Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Leonora Jakupi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
BoraBardh

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 33
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

Leonora Jakupi Empty
MesazhTitulli: Leonora Jakupi   Leonora Jakupi Icon_minitime1/2/2009, 19:09

Vajza me flokė natyrale ngjyrė lajthi, tri vitet e fundit ka arritur tė ndryshoj look-un e saj, duke preferuar thuajse ēdo vit nuanca e mė tė ēelura, sikurse qė ka ndryshime tė theksuara edhe nė ‘stilin’ e saj dhe nė kėngėt e saja … Ajo, nuk kėnaqet tėrėsisht me pamjen e saj. Kėtė e pranon edhe vet: “E din si ėshtė kjo punė, nėse je njeri publik nuk guxon tė dalėsh nė qytet dosido sepse njerėzit tė njohin, dhe kanė dėshirė tė tė shohin mirė, sidomos fėmijėt.”, thotė Leonora duke potencuar se kujdesi pėr pamjen e jashtme ėshtė njė lloj respekti pėr publikun, “Unė tė dyja pjesėve ju kushtoj rėndėsi sepse jam njeri publik dhe duke respektuar publikun respektoj edhe veten”.

Intervistoi: Arbesa Hoxha

Ajo u lind mė 3 mars 1978 nė Skėnderaj, ndėrkaq, qysh nga paslufta jeton nė lagjen “Dardania’ nė Prishtinė, bashkė me nėnėn, dhe vėllanė e saj. Karriera e Leonorės ka filluar nė moshėn 15 vjeēare, dhe paraqitja e saj e parė ka qenė nė festivalin “Zėri i Drenicės”, me kėngėn “Dallėndyshe bukuroshe”. Ndėrkaq, kėnga e saj mė e dashura pėr tė, mbetet kėnga “A vritet pafajėsia”, njė kėngė tė cilėn ia dedikoi babait tė saj tė vrarė, qė ishte pjesėtar i UĒK-sė. Ndryshe, kėngėtarja Jakupi prej 7 vitesh radhazi preferon Durrėsin, vend nė tė cilin ka blerė njė shtėpizė, pėr tė kaluar pushimet, jo vetėm nė stinėn e verės, por edhe fundjavat e stinėve tjera. Ndėrkaq, Leonora Jakupi, akoma ėshtė ‘beqareshė’, duke mos ngurruar tė tregojė hapur, se “ende jam nė pritje tė dashurisė”…
Leonora Jakupi Leonora1
Foto: Bashkim Hasani
Nė fėmijėri keni qenė njė fėmijė i llastuar paksa. Ēfarė kujtoni nga fėmijėria?
Shumėēka! Kam qenė fėmija mė i madh i prindėrve tė mi dhe tė gjitha dėshirat m’i kanė plotėsuar prindėrit, sidomos prej babit i cili vazhdimisht mė ka marrė me vete nėpėr udhėtimet e tij, qoftė edhe nė ato zyrtare. Kam qenė njėra nga nxėnėset mė tė mira nė shkollė dhe gjithmonė pjesėmarrėse nėpėr tė gjitha aktivitetet. Kam pasur njė fėmijėri tė lumtur, njė familje tė shėndoshė. Natyrisht, pastaj prej fėmijėrisė kujtoj edhe pjesėt e kėqija gjatė periudhės sė regjimit serb, natyrisht helmimet e nxėnėsve, problemet nėpėr shkolla, pėrndjekjet, pastaj zhvendosja nga objektet shkollore nga Skenderaj nė njė fshat e shumė peripeci tjera.
Si rezultat i fėmijėrisė suaj tė llastuar ta quajmė, ju keni njė shenjė nė vetullėn e djathtė. Si ndodhi qė u lėndove?
Po (qeshet) e kam bėrė te dajėt, duke luajtur me njėfarė guri, mirė po e mban nė mend (qeshet).
E pėrmendėt mė lart qė keni qenė gjithmonė aktive nė fushėn e artit qysh nga fėmijėria. A do tė thotė qė si fėmijė ju lindi pasioni pėr kėngėn?
Ėshtė shumė e vėrtetė, qysh shumė e vogėl, ndoshta sa kam filluar tė eci mė kujtohet qė merrja njė karrige dhe hipja mbi tė pėr t`i emituar kėngėtarėt qė i shihja nė televizion. Kam qenė njėfarė imitatore shumė e mirė dhe nė pėrgjithėsi e kam dashur fushėn e artit. Nė pikturė kam qenė e jashtėzakonshme, mirėpo meqenėse unė kėndoja vazhdimisht dhe duke parė talentin tim, prindėrit mė kanė ndihmuar shumė qė ta realizoj ėndrrėn time.

Kėnga ėshtė art i komunikimit me njerėz. Pėrse e zgjodhėt kėtė lloj arti?

Me qenė nė skenė, me qenė afėr njerėzve ėshtė ndjenja mė e mirė, vetėm ai qė e pėrjeton di tė tregoj kėtė ndjenjė. Ka mėnyra tė ndryshme tė komunikimit me njerėz mirėpo, meqė unė kam zgjedhė kėtė fushė, jam shumė e lumtur.
Leonora kanė kaluar 12 vite qė kur ju kemi parė pėr herė tė parė nė festivalin e RTVSH-sė, duke shėnuar kėshtu edhe si fillim i karrierės suaj. Ēka konsideroni sukses dhe ēka dėshtim gjatė kėtij rrugėtimi 12 vjeēar nė skenėn e muzikės?
Faktikisht ndoshta po aty edhe shėnohet fillimi i karrierės sime. Edhe unė kam qenė shumė e vogėl, nė atė festival ka qenė hera e parė. Ndoshta pse ka qenė festivali i vetėm nė trojet shqiptare, duke pasur parasysh nė ēfarė rrethana dhe kushte jetonim nė atė kohė, ka qenė mundėsia e vetme qė tė prezantohem nė atė festival. Kam marrė iniciativėn natyrisht me pėrkrahjen e prindėrve dhe tė miqve tė mi, kompozitorėve Alfred Kaēinari e shumė miqve tjerė qė kam pasur nė Shqipėri, ma kanė mundėsuar qė tė marrė pjesė. Nė atė festival jam shpėrblyer edhe me ēmimin “Debutantja mė e mirė” dhe ka qenė njė eksperiencė shumė e mirė. Dėshtime nuk kam pasur, sepse nė skenė unė e kam pasur pėrkrahjen e publikut dhe gjithmonė prezantimet e mia nėpėr koncerte sallat i kam pas plot me njerėz dhe kjo vetė konsiderohet si sukses. Absolutisht nuk jam imponuar nė publik pėr vetė faktin se unė pėr 12 vite karrierė kam nxjerr vetėm pesė albume.

Nuk ju shohim shpesh nėpėr Prishtinė, a ėshtė kjo ēėshtje kohe apo nuk dėshironi tė ekspozoheni shumė pėr t`i lėnė vend suksesit nėpėr televizione?
A din si? Ndoshta edhe nuk kam shumė kohė me dalė shumė shpesh, mirėpo unė edhe nuk kam dėshirė tė ekspozohem shumė dhe njeriu duhet t`i ketė ato vendet e tij tė caktuara ku preferon tė shkojė me shoqėri, ku me miq, ku me bashkėpunėtorė

Veturėn e keni ndėrruar sė fundi. Prej njė Wolksvagen nė njė BMW tė tipit X3, a ėshtė kjo pagesa e njė reklame televizive qė e ke realizuar?
Wolksagenin e kam ende. Jo, nuk ėshtė pagesa e reklamės. Faktikisht veturėn e re e kam ble nė kohėn kur e kam bėrė marrėveshje me kompaninė pėr tė cilėn e kam bėrė reklamėn. X3-shi ėshtė njėra nga veturat qė m`ka pėlqye qysh prej fillimi kur ka dalė n`treg.
Leonora Jakupi Leo-bashkim
Foto: Bashkim Hasani
Wolksvagenin thatė qė nuk e keni hequr, pse kjo afėrsi kaq e madhe e Leonorės me kėtė veturė, a mos ėshtė ndonjė dhuratė speciale nga dikush special?
Jo ėshtė vetura ime e parė qė e kam pasė dhe e dua shumė. Shtatė vite kam qė e voziti dhe s`besoj qė do e shes njėherė. Por edhe na duhet ajo veturė sepse vėllai tash ėshtė nė studime nė Shqipėri dhe po e shfrytėzon ai.

A ju ka ndodhur ndonjėherė tė refuzosh ndonjė kėngė pėr shkak se nuk ju ka pėrshtatur karakterit tėnd, apo pėr shkak tė tekstit a kompozimit?
Shumė shpesh. Gati gjithmonė, unė mendoj qė pėr ta realizuar njė album tė mirė me tetė kėngė duhet t`i kthesh ose t`i refuzosh diku rreth 30 ose 50 kėngė qė tė ofrohen. Pastaj edhe kompozitorėt i kanė ngatėrruar ndoshta pak kėngėtarėt, tregun e ku e di unė. Unė e kam krijuar emrin vetėm me origjinalitet, kėshtu qė nuk preferoj tė bėj diēka qė del jashtė natyrės time.

Fustanet i keni shumė speciale dhe me sa mbaj mend unė, asnjėherė nuk keni dalė nė skenė me tė njėjtin fustan. A ėshtė kjo shija juaj personale apo ėshtė dikush tjetėr qė qėndron prapa kėsaj pjese tė suksesit tuaj?
Mirė e ke. Kryesisht pėr tė gjitha veshjet e mia kam pasur njėfarė bashkėpunimi me mamin, se si do tė dal, si do tė vishem, ēka ėshtė mė interesante e ēka jo pastaj veshja duhej t`i pėrshtatej karakterit tim, kėngės gjithsesi. Kohėn e fundit njė meritė tė veēantė e ka edhe dizajneri Valdrini, qė m`ka ndihmuar me kreacionet e tij.

Sa i kushtoni pamjes tuaj nė skenė dhe nė jetėn e pėrditshme, a ka dallim Leonora nė jetėn e pėrditshme nga skena?
Nė pėrgjithėsi i kushtoj rėndėsi pamjes. E din si ėshtė kjo punė, nėse je njeri publik nuk guxon tė dalėsh nė qytet dosido, sepse njerėzit tė njohin, dhe kanė dėshirė tė tė shohin mirė, sidomos fėmijėt. Duke respektuar publikun respektoj edhe veten.

Sipas teje a ėshtė e nevojshme qė njė kėngėtare tė provokojė nė skenė, apo nuk mund tė kuptohet njė kėngėtare e pėlqyeshme sot pa provokime skenike?
Tash ėshtė bėrė njėfarė trendi me qenė mė provokuese nė skenė, pastaj tė bėsh kėngė tė huazuara, mos me u lodhė shumė duke punuar por t`i marrėsh tė gatshme. Pėr mendimin tim nuk ėshtė e nevojshme, ėshtė e rėndėsishme tė kesh kėngė tė mira.

Tema e kėngėve tuaja gjithmonė ėshtė e pėrkushtuar tek dashuria. Pse?
Kjo ėshtė njė pyetje qė edhe unė ja kam parashtruar vetes. Ndoshta kishte qenė mirė qė nė albumin e ardhshėm te merrem pak edhe me tema sociale. Kjo ka ndodhė ndoshta edhe pse unė kam qenė njė kėngėtare e re dhe kam pasur dėshirė t`i kėndoj gjeneratės sime. Unė kam pasur edhe kėngė me motive patriotike. Kėshtu qė ja lėmė tė ardhmes, besoj qė do tė merrem mė shumė me motive sociale.

Nėpėr tė gjitha intervistat qė keni dhėnė deri tash, kur ju kemi pyetur pėr jetėn private apo njė lidhje tė mundshme, ju gjithmonė keni deklaruar se jeni duke e pritur njeriun tuaj tė zemrės. A mos po e tremb Leonorėn njė lidhje qė do ta ēonte deri nė martesė?
Jo, nuk mė tremb kjo. Edhepse njeriu duhet me qenė i pėrgatitur pėr tė hyrė nė martesė, unė konsideroj qė akoma nuk jam e pėrgatitur, kamė disa tjera punė pėr tė bėrė para se tė vijė deri tek martesa. Por, assesi nuk me tremb, sepse ėshtė njė proces qė duhet tė vijė. Kur vjen nuk e di.
Leonora Jakupi Leo-bashkim1
Foto: Bashkim Hasani
Kur dashuron Leonora?
Familjen time e dua mė sė shumti nė botė, sidomos mamin. Por nė atė aspektin qė po pyesni ju, kur tė dashuroj kam me t`tregu sinqerisht.

A keni tė dashur?
Leonora: Jo.

Kujt i keni thėnė pėr herė tė fundit tė dua?

Mbesės sime tė vogėl qė mezi po pres tė vijė nė kėtė botė.

Ēfarė jeni nė gjendje tė bėni pėr dashurinė?
Ndoshta shumėēka, ndoshta asgjė. Varet.

Cila ėshtė pjesa e trupit tė njė mashkulli qė do t`ju kishte pėlqyer?

Duart dhe dhėmbėt.

Puthja e parė nėse tė kujtohet?

Moti, shumė moti.

Si mund tė fitohet njė mashkull sipas teje Leonora?
Duhesh me qenė vetvetja, mos tė ikėsh nga karakteri yt, tė jesh natyrale nė mėnyrėn e komunikimit. Nuk ka ndonjė filozofi, sepse njerėzit mendojnė qė duhet tė bėsh kushedi se ēka pėr ta fituar njė mashkull. Gjėrat duhet tė rrjedhin natyrshėm dhe nėse veē e gjen njė gjuhė tė pėrbashkėt, me siguri se do ta fitosh.
Lista e kritereve tuaja pėr njė mashkull?

Jo, nuk ta tregoj sepse mi vjedh mandej (qeshet).

Po CD-tė qė i dėgjoni mė sė shpeshti nė makinė?
Duhet tė mendoj cilat i kam nė makinė tash. E di qė i kam dy CD qė nuk i kam hequr me vite nga vetura, ėshtė Celine Dion dhe Mariah Carey dhe i dėgjoj vazhdimisht. Pėrndryshe cd-tė e Sabri Fejzullahut, i kam gjithmonė nė veturė, Sinan Vllasaliun patjetėr.
A kėndon nė dush?
Rrallė shumė rrallė, sepse kur jam nė dush jam e preokupuar me diēka tjetėr (qeshet).

A jeni nga ata persona qė flet vetėm njėherė, apo mund tė negociohet me ju?
Varet pėr ēka. Jam shumė e vendosur, i kam kriteret e mia pėr punėn qė bėj dhe jam strikte nė atė qė flas. Por edhe mund tė negociohet.

Njė dėshirė e jotja, qoftė edhe joreale qė do tė doje shumė ta realizoje, pėrpara se tė iknin vitet?

Dėshirat qė i kam pasur i kam realizuar edhepse njeriu nuk ngopet asnjėherė me dėshira, gjithmonė lind njė dėshirė e re. Kisha pas dėshirė me qenė me familje, me njė familje tė shėndoshė, fėmijėt e mi, kjo ėshtė e tėra.

A e shikoni karrierėn si njė mundėsi tė mirė pėr tė qenė e lumtur apo mendoni se karriera ndonjėherė tė bėn tė ndjehesh e vetmuar?
Tė jesh person publik natyrisht qė privohesh nga shumė gjėra, kėshtu qė njeriu vet e bėn vetėn tė lumtur. Askush nuk ta ofron njė lumturi nėse nuk punon pėr ta arritur. Mirėpo njeriu mundet me qenė me pak i lumtur, nuk ėshtė karriera ajo qė tė bėn tė lumtur, janė njerėzit, miqtė, udhėtimet. Karriera edhe tė privon nga lumturia shpeshherė.

Nėse do tė kishit zė dhe nuk do tė mund tė ishit kėngėtare, ēfarė do tė ishit?
Do tė isha marrė prapė me art, edhe pse kohėve tė fundit po mė pėlqen politika. Thash edhe nė fillim qė kam pikturuar shumė mirė dhe vazhdoj ende kur gjej kohė tė lirė. Kėshtu qė me siguri do tė kisha qenė piktore.

... a ėshtė ky njė sinjal qė nė tė ardhmen do t`ju kemi nė politikė?
Ndoshta, kur t`i bėj edhe do vite, atėherė kur zėri fillon tė me lej dhe s`mund tė jem aktive nė skenė.

A mendoni se muzika ėshtė njė bazament i mirė pėr njė politikane tė ardhshme?

Pse jo, mund tė jetė. Janė dy fusha krejt ndryshe njėra me tjetrėn. Mendoj qė do ta kisha dhėnė njė kontribut, sepse jam fytyrė publike, i njoh problemet sociale. Tė jesh personalitet publik dhe afėr me njerėzit, e lehtėson kėtė punė.

Ēfarė ju hidhėron Leonora?

Nė kohėn qė po jetojmė mė preokupon ekonomia dhe kisha pasur dėshirė qė nė tė ardhmen, faktikisht gjithmonė e kam cekur se gjatė karrierės sime do ta formoj njė organizatė humanitare e cila do tė ishte marrė me problemet e njerėzve tė varfėr. Kėshtu qė kjo ėshtė njė ėndėrr qė shpresoj ta realizoj nė tė ardhmen.

Ndėrkohė qė nėna juaj i menaxhon paratė tuaja, nė njė tė ardhme kur do tė martoheni a do ta ndėrroni menaxherin?
Jo, asnjėherė jo. E marr mamin me vete me siguri (qeshet).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Leonora Jakupi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz :: Intervista-
Kėrce tek: