dasma ndėr shqiptarė ėshtė, thuajse ceremonia mė publike dhe se, ndryshe nga tė gjitha llojet e komunikimit masiv, pėrfshin nė vetvete njė numėr rreptėsisht tė kufizuar modelesh ritualore. Kėto modele ritualore zbatohen nė po tė njėjtėn ceremoni dhe pėrfaqėsojnė njė komplet gjestesh dhe frazash monotipe. Forma e kėtyre ritualeve nuk ndahet nga domethėniet e tyre, ato tė gjitha janė tė fiksuara dhe nė rrjedhėn e gjatė tė shekujve praktikisht asnjėherė nuk u janė nėnshtruar ndryshimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Dasma Shqiptare / Tradicion Historik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: