Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Zbulohet ‘armiku’ i leximit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

Zbulohet ‘armiku’ i leximit Empty
MesazhTitulli: Zbulohet ‘armiku’ i leximit   Zbulohet ‘armiku’ i leximit Icon_minitime13/2/2009, 19:17

Zbulohet ‘armiku’ i leximit
Zbulohet ‘armiku’ i leximit Lexim

Njė grup studiuesish tė Universitetit tė Oxford kanė zbuluar njė variant tė gjenetikės qė bėn mė tė vėshtirė leximin pėr personat qė nuk janė tė dhėnė pėr kėtė.
Varianti ėshtė i pranishėm nė njė nga shtatė persona. Sipas studimeve tė fundit britanike, ai qė e zotėron kėtė gjen merr rezultate mė tė kėqija nė provat e leximit.
Por mos u frikėsoni, ky variant nuk influencon nė inteligjencėn tuaj.
Nė tė kaluarėn ishin identifikuar tė paktėn gjashtė gjene qė mendohej se shkaktonte paaftėsinė pėr tė lexuar. Mė i mundshmi ishte gjeni KIAA0319, nė kromozomin e gjashtė.
Nė kėrkimet e tyre studiuesit kanė analizuar raportin mes njė pjese tė vecantė tė ADN-sė dhe aftėsisė pėr tė zotėruar fjalėt e shkruara, duke vėnė nė test njė kampion me 6 mijė fėmijė nga 7-9 vjec. “Pėrgjithėsisht – shpjegojn njė prej studiueseve, Paracchini – kush e zotėron kėtė gjen ka mundėsinė pėr tė marrė rezulate jo tė mira nė testet e Letėrsisė. Por ėshtė e rėndėsishm tė cilėsohet, se kjo ėshtė vetėm pėr sa i pėrket kėtij tipari tė vecantė, dhe nuk ve nė diskutim inteligjencėn”.
Ky variant gjenetik ėshtė pak a shumė si frenat e makinės dhe meret vetėm me punėn e tij ndėrsa fetusi rritet.
“Ėshtė vetėm njė pjesė e zbuluar qė shpjegon se pse disa persona janė mė pak tė aftė pėr tė lexuar, - kanė shpjeguar studiuesit, - arsyet e tjera jemi duke i studiuar pėr tė ardhur nė njė rezultat mė tė qartė”.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Zbulohet ‘armiku’ i leximit Jack_Sparrow_Avatar_II_by_Ardis84
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet ‘armiku’ i leximit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: