Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Poezi Nga AdmiraL

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:29

Per zemren time

Per zemren time mjafton gjoksi yt,
Per lirin tende mjaftojn flatrat e mi,
prej gojes sime arrin deri ne qiell,
ajo qe ishte ne zemren tende.

Eshte ne ty illuzioni i ēdo dite,
arrin si bryma ne lugina,
germim te horizontit prej prejashtimit tend,
ne perjetshmeri ne ikje si vala.

Kam thene se kendojshe ne ere,
si velat te larta te aniave,
si ato je e larte dhe e heshtur
dhe ne moment trishtohesh si nje udhetim.

E pranushme si nje rruge e vjeter,
syt e tu si levizje marzie,
jam zgjuar dhe nganjihere ikin
si shpezet qe flinin ne shpirtin tend.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:29

Pergdhelje

Pergdhelje pergdhelje,
dje, sot dhe neser,
mbi fytyren tende,
mbi duart e tua,
te shikoj per te kerkuar,
qe nga tja filloje
ta ledhatoj hunden tende,
ti pergedheli floket,
ēdo pjese te fetyres,
ta pergedheli edhe buzeqeshjen,
pergedheli zerin tend,
pergdheli shpirtin tend,
pergdheli enderrat e tua,
pergdheli gishtat e tu,
pergdhelje pergdhelje
te pergdheli ne heshtje
te pergdheli ne mendime,
te pergdheli me fjale,
te pergdheli ne ēdo mundesi,
por asnjehere nuk e kam bere ne veper,
por shpresoj se do te pergdheli.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:29

Pritja

Koha ėshtė ndalur,
Orėt nuk kalojn,
Jam shumė i stresuar,
Takimi si do tė kalojė.

E pres kėtė moment,
Sa me gėzim aq me frikė,
Nėn mua kėmbėt dridhen,
Zemra gati ėshtė fikur.

Pres njė pėrgjigje tė madhe,
E ēfare do tė jetė?
Ajo qė ma jep gėzimin,
Apo ajo qė mė vret?

Sa dėshiroj qė tė vdes,
E kto momente mos ti jetoj,
Ndjenjat e mija mos ti ndiej,
Ndoshta kėshtu do tė jem i qetė.

E trishtushme ėshtė qetėsia,
E tishtushme ėshtė pritja,
Tė qon nė mendime tė thella,
E nė shkatrrim tė ndjenjav.

E dashur ma sjell gėzimin,
Mė thuaj se mė don,
Ma sjell buzėqeshjen,
Tė dua duke thėnė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:29

Pse

Shpirti im,
Ndoshta tė kėrkoj shumė,
Ndoshta do tė mėrzis,
Por dėshiroj tė pyes.

Pse je i trishtuar,
Vetėm pse je nė vetmi?
Pse qan,
Ndoshta je i dėshpruar?

Pse jan kta lot?
Pse rrjedhin kėshtu?
Qan mu me zemėr,
Mė dukesh me shumė dhimbje.

Shiqo lotėt si rrjedhin,
Dhe bien nėn kėmbėt,
Dhe treten pa asnjė shenjė,
Nė kėtė tokė tė mallkuar.

Ēka ėshtė kjo hije,
Qė qan pa lot,
Dhe zėri nuk i ndigjohet,
Ndoshta ka frikė prej ndokuj.

Ngrite kokėn,
Sepse do tė jesh i lumtur,
Merr pak guxim,
Dhe ec para me jetė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:30

Puthem

Vetem nje magji
Mundet ta vjedh
Terhjekjen e puthjeve tua.

Vetem nje lule,
Mundet te imitoj
Pergedheljet e saja.

Vetem dielli,
Mundet te mbjell
me rrezet e saja
si ngrohtesia jote.

Edhe nje shurdher
I ndegjon fjalet e tua,
Te buzeve te tua
Qe jan me depertuse
Dhell ne shpirt.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:30

Puthjet

Ne nje te kaluar te plote,
dikush shume me i madh se sa te jem une,
ka shkruajtur numrin e puthjeve.

Sot une i ngrohur ne mes te prillit,
do te mundohem te shkruaj ne fjalit e mija,
sa dhe si do te jen puthjet e mija qe do ti jap.

Puthja e pare qe do ta jap,
do te jete per tu gjetur ne buzet tona
kufijt e univerzit.

Do te na ndjekin edhe shume te tjera,
Per te qene te sigurt ne kufijt,
nje puthje ne ēdo centimeter
ne lekuren e fetyres tende.

E pastaj pa menduar shume,
nje puthje per ēdo puthje
qe nuk i kemi ndrruar,
si fitore qe meritojm,
nje puthje per ēdo frymarrje.

Si filloj.. per fillim do te shkoj mire,
dhe ndersa dielli kalon kah perendimi,
ja ne ende sebashku ne numrim,
nen syt tane nje hene e shendritur,
nje puthje per ēdo yll te qiellit.

Por sa te arrisim ne mes te numrit,
ne nje moment do ti humbemi te gjitha,
Mekat! Na duhet te fillojm qe nga fillimi,
Mengjesi do ten a zene se bashku,
duke i numruar puthjet e nates.
Ēfar numer I pa fund,
Ēdo here fillim, puthje per puthje,
Numer per puthje nuk ka!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:31

Rėndėsia e qenjės

Unė jam nė jetė,
Dhe vazhdoj tė jem,
Dhe jetoj nė kėtė botė,
Sepse jeton edhe ti.

Bota ėshtė e rrebt,
Nganjiherė hubet shpresa,
Gėzimi shėndrrohet nė trishtim,
Por je ti qė mė jep gėzim.

Gjitha shkencat dėshirojn ta kuptojn,
Pse ekziston kjo qenje?
Cila ėshtė arsya qė unė jetoj?
Edhe cili do tė jet mbarimi im?

Gjitha mundimet jan tė kota,
As njė pėrgjigje nuk ėshtė e drejtė,
Sepse unė jetoj vetėm pėr ty,
Dhe jeta ime ėshtė orjentuar nė ty.

E vetmja arsye qė unė jam,
Ėshtė dashuria jote e ėmbėl,
Qė mė gėzon nė ēdo kohė,
Dhe mė bėn mė tė lumtur.

Nuk mė ėshtė leht tė ndiej dashuri,
Por kėtė e ndiej shumė,
Je ti qė mi zgjon ndjenjat,
Qė tė dua pėr gjithėmon.

Nėse dėshiroj tė vdes,
Mė mjafton qė ty mos tė dua,
Ti mė mban nė jetė,
E pėr kėtė qė unė jam kėtu.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:31

Riflesioni

Nga jeta kam kuptuar ende pak
nga yjet i kam folur persosmerise
Merenda detit kam gjetur paqen
Mbi male kam lene gjurmat e hecjes sime
Mbi toke kam jetuar gabimet e mija
Merenda enderrave kam luajtur te beje dasiuri
Ne vjeshte kam hecur mbi dushk
Me zjarr kam ngrohur lekuren time
Ne krevetin tim kam mesuar te mendoj
Me loje kam mesuar te refuzoj
Me pasqyre kam filluar luften time
Me paqe e kam gjetur armen time
Sa jan mesimet e jetes
Eshte gjithnje nje dite qe ka per te thene diēka
Kur mendon se ke kuptuar te gjitha
Duhesh ende te mesosh te vdesesh
Nuk ka asgje me te mire se te jesh I ditur
E nesermja eshte nje mister qe ta zgjosh
Qe kur nga mengjesi lind dielli
Eshte ende nje dite per ta kuptuar e interpretuar.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:31

Rikthimi ne dashuri

Ka shume kohe qe kaloj,
Ndjenje dashurie nuk shijoje,
Gjitheēka mbrenda meje,
Ne nje erresire jan mbuluar.

Ēdo moment i imi ne vetmi,
ka domethenje per dashuri,
i tretur ne humnera me te mshefura,
te kaloj vujtje per dashuri.

Ēdo bisede e imja,
ka domethenje i nje te vuajturi,
i cili flet me fjale te varfera,
e me zemer te vrare.

Edhe ne heren e pare,
kur biseda jone mori fillim,
isha i humbur ne erresire,
ku ne dashuri nuk kisha aspak drite.

Nje vuajtje me shume,
ne zemer une kam ndier,
ishe ti qe me ke rrembyer,
kur pak kohe nuk me ke dedikue.

Nje fjale e jotja eshte e rendesisheme,
e ndryshon krejt jeten time,
I jep rikthim buzeqeshjes sime,
Vetem te dua duke thene.

Per nje kohe te gjate,
bota per mue ishte e erret,
dielli nuk leshonte rreze per mue,
Hena nuk linde atje lart.

Ne ata syt e tu te shkruara,
shof nje bote te lulzuar,
ndiej nje force qe ka hyre ne mua,
ndiej nje jete me te re qe kam filluar.

Te dashuroj dashurin,
Si shkak me nevoitesh vetem ti,
Qe din te zgjosh ēdo ndjenje,
Qe qe sa kohe jan te tormentuar.

I lumtur kisha per te qene,
nese ti me don ēdo here,
nje gezim kisha per ta ndi,
nese ti per gjithemon ma fal ate dashuri.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:31

Rrjedh loti i dashurise

Ne zemren time lindin lot,
Lindin dhe rilindin vetem lot,
Zhduken nen rikujtimin tende,
Thahen ne memorin e vjeter.

Kalon nje kohe nga kujtimi,
Ndjenja shendrrohet ne vuajtje,
Loti shendrrohet ne gjak,
Vaji merr me teper hoz.

Biseda e cila na rrethonte,
shifesha se shuhej me ngadal,
nxitimi i cili na mbante bashk,
tash me nuk ka force.

Ato dite te kaluara bashk,
mbeten si ditet me te mira
qe une ndonjihere i kam shijuar,
qe nga lindja e deri sa te shuhem.

Sa shpejt e ktheve shpinen,
sa shpejt e harrove kujtimin,
sot me shikon me nje vjedhje syri,
the kalon si uje mulliri.

Pse une thirrjeve te tua
Ju pergjigjesha ne moment,
e harrova veten vetem per ty,
e tash ti me len ne vetmi.

Nga dita ne dite,
une te pres vetem ty,
nga kjo jete ne ate jete,
ti ne mua gjithenje do te jesh.

Kam gabuar qe te dashurova,
e sidomos pse tere dashurin ta dhurova,
e ke keqperdorur zemren time,
e tash zemra ime perplot me lendime.

Kam besuar shume ne ty,
Kam menduar se je vajze e sinqert,
por plaga e zemres sime,
me defton se jeton per mashtrime.

Si ti iki kesaj tradhetije,
qe mos te mendoj me ne ty,
ta jetoj krejtesisht jeten time,
pak kohe te jetoj ne gezime.
Gjate kohes se punes,
jam mungues i padeshirueshem,
truri me eshte bllokuar nga ti,
duke vajtuar per kete te mallkuar dashuri.

Nje dite do te gjindem ne varr,
shtepi e imja pergjithemon,
nje dhe qe une sot e punoj,
fetyren time do ta mbuloj.

Nje dite do te kalbem,
Eshtrat edhe per pak kohe mbesin,
Por shpirti im do te jetoj,
Deri ne amshim do te vazhdoj.

Si mund te them se ty te harroj,
Kur e di se marrezisht te dashuroj,
jo nuk mundem te harroj,
gjithnje ty te dashuroj.

Si kjo dashuri me denoj,
i izoluar ne ty te jetoj,
lirin time mos ta shijoj,
por vetem vuajtjen ta perjetoj.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:32

Sekreti im

Do te vazhdoj ne sekretin tim,
nje sekret qe eshte sekret edhe per mua,
askush duhet ta dij,
askush duhet ta kuptoj,
askush duhet ta qelloj.
TE DUA!
TE URREJ!
Do ta mbylli kete secret timin,
Ne thellesin e zemres sime,
deri sa askush e gjene,
perderisa edhe une do ta harroj.

Pse ēdo here
Mundem ta mbylli zemren,
Kete ndjenje per ty,
Ne abisin e zemres,
ti kthehesh tek une,
kthehesh para syve te mi.

Mundohem te urrej,
por nuk mundem,
si mundem ta urrej ngjyren e diellit?
Mundohem te ofendoj,
por me eshte e pa mundur,
si mundem te ofendoj nje zemer bujare?
Mundohem te largoj,
por nuk mundem,
si mundem ta largoj qe rrezja e diellit mos te me rrezatoj?
Mundohem te injoroj,
por nuk mundem dot,
si mundem ta injoroj driten?

Deshiroj qe dashuria ime per ty,
te zhduket e ngulfater nga erresira,
dhe kujtimi im per ty,
te thehet nga era qe fryen.
Dashuria ime per ty,
eshte e ngjajshme me agonin,
sa e sa fjale tjera mundem te gjeje per ty,
por gjitheēka mbetet e mbyllur,
duhet te jete sekret per gjithemon.

Do ta mbylli kete ndjenje,
Me qindra dryna do te mbyllet,
Ēelsat di ti hudhi dikun larg,
duke shpresuar se askush do ti gjeje,
e ne veqanti TI!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:32

Shiu i dashurisė

Shiu shpesh mi sjell nė kujtime,
Ditėt e dashurisė sime,
Lumturinė e zemrės sime,
Puthjet nė mes tė pemve.

Binte shi me ngadal,
Pikat e shiut binin mbi ne,
E lagėshin fytyrėn tonė,
Qė shiqoheshin me orė.

Njė pikė e shiut,
I rridhte afėr buzėve,
Jam afruar pėr ta fshirė,
Duke i shqiptuar dy fjalė.

Dėshirojė tė bėhem lot,
Porsi kjo pikė e shiut,
E tė zbres nė buzėt e tua,
Tė tregoj se sa tė dua.

I buzėqeshi fytyra,
Mė shiqonte nė sy,
U afrua ngadale,
Me njė puthja tha tė dua.

Rreth buzėve tona,
Rrjedhėshin pikat e shiut,
Qė i rrethonin buzėt tona,
Qė vazhduan tė jen tė bashkuara.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:32

Shoqeria ime

Oret kalojn,
minutat te pa perfunduar,
ne mes te shikimeve te trishtuara,
mendice perplot me ankth te mshefura,
presin aty, te ndalur ne zbrastiren e jetes,
presin, presin shiqime me shprese,
presin nje shikim shoqeror.
Sy qe takohen pa asnje arsye,
Vetem qe nje shikim i larget nuk eshte.
Eshte shoqeria ime,
Shikoj syt e tyre qe bertasin… DASHURI!
Buzeqeshi, I buzeqeshi shikimeve te tyre,
buzeqeshi dhe kuptoj rilindjen time.
Kuptoj dashurin qe e kerkojn gjithnje,
Imagjinata qe kan pare gjithnje ne pasqyre,
kontrafigure te nje kartoni,
ku shpirti nuk gjene me hapsire,
jam aty, ende aty, duke luftuar.
Jan shoqeria ime,
Shoqeria ime qe me ndihmojn,
Une qe besoj ti ndihmoj ata,
Une, qe nganjihere ndihem I rendesishem per ta,
Sepse nganjihere takoj syt e tyre qe therrasin,
Dashuri dashuri dashuri…

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:33


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:33


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:35

Te deshiroj per te dashur

Nje gje na lidh,
na bashkon ne zemrat tane,
zeri yt i ulet dhe i larget,
shtrengon shpirtin tim.

I rrethuar nga ti,
Ne nje dhome te erret,
i qelur nga imagjina jote,
i dalur nga nje pasqyre e zeze,
i mbuluar nga lekura jote.

Te shof ne nje lule,
nga petalet e emocioneve,
ne lartesim te shpirtit,
te shof ne nje park te shpreses.

Deshiroj te afroj,
Ta ndiej knaqesin e profumit tend,
Deshiroj te beje ty,
Te jetosh pergjithemon
Ne shpirtin tim.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:36

Te dua

Me mendu per dite,
me ndi ate fjale ne mbrendesi,
dhe te mundohem qe ta shqiptoj,
Zemra ime
Qe din te thote vetem:
“Te Dua”!
Gjithnje I pa kontrolluar,
Duke te shikuar,
Me ndi ne buzet e mija te frigushme,
Ate “Te dua” dhe mos me mundur te flas.
Nese eshte e vertet se zemra ime nuk mundet
Te flas ne vendin tim,
une gjindem duke pershperitur,
“Te dua, Te dua”
E ne ate moment te fliste zemra ime,
qe perdorte buzet e mija,
per ti shprehur keto fjale te imta!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:36

Tė Dua

Sa e bukur ėshtė fjala “Tė Dua”,
Sa e ėmbėl ėshtė pėr ta shqiptuar,
Sa e madhe ėshtė pėr ta jetuar,
Sa dėshirojė qė vetėm ty ta shkruaj.

Ėshtė fjalė me simpati,
Ėshtė shprehje qė emocionon zemrėn,
I zbukuron tingujt e zėrit,
Kur tė them tė dua e dashur.

Kur unė tė them se tė dua,
Nė shqisat e mia ndiej ėmbėlsim,
Atėherė tėrė ditėn nuk mundem tė ndalem,
Duke tė thėnė tė dua e dashur.

Dėshirojė qė me ty tė jetoj,
Kėtė madheshtore fjalė,
Shprehjen e madhe “Tė Dua”,
Unė vetėm pėr ty e ruaj.

Dėshirojė qė kėtė shprehje,
Ta shkruaj vetėm pėr ty,
Dėshirojė qė kjo tė shqiptohet,
Ti pėr mua e unė pėr ty.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:36

Tė dua nga mesi i zemrės

Tė dua sepse mė pėlqen,
Tė dashuroj sepse mė dashuron,
Tė puthi sepse mė lejon,
Tė kujtoj sepse nė zemėr mė qėndron.

Tė dua mė shumė se gjithėēka,
Edhe mė shumė se vetvetėn,
Me takimin e parė,
Mė ke hyrė nė zemėr.

Tė dua ashtu si je,
Pa qenė e maskeruar,
Mė pėlqen aroma jote,
Qė e ndiej kur mė qėndron pran.

Nė takimin e parė ,
Mė ke lejuar qė tė pėrqafoj,
Mi ke lijuar buzėt ti shijoj,
Qė tash gjithėnji e kujtoj.

Gjithėnjė mė qėndron nė zemėr,
Dhe prezenca jote ėshtė flakė dashurie,
Dhe diēka nė mbrendėsin time thot,
Tė dua prej mesit tė zemrės sime.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:36

Te kam lene

Te kam lene,
ndersa ti pas shume kohe
nuk kuptojshe pse,
me nje falje e gjetur ne moment,
ndersa zemra ime e dashuruar u shunte,
e ti nuk shifshe asgje.
Te kam lene,
sepse nuk u bindeshe,
por kishe nevoj per lirin tende,
per te bere zgjidhjet e tua,
per te bere nje parashikim ne jeten tende,
Pa mua, pa dashurin time.
Nuk ishe e mesuar,
ne nje raport te lire sikur i yni,
i qendruar te ndar ne mes meje dhe saj,
sepse nuk dishe me se ēka duajshe,
kene e dojshe.
Te kam lene,
sepse kishe nevoj per nje shoqe,
qe te mirebesonte,
qe te duronte ne ēdo gje,
qe te ishte nje pik qendrimi ne ēdo gje,
dhe kam mbetur…!
Te kam lene e dashura ime,
sepse te kam dashur shume,
sepse te dua mbi te gjitha,
por kur do ta marresh jeten,
kur do ti kesh idet me te kjarta,
nese kthehesh,
do te me gjesh duke te pritur,
dhe do te bindesh
se nuk te kam lene kurr!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:36

Thirrja nė dashuri

Zemra rrah aq shumė,
Mendimet jan mbytur nė oqean,
Sillem qė tė shprehem ,
Por nuk di se si tė them.

Kur gjindem bashk me ty,
Njė vuajtje e ndiej nė mua,
Mundohem ta bėjė tė kuptushme,
Se nė dashuri mė tranon.

Nuk di pse dhe si,
Por ti gjindesh nė zemrėn time,
Pozicion ke marr nė mua,
Dhe je bėrė ėnndrra ime.

Kur ti mua mė flet,
Nga goja jote dalin fjalė,
E kto shėndrrohen nė ėmbėlsim,
Dhe e prekin shpirtin tim.

Nė zemrėn time ėshtė njė fjalė,
Por si ta them nuk di ende,
Ėshtė njė fjalė shumė antike,
Vetėm tė dua unė tė them.

N uk di se ēka provon ne ty,
Nuk di se ēka mendon pėr mu,
Nuk di se ēka do tė mė thuash,
Por kam frikė se do tė ikėsh.

Tė lutem shėroje zemrėn time,
Qetėsoje shpirtin tim,
Thujum se edhe ti mė don,
E zemrėn mos ma therr.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:37

Urrej veten

Urrej dhe vetem urrej,
Urrej vetveten,
Syt e mi perpushin yjet,
per te shikuar atje dikun lart,
dora ime kerkon ne qershafin e eger,
per ta prekur lekuren tende te bute,
mbledh nje lule te parfimosur,
per ta kerkuar nje kujtim tendein
qe ishin aq me arome.
Kujtimi I ritmit te hapave te tu,
as afer e as larg,
ēdohere te njejte pa ndryshim,
deshprojne netet e vetmuara.
Mendja ime te kerkon,
te don,
te pret,
te urren…
Urrej, urrehem,
A do te ket paqe per mua,
Nese nuk do te jesh kurr me?

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:37


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:37

Vetem dhimbja ka mbet

E dashur, dite e nate zemra ime,
kerkon qe te takohet me ty,
ne takim qe ehste e ngjajshme
me vdekjen qe gjitheēka shkatrron.
Thejem si nje val te detit,
Merri gjithe ate qe kam,
Shtrije gjumin tim,
Mbylli enderrat e mija,
Vidhem nga bota ime.
Ne ate trishtim,
ne zhveshje asolute te shpirtit,
te bashkohemi ne bukurin.
I mjeri une ēfare deshire e kote,
ēfar shprese ka per te qeneper bashkim,
nese jo ne ty Zoti im?
Mbaroje tash kete kenge te fundit,
Dhe ndahemi. Harroje kete nate,
Tash qe nata ka mbaru,
ken e kerkoj qe ta kem ne mes te duarve,
enderrat nuk mundet te burgosen.
Me duar shtrengoj ne zemer,
asgjeja ma plagos gjoksin.
Vajze, nuk je vetem veper e zotit,
por edhe e mashkujve, qe gjithnje
te bejne te bukure me zemren e tyre.
Poetet ju arrnojne nje rrjete
Me fjale te arta te fantazirave.
Piktoret japin formes tende
Gjithnje pavdekshmeri te ndryshme,
deshira e zemres se mashkullit,
ka hapur lavdin e tij mbi rinin tende.
Pergjysme je vajze,
e pergjysme je enderr.
Pranoje lulen tende o qiell,
kur dita humbi dhe u be terr,
zbulova qe lulja ishte vyshkur,
por dhimbja kishte mbetur.
Tjerat lule do te vijn tek ti,
Me parfim te kendshme.
Por per mua ka kaluar
Koha qe te mbledhi lule.
Ne naten e erret nuk e kam lulen,
vetem dhimbja me ka mbetur!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   29/12/2008, 18:38

Vuajtje e pa harruar

Pėrmbi det tė qetė,
Lundron lundra me pasengjer,
Dikur von nė errėsirė,
Dal jasht ty pėr tė thirrė.

Jashtė nė ballkan tė anisė,
Isha vetėm nė kujtime,
Shiqoja detin plot me ujė,
Qė i pėrgjante szve tė mi.

Rrjedhin lotėt pa pushim,
I mbytur nė kujtime o shpirti im,
Mendja e koncentruar vetėm nė ty,
Pse nuk mundemi tė jemi sėbashku ne dy.

Shėtitem andej e kėndej,
Mė duhet tė vendosi se ē’ka tė bėjė,
Tė gjuhem nė det nė kėtė terr?
Ku mundem tė zhdukem pėr mot e jetė.

Pse oj e dashur nuk ma jep njė shpresė?
Pse nuk mė thua se me mua do tė jeshė?
Pse nuk mė bėnė edhe njėherė me qeshė?
Ah! Sa deshiroj qė unė tė vdes.

Nuk di se ēka mund tė them,
Vetėm se dashurin nė zemėr e kam tė thyer,
E ndiei dhimbjen qė therr shumė,
E nuk mė len tė bėjė as gjumė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi Nga AdmiraL   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Nga AdmiraL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 10Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: